Sadece 40 ışıkyılı uzaklıkta bulunan serin, kırmızı cüce bir yıldızın yörüngesinde dönen Gliese 12 b, gökbilimcilere yıldızlarına yakın gezegenlerin atmosferlerini nasıl korudukları veya kaybettikleri hakkında daha fazla bilgi vermeyi vaat ediyor. Bu sanatçının konseptinde Gliese 12 b, ince bir atmosfer korunarak gösteriliyor. Katkıda bulunanlar: NASA/JPL-Caltech/R. Zarar (Caltech-IPAC)

Bilim insanları Gliese 12b’yi keşfetti dış gezegen boyut olarak benzer Venüs ve sadece 40 ışıkyılı uzaklıkta olup atmosferini ve yaşamı destekleme potansiyelini belirlemek için araştırmalar devam etmektedir.

Nadir ve heyecan verici bir keşifle gökbilimciler, 40 ışıkyılı uzaklıkta, kendi dünyamızdan biraz daha sıcak olabilecek, Dünya benzeri bir ötegezegen buldular.

Gliese 12 b olarak adlandırılan potansiyel olarak yaşanabilir gezegen, ev sahibi yıldızının yörüngesinde her 12,8 günde bir döner, Dünya’dan biraz daha küçük olan Venüs’le karşılaştırılabilir büyüklüktedir ve tahmini yüzey sıcaklığı 42°C’dir (107°F). şimdiye kadar onaylanan 5.000 küsur ötegezegenin çoğundan daha düşük.

Ancak bu, atmosferin olmadığını varsayıyor ve bu da yaşanabilir olup olmadığının belirlenmesinde bir sonraki önemli adımdır.

Gliese’nin Atmosfer Gizemi 12 b

Gliese 12b’nin atmosferi Dünya’nınkine benzeyebilir. Bu, kendisini 400°C (752°F) sıcaklıkta bir cehennem çukuru haline getiren kontrolden çıkmış bir sera etkisi yaşayan Venüs’ü yansıtıyor olabilir. Ayrıca atmosferi olmayabilir veya güneş sistemimizde bulunmayan farklı türde bir atmosfere sahip olabilir.

Bir cevap almak hayati önem taşıyor çünkü bu, Gliese 12 b’nin yüzeyinde sıvı suyun ve muhtemelen yaşamın var olması için uygun sıcaklıkları koruyup koruyamayacağını ortaya çıkaracak ve aynı zamanda Dünya ile Venüs’ün nasıl ve neden bu kadar farklı evrimleştiğine dair cevapların kilidini açacak.

Gliese 12 b hiçbir şekilde keşfedilen ilk Dünya benzeri ötegezegen değil, ancak NASA daha yakından bakmayı gerektiren buna benzer yalnızca bir avuç dünya olduğunu söyledi.

Gliese 12 b Boyut Karşılaştırması

Gliese 12 b’nin tahmini boyutu Dünya kadar büyük veya güneş sistemimizdeki Venüs’le kıyaslanabilir şekilde biraz daha küçük olabilir. Bu sanatçının konsepti, Dünya’yı, atmosferi olmayan birinden kalın Venüs benzeri bir atmosfere sahip olana kadar farklı olası Gliese 12 b yorumlarıyla karşılaştırıyor. Katkıda bulunanlar: NASA/JPL-Caltech/R. Zarar (Caltech-IPAC)

Gliese 12 b: James Webb Uzay Teleskobu için Ana Hedef

Bu, “bugüne kadar konumlanmış en yakın, geçiş yapan, ılıman, Dünya boyutunda dünya” olarak ilan edildi ve ABD uzay ajansının 10 milyar dolarlık fonu tarafından daha ileri araştırmalar için potansiyel bir hedef olarak ilan edildi. James Webb Uzay Teleskobu.

Bize en yakın Dünya benzeri ötegezegen – ve muhtemelen en ünlüsü – yalnızca 4 ışıkyılı uzaklıktaki Proxima Centauri b’dir. Ancak geçiş yapan bir dünya olmadığı için, bir atmosfere sahip olup olmadığı ve yaşamı barındırma potansiyeli de dahil olmak üzere, onun hakkında hâlâ öğrenecek çok şeyimiz var.

Çoğu ötegezegen, bizim bakış açımıza göre bir gezegenin yıldızının önünden geçmesi ve ev sahibi yıldızın parlaklığında bir düşüşe neden olduğu geçiş yöntemi kullanılarak keşfedilir.

Geçiş sırasında yıldızın ışığı da ötegezegenin atmosferinden geçer ve bazı dalga boyları emilir. Farklı gaz molekülleri farklı renkleri emer, dolayısıyla geçiş, Webb gibi teleskoplar tarafından tespit edilebilecek bir dizi kimyasal parmak izi sağlar.

Dış Gezegen Çalışmalarında Gliese 12 b’nin Önemi

Gliese 12 b aynı zamanda önemli olabilir çünkü evrenimizdeki yıldızların çoğunluğunun olup olmadığını ortaya çıkarmaya yardımcı olabilir. Samanyolu galaksi – yani soğuk yıldızlar – atmosfere sahip ve dolayısıyla yaşanabilir ılıman gezegenlere ev sahipliği yapma kapasitesine sahiptir.

‘Dış-Venüs’ün iki uluslararası gökbilimci ekibi tarafından keşfi bugün (23 Mayıs) The Guardian’da yayınlandı. Kraliyet Astronomi Topluluğunun Aylık Bildirimleri.

Balık takımyıldızında, Dünya’dan neredeyse 40 ışıkyılı uzaklıkta bulunan, Gliese 12 adı verilen soğuk kırmızı cüce bir yıldızın yörüngesinde dönüyor.

Araştırmacılardan Görüşler

Doktora öğrencisi Shishir Dholakia, “Gliese 12 b, soğuk yıldızların yörüngesinde dönen Dünya boyutundaki gezegenlerin atmosferlerini koruyup koruyamayacağını incelemek için en iyi hedeflerden birini temsil ediyor; bu, galaksimizdeki gezegenlerin yaşanabilirliğine ilişkin anlayışımızı ilerletmek için çok önemli bir adım” dedi. Avustralya’daki Güney Queensland Üniversitesi Astrofizik Merkezi.

Edinburgh Üniversitesi ve University College London’da doktora öğrencisi olan Larissa Palethorpe ile birlikte bir araştırma ekibine liderlik etti.

Dış gezegenin ev sahibi yıldızı, Güneşimizin yaklaşık yüzde 27’si büyüklüğündedir ve kendi yıldızımızın yaklaşık yüzde 60’ı kadar bir yüzey sıcaklığına sahiptir.

Ancak Gliese 12 ile yeni gezegen arasındaki mesafe, Dünya ile Güneş arasındaki mesafenin yalnızca yüzde 7’si kadardır. Bu nedenle Gliese 12 b, yıldızından Dünya’nın Güneş’ten aldığı enerjinin 1,6 katı kadar ve Venüs’ün deneyimlediğinin yaklaşık yüzde 85’ini alıyor.

Atmosfer Etkilerini Anlamak

Güneş radyasyonundaki bu fark önemlidir çünkü bu, gezegenin yüzey sıcaklığının büyük ölçüde atmosfer koşullarına bağlı olduğu anlamına gelir. Gliese 12 b’nin tahmini 42°C (107°F) yüzey sıcaklığıyla karşılaştırıldığında, Dünya’nın ortalama yüzey sıcaklığı 15°C (59°F)’dir.

Dholakia, “Atmosferler ısıyı hapseder ve türüne bağlı olarak gerçek yüzey sıcaklığını önemli ölçüde değiştirebilir” diye açıkladı. “Gezegenin ‘denge sıcaklığından’ alıntı yapıyoruz; bu, eğer atmosferi olmasaydı gezegenin olacağı sıcaklıktı.

“Bu gezegenin bilimsel değerinin büyük kısmı, ne tür bir atmosfere sahip olabileceğini anlamaktır. Gliese 12 b, Dünya ve Venüs’ün Güneş’ten aldığı ışık miktarının arasına girdiğinden, güneş sistemimizdeki bu iki gezegen arasındaki boşluğu kapatmak açısından değerli olacaktır.”

Palethorpe şunları ekledi: “Dünya’nın ve Venüs’ün ilk atmosferlerinin soyulduğu ve daha sonra volkanik gaz çıkışı ve güneş sistemindeki artık maddelerden gelen bombardımanlarla yeniden doldurulduğu düşünülüyor.

“Dünya yaşanabilir ama Venüs tamamen su kaybından dolayı değil. Gliese 12 b sıcaklık açısından Dünya ile Venüs arasında olduğundan, atmosferi bize gezegenlerin gelişirken izlediği yaşanabilirlik yolları hakkında çok şey öğretebilir.”

Araştırmacılar, Tokyo’daki başka bir takımla birliktekeşiflerinin yapılmasına yardımcı olmak için NASA’nın TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) gözlemlerini kullandı.

Proje asistanı Akihiko Fukui ile birlikte bir araştırma ekibine liderlik eden, Tokyo’daki Astrobiyoloji Merkezi’nde proje yardımcı doçenti olan Masayuki Kuzuhara, “Bugüne kadar bulunan en yakın, geçiş yapan, ılıman, Dünya boyutunda dünyayı bulduk” dedi. Tokyo Üniversitesi’nde profesör.

“Henüz bir atmosfere sahip olup olmadığını bilmesek de, onu güneş sistemindeki gezegen komşumuzla benzer boyut ve yıldızdan aldığı enerjiye sahip bir dış-Venüs olarak düşünüyoruz.”

Bir atmosferi korumada önemli bir faktör, yıldızının fırtınasıdır. Kırmızı cüceler manyetik olarak aktif olma eğilimindedirler ve bu da sık ve güçlü X-ışını patlamalarına neden olur.

Ancak her iki ekibin yaptığı analizler, Gliese 12’nin bu kadar aşırı bir davranış belirtisi göstermediği sonucuna varıyor ve bu da Gliese 12 b’nin atmosferinin hâlâ sağlam olabileceği yönündeki umutları artırıyor.

NASA Goddard’da araştırma astrofizikçisi olan Michael McElwain, “Dünya’ya benzeyen, bize yeterince yakın olan ve iletim spektroskopisi adı verilen bu tür bir çalışma için gerekli diğer kriterleri karşılayan, mevcut tesisleri kullanan yalnızca bir avuç ılıman gezegen biliyoruz” dedi. Greenbelt, Maryland’deki Uzay Uçuş Merkezi ve Kuzuhara ve Fukui makalesinin ortak yazarı.

“Bu gezegenlerin atmosfer çeşitliliğini ve evrimsel sonuçlarını daha iyi anlamak için Gliese 12 b gibi daha fazla örneğe ihtiyacımız var.”

Dünya’dan 40 ışıkyılı uzaklıkta bulunan Gliese 12 b, TRAPPIST-1 sistemi ile hemen hemen aynı mesafededir.

Bu, hepsi kabaca Dünya’nın boyutlarında ve muhtemelen kayalık olan, kırmızı bir cüce yıldızın yörüngesinde dönen yedi gezegenden oluşuyor.

Bunlardan üçü yaşanabilir bölgede, ancak en az ikisinin (ve muhtemelen hepsinin) atmosferi yok ve muhtemelen çoraklar; bu da sekiz yıl önce ilk keşfedildiğinde hayata ev sahipliği yapan su dünyaları olabileceği yönündeki umutları boşa çıkarıyor.

Referans: “Gliese 12 b, 12 Parsekte Dünya Boyutunda Ilıman Bir Gezegen Keşfedildi TESS ve CHEOPS” Shishir Dholakia ve Larissa Palethorpe ve ark. 23 Mayıs 204, Kraliyet Astronomi Topluluğunun Aylık Bildirimleri.
DOI: 10.1093/mnras/stae1152uzay-2