Kripto madenciliği endüstrisi, yoğun güç kullanımı ve çevreye sera gazı salması nedeniyle sıklıkla kendisini tarayıcı altında buluyor. Son zamanlarda yaşanan bir gelişmede, Güney Amerika ülkesi Venezuela, kripto madenciliğinin yasaklandığını duyurdu. Birkaç kripto para biriminin madenciliği için kullanılan devasa elektrik yükü, Venezüella hükümetini endişelendirdi ve sonuçta bu kripto madenciliği operasyonlarını hep birlikte kısıtlamaya başvurdu. Venezuelalı bir yayın olan AlbertoNews, ilk kez rapor hafta sonu bu gelişme hakkında.

Venezuela hükümetinin önümüzdeki birkaç gün içinde kripto madenciliği çiftliklerini belirlemek ve elektrik şebekesinden bağlantısını kesmek için ulusal elektrik sistemiyle güçlerini birleştirdiği bildirildi. Venezuela Elektrik Enerjisi Bakanlığı (MPPPE), kripto madenciliği kümelerini çökertmek için şimdiden bir güç kaynağı kontrol planı başlattı.

Kripto madenciliği yasağının uygulanması, Güney Amerika ülkesinin yetkililerinin geçen hafta Aragua eyaletinin Maracay kentinde 2.000 kripto madenciliği firmasına el koymasının ardından gerçekleşti. Elektrik bakanlığı, ele geçirilen bu makinelerin bir videosunu Instagram’da yayınladı ve 26.500 takipçisine, güç gereksinimlerinin devasa boyutu nedeniyle kripto madenciliğinin yasaklanması konusunda bilgi verdi.

Kripto para madenciliği süreci, her zaman elektriğe bağlı kalması gereken, enerji yoğun bilgisayarlarda çözülecek gelişmiş karmaşık matematiksel denklemlere ihtiyaç duyar. Son zamanlarda olduğu gibi yayınlanmış blog Just Energy’ye göre, tüm kripto varlıklarının toplam enerji tüketimi yılda 120 ila 240 milyar kilowatt saat arasındadır ve bu, dünyadaki tüm veri merkezlerinin toplam elektrik kullanımından daha fazlasını yapar.

Venezuela söz konusu olduğunda, zaten yıllardır güç krizleri yaşıyordu ve bu da nüfusuna rahatsızlık veriyordu. bildirildiğine göre yaklaşık 29,12 milyon.

AlbertoNews, ülkenin bazı bölgelerinde 2009’dan bu yana büyük elektrik kesintileri yaşandığını ve durumun 2019’da daha da kötüleştiğini söyledi. Raporda ayrıca Venezuela’daki elektrik sistemindeki bakım ve iyileştirme eksikliğinin bu kesintilerin ardındaki neden olduğu belirtildi. Bu yıl Ocak ve Mart ayları arasında sık sık yaşanan elektrik kesintilerine karşı 219 protestonun gerçekleştiği Güney Amerika ülkesinde durum çözülmeye yakın değil.

Bu gelişmeye tepki gösteren Venezuela’nın Carabobo eyaletinin valisi Rafael Lacava, insanlardan kendi konumlarındaki kripto madenciliği faaliyetlerini bildirmelerini isteyen bir kamu çağrısı yayınladı.

“Komşu, bildiğiniz bir ev görürseniz, o kişiye çiftliği kapatmasını söyleyin ya da durumu bildirin, çünkü ışıkları kapattıklarında, bir adama biraz para kazanabilmesi için ışık vermeniz gerekir. AkbertoNews’in aktardığına göre Lacava, “Reales (para), elektrik hizmetinden yoksun kalırsın” dedi.

Geçmişte İran, Kosova ve Çin’in yanı sıra daha fazla ülke kripto madenciliğine yasaklar getirmişti.


Bağlı kuruluş bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir; ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.genel-8