Rapora göre, bu hafta başında 700 ila 800 Çinli Microsoft çalışanı şirketten transfer ve yer değiştirme teklifleri aldı. Wall Street Dergisi. Zamanlama soruları: Yapay zekaya (AI) ilişkin yeni Amerikan kısıtlamaları önümüzdeki haftalarda gelebilir ve şirketi etkileyebilir.

Yaptırımların artmasıyla Microsoft çapraz ateşte kaldı

Etkilenen çalışanların çoğu, Çinli mühendisler, grubun bulut ve yapay zeka operasyonlarında çalışıyor. Onlara elbette Sam Amca’nın ülkesine, aynı zamanda Yeni Zelanda’ya, İrlanda’ya ve hatta Avustralya’ya taşınmaları teklif edildi.

Wall Street Journal’a göre karar vermek için Haziran ayı başına kadar süreleri vardı. Resmi olarak Microsoft, endişe duyanlara bu değişikliklerin markanın bulut ve yapay zeka alanındaki küresel hedeflerini güçlendireceğini söyledi.

Bu, örneğin şirketin faaliyet gösterdiği çeşitli ülkelerde yapay zeka konusunda uzmanlaşmış mühendis ihtiyaçlarının karşılanmasını mümkün kılacaktır. Gerçekten yeterli kalifiye personel bulmak giderek zorlaşıyor.

Gerçek şu ki, bu teklifler muhtemelen ABD ile Çin arasındaki gerginliklerle bağlantılı. Son yıllarda Amerikalılar, Asyalı rakiplerine teknoloji ihracatına yönelik kısıtlamaları artırdı.

Başlangıçta bu konu esas olarak yarı iletkenlerle ilgili olsa da, piller gibi diğer sektörler de zamanla daha alakalı hale geliyor. Yapay zekanın gelişmesindeki patlamayla birlikte bu teknoloji de öyle.

Yapay zekanın da tıpkı çipler gibi çeşitli endüstriler için son derece stratejik olduğu kanıtlanıyor. Washington özellikle Pekin’in bu teknolojileri askeri amaçlarla kullanacağından korkuyor. Aynı zamanda ekonomik rekabet ve teknolojik üstünlük sorunu da var.

Yapay zeka ve gelişimleri için temel bir unsur olan bulut üzerinde çalışan Batılı şirketler, bu nedenle kendilerini bir yanda Amerikan yaptırımları, diğer yanda devasa Çin pazarı ve onun misilleme tedbirleri arasında sıkışmış durumda buluyorlar.

Birkaç gün önce Biden yönetimi, bilgisayar çipleri de dahil olmak üzere Çin’den yapılan ithalatlara yönelik gümrük vergilerini artırdı. Buna göre ReutersABD Ticaret Bakanlığı’nın da yapay zeka modellerinin Çin’e ihracatına karşı yeni önlemler almanın eşiğinde olduğu bildiriliyor.

Microsoft gibi birçok Amerikan şirketi yapay zekayı geliştirmek için bulutu ve dolayısıyla bilgi işlem gücünü satıyor. Yeni kurallar, Çinli müşterilerine satış yapabilmek için lisans almalarını gerektirecek.

Microsoft Çin’de önemli bir yere sahip

Microsoft’un çalışanlarına talebi de muhtemelen bu çerçeveye giriyor. Nitelikli işçilerin yer değiştirmesi, iki güç arasındaki bu teknolojik yarışın sonuçlarından biri haline geliyor.

Rolleri gereği çoğu kişi yapay zeka ve makine öğreniminin geliştirilmesinde yer alıyor. Birçok uzmana göre bu insanların göçü Çin’in yapay zeka alanındaki ilerlemesini yavaşlatabilir.

Pekin’de bulunan Microsoft Research Asia. Resim: Microsoft.

İsteğe bağlı şirket içi transfer fırsatını bir grup çalışanla paylaştık “, Amerikan devinin bir sözcüsünü haklı çıkardı. A ” fırsat » Önemsiz olmaktan çok uzak, Orta Krallık’taki önemi bu kadar.

Microsoft, Çin pazarına 1992’de girdi. O zamandan bu yana ülkedeki en varlıklı ve önemli Amerikan gruplarından biri oldu. Rakipleri Meta ve Google’ın aksine Microsoft ve Bing gibi hizmetleri Çin’de yetkilidir.

Bu nedenle konumu benzersizdir. Grup ayrıca Windows ve Office paketi için güçlü bir kullanıcı tabanından da yararlanıyor. Buna, yaklaşık yirmi yıl önce Pekin ve Şanghay’da açılan bir araştırma laboratuvarı olan Microsoft Research Asia da ekleniyor.

İkincisi, Çin’in en büyük yapay zeka uzmanlarından bazılarını eğitti. ByteDance ve Baidu gibi büyük yerel teknoloji şirketlerinde birçok mühendis bu yapıdan geçmiştir. Zamanla Microsoft, Çin’de büyük bir bulut ve yapay zeka araştırma ve geliştirme ekibi kurmayı başardı.

Bu kaçınılmaz olarak Washington’un dikkatini çekiyor. Lideri Brad Smith, Kongre tarafından Çin’de yapay zekanın geliştirilmesine kaç milyar dolarlık yatırım yapıldığı ve çalışanlarının Komünist Parti üyesi olup olmadığı konusunda sorgulandı.

Çin-Amerikan gerilimleri Microsoft için her zamankinden daha fazla temel zorluklardan birini temsil ediyor.genel-16