Aytaç Yılmaz’ın Hollanda’da yaşadığı yerde güneş günlerce görünmeyebilir ve bu da ülkenin güneş panellerinin verimini gerçekten olumsuz etkileyebilir. Rüzgar türbinleri bu eksikliğin bir kısmını kapatabilir ama ya aynı zamanda rüzgar da kaybolursa?

Uzun süreli enerji depolamaya veya elektrik şebekesine hizmet etmek üzere tasarlanmış büyük pillere girin. Günümüzde bunların çoğu, otomotiv talebi nedeniyle bol miktarda bulunan ancak yine de oldukça pahalı olan lityum iyon pillerdir. Yılmaz gelecekte bu pillerin ucuz ve bol demirden yapılmasını öngörüyor.

Onun girişimi, Cevher EnerjisiŞirketin TechCrunch’a özel olarak söylediğine göre, bugün Positron Ventures ve diğer yatırımcılardan sağlanan 10 milyon Euro’luk başlangıç ​​fonuyla gizlilikten çıktı. Para, şebeke ölçekli pilleri sadece daha ucuz değil, aynı zamanda daha uzun ömürlü hale getirme arayışında da yardımcı olacak.

Yılmaz, TechCrunch’a şunları söyledi: “Yenilenebilir enerji üretimindeki daha uzun boşlukları kapatabilmek için yaklaşık 100 saatlik depolamayı hedefliyoruz.” “Şebekede ne kadar çok yenilenebilir enerji varsa, o kadar uzun süreye ihtiyacınız olacak.”

Ore Energy’nin temel teknolojisi, Yılmaz’ın doktora ve doktora sonrası çalışmaları kapsamında korozyon üzerine araştırma yaptığı Hollanda’daki TU Delft’ten geliştirildi. Piller, demiri paslayarak enerji açığa çıkarır ve bu korozyonu tersine çevirerek depolar.

İçinde gerekli tüm kimyasallarla birlikte gönderilen diğer pillerin aksine Ore Energy’de bu yoktur. Bunun yerine, temel reaktanlardan biri olan oksijeni atmosferden alırlar. Bu nedenle adı: demir-hava aküsü. Yılmaz, “Piller aslında oksijeni alıp veriyor ve bu reaksiyonların gerçekleşmesini sağlayan şey de bu” dedi.

Şirketin hâlihazırda kamu hizmetleriyle çalıştığını ve teknolojinin ticari ölçekli üretime hazır olduğunu, yeni fonun bir kısmının megawatt ölçeğinde bir fabrika inşa edilmesine yardımcı olacağını ekledi. Yılmaz, on yılın sonunda gigawatt ölçeğinde çevrimiçi bir fabrikaya sahip olmayı umuyor. “Asıl hedef, 2030’larda şebekeyi derinlemesine karbondan arındırmak” dedi.

Demir-hava pilleri üzerinde çalışan tek startup Ore Energy değil. PitchBook’a göre ABD’de Form Energy tartışmasız lider konumda ve yıllardır yaklaşımını geliştirerek 2,06 milyar dolarlık değerlemeyle 928 milyon dolar topladı. Şirket, bu yılın sonlarında üretime başlamayı umduğu Batı Virginia’daki ilk büyük ölçekli fabrikasını tamamlamaya yaklaşıyor.

Form Enerji önemli bir avantaja sahip ancak Yılmaz oyunda birden fazla oyuncuya yer olduğunu düşünüyor. “Form Energy ABD’de gerçekten harika bir iş çıkarıyor” dedi. “Avrupa’daki elektrik şebekesini dönüştürmek konusunda aynı hedefimiz var.”genel-24