Diğer adıyla Core Ultra 200 serisinin piyasaya sürülmesi çok uzun sürmeyecek Intel Ok Gölü, masaüstü alanında ilk kez sahneye çıkıyor. Şirketin Raptor Lake masaüstü CPU’ları ve Meteor Lake mobil CPU’larının devamı olan Arrow Lake, Intel’in uzun yıllardan beri yaptığı ilk büyük masaüstü CPU mimarisi değişikliğidir ve bu da onu hem şirket hem de PC oyuncuları için çok önemli bir lansman haline getiriyor.

İlk işaretler, Intel’in en son işlemcilerinin dünyanın en iyi oyun CPU kılavuzları arasında yer almak için ciddi bir rakip olup olmayacağına dair net bir işaret vermese de, Intel’in işlemcileri paketlediği gelecek lansmana dikkat etmek için kesinlikle pek çok neden var. bir dizi yeni teknoloji.

Intel Arrow Lake özellikleri

Bunlar, devam eden sızıntılara ve söylentilere göre şu anda beklenen Intel Arrow Lake özellikleridir.

P-Çekirdekler E-Çekirdekler Temel güç Temel saat Saati artır L3 önbellek
Çekirdek Ultra 9 285K 8 16 125W 3,6 GHz 5,5 GHz 36MB
Çekirdek Ultra 9 275 8 16 65W 2,4 GHz TBC 36MB
Çekirdek Ultra 7 265K 8 12 125W 2,8 GHz TBC 24MB
Çekirdek Ultra 7 255 8 12 65W 2,4 GHz TBC 24MB
Çekirdek Ultra 5 245K 6 8 125W 2,8 GHz TBC 18MB
Çekirdek Ultra 5 240F 6 4 65W 2,4 GHz TBC 18MB

Arrow Lake teknik özellikleri sızıntılarının şu ana kadar gösterdiği şey, bu yongalarda devrim niteliğinde bir değişiklik olmayacak tek şeyin çekirdek sayıları ve saat hızları olduğudur. Son birkaç nesil Intel yongası gibi Arrow Lake’in de düşük güçlü E-Çekirdekler ve güçlü P-Çekirdeklerden oluşan iki farklı çekirdek sınıfına sahip olması bekleniyor. Daha da önemlisi, her birinin sayısının önceki nesillerle aynı olması ve maksimum 8 P-Çekirdeği ve 16 E-Çekirdeği olması bekleniyor.

Bu rakamlar, konu çok iş parçacığı ve çoklu görev performansı olduğunda Intel’in çok güçlü bir kapasiteye sahip olduğu anlamına gelmelidir, ancak oyun için en önemli şey P-Çekirdeklerinin gerçek performansı olacaktır. Bu cephede, saat hızlarının artırılmasına ilişkin çok fazla bilgi sızdırılmamış olsa da, Intel Arrow Lake temel saati ve L3 önbellek sızıntıları, Intel’in en son işlemcisinin, 14900KS ile 6 GHz’e ulaşan 14. nesil CPU’ları kadar hızlı çalışmayabileceğini öne sürüyor. .

Moore Yasası Öldü'den Intel Arrow Lake CPU görüntüsü sızıntısı

Ayrıca Arrow Lake’in performans liderliğini korumasını daha da zorlaştıran şey, hiper iş parçacığı desteğinin düşmesinin beklenmesi. Burası bir P-Çekirdeğinin bilgisayarınızın geri kalanı tarafından iki çekirdek olarak görülebildiği ve üzerinde aynı anda iki iş parçacığının çalışmasına izin verdiği yerdir. Onlarca yıldır Intel CPU’ların bir özelliği olan bu özellik, seri sızıntı yapan kişiler tarafından ortaya çıkarıldı momomo_uskaldırılabileceğini öne sürüyor.

Arrow Lake’e önemli bir eklemenin, Meteor Lake’te tanıtılan NPU çekirdeklerinin giderek daha güçlü versiyonları olması bekleniyor. Bunlar, AI izleme ve AI Explorer arama özellikleriyle Windows 11’e gelecek olan yerelleştirilmiş AI/makine öğrenimi görevleri için kullanılır.

Arrow Lake’in teknik özelliklerinde yapılacak önemli bir değişiklik, yeni Intel CPU anakartlarında kullanılan LGA 1700 yerine yeni bir LGA1851 soketi kullanması olacak. Bu, bu yeni Intel çiplerini kullanmak için yeni bir anakart satın almanız gerektiği anlamına geliyor. Aynı şekilde bu yongalar yalnızca DDR5’i destekleyeceğinden eski DDR4 RAM’inizi kullanmaya devam edemeyeceksiniz.

Intel Arrow Lake performansı

Intel Arrow Lake performansının Intel’in mevcut CPU’ları veya AMD’nin rakip CPU’ları ile nasıl karşılaştırılacağını gerçekten söylemek için henüz çok erken. Bununla birlikte, en eski Intel Arrow Lake performans sızıntılarından biri, Intel Core Ultra 9 285K olarak adlandırılması beklenen amiral gemisi CPU’nun, 13900K ve 14900K.

Intel Arrow Lake CPU sızıntısı: Arrow Lake ve Raptor Lake Refresh CPU'larını i9 13900K ile karşılaştıran bir grafik.

Bu sızıntıda gösterilen çizelgelerin doğrudan Intel’in dahili testlerinden geldiği iddia ediliyor ve yeni Arrow Lake S çipinin 13900K’dan %21’e kadar, ortalama da %14 daha hızlı olacağını gösteriyor. Bunlar, Intel’in AMD’nin yaklaşmakta olan rakipleri AMD Zen 5 serisi ile olan son rekabetini kolaylıkla görebilecek bazı önemli kazanımlar olacaktır.

Intel Arrow Lake sızıntısı: Intel Core i9 13900K ile karşılaştırıldığında farklı Arrow Lake ve Raptor Lake Refresh CPU'larının performansını gösteren bir grafik.

Bu ilk sızıntının ötesinde Arrow Lake’ten bekleyebileceğimiz performans hakkında çok az şey ortaya çıktı. Genel olarak, önceki nesillere göre çekirdek sayılarında herhangi bir değişiklik olmamasının da belirttiği gibi devrim niteliğinde olmayacağı yönünde bir izlenim var, ancak Intel’i rekabetçi tutmaya yetecek kadar yapıp yapmayacağını bekleyip görmemiz gerekecek.

Intel Arrow Lake adı / Intel Core Ultra

Arrow Lake’in markası, Intel Meteor Lake çipleri için kullanılan Intel Core Ultra 100 serisi adlandırmalarının devamı olarak, Intel Core Ultra 200’ün genel adlandırma şemasına girecek gibi görünüyor. Bu, Intel Core Ultra 9 285K gibi mağazalardan satın alabileceğiniz ürünleri yukarıdaki tabloda ayrıntılı olarak görmeyi bekleyeceğimiz anlamına gelir.

Intel Core Ultra Arrow Lake CPU çekirdek sayısı teknik özellikleri sızıntısı

Bu masaüstü parçaları, 13. ve 14. nesil Core i CPU’larda kullanılan Raptor Lake-S yongalarının doğrudan devamı olacak olan, masaüstü bilgisayarlar için kullanılan Arrow Lake-S yongaları serisinden olacak. Bu arada mobil/dizüstü bilgisayar işlemcileri için biraz farklı Arrow Lake-HK varyantı kullanılıyor ancak işlemci adlandırma şeması Intel Core Ultra 200H’nin benzer formatını takip edecek.

Intel Arrow Lake’in çıkış tarihi

Beklenen Intel Arrow Lake çıkış tarihi 2024 yılının ikinci yarısıdır ve yeni CPU’ların Haziran 2024’ün başlarında Computex 2024’te duyurulması beklenmektedir.

Intel’in yeni çiplerini ilk duyurduktan ne kadar kısa süre sonra bunları satışa sunacağı belli değil ancak tatil sezonu için bunların mağaza raflarında tam zamanında olmasını bekliyoruz.

Yeni çiplerin gelmesini beklerken, şu anda en sevdiğimiz oyun CPU’muz hakkında bilgi sahibi olmak için AMD Ryzen 7 7800X3D incelememize bir göz atın ve bu CPU’nun tacını gelecek işlemciler kapabilir. Ayrıca Core i9 14900K incelememize de mutlaka göz atmanızı öneririz. Bu, Intel’in mevcut amiral gemisidir; özellikle de hem oyun hem de üretim çalışmaları için mükemmel bir çip arıyorsanız.

oyun-2