77. Cannes Film Festivali (14-25 Mayıs) yarı yoluna girerken, THR ödül editörü Scott Feinberg’in, Cannes kapanış töreninde ve daha sonra sonbaharda gösterilen filmlerin ödül beklentilerine ilişkin değerlendirmesini burada bulabilirsiniz. şu ana kadar festivalde.

Patlayan İki

Kişinin spesifik tercihlerinin ve önceliklerinin ne olduğu bilinemez. Greta GerwigAna yarışma jürisi tarafından yönetilen ana yarışma jürisi, kategorik olarak şunu söyleyebiliriz ki, her ikisi de o kadar orijinal ve inanılması için görülmesi gereken iki yarışma filmi özellikle iyi karşılandı. Her ikisi de dokuz dakika boyunca ayakta alkışlandı ve övgü dolu eleştiriler aldı; özellikle başrol oyuncuları için övgüler de dahil.

İlk olarak MaddeFransız film yapımcısından vücutla ilgili korku filmi Coralie Fargeat şu şekilde tanımlanabilir Gün Batımı Bulvarı. buluşuyor ucubelerve anında bir klasik. Demi Moore, ona festivalin en iyi kadın oyuncu ödülünü ve hatta filminin ABD distribütörü MUBI gerçek bir kampanya hazırlayabilirse kariyerinin ilk Oscar adaylığını getirebilecek cesur bir kariyer dönüşünde, bir film yıldızı ve Elisabeth Sparkle’ı canlandırıyor. yaşlandıkça reddedilmeye başlayan fitness gurusu. Kendisinin “daha iyi bir versiyonuna” dönüşmesini vaat eden bir enjeksiyon teklif edilir, bunu alır ve her iki haftayı daha genç ve daha “arzu edilen” bir kadın olarak geçirmeye başlar (Margaret Qualley) – ancak sonuçları olmadan değil.

Film, cinsiyetçilik ve yaşlı ayrımcılığı hakkındaki yorumları bol miktarda kan ve vahşet ile dengeliyor; David Cronenberg kızarır – ve 2021 Palme d’Or ödüllü ile hemen orada olurdu Titan festivalin en karanlık ve çarpık ödül kazananlarından biri olarak.

Demi Moore’da Madde

Cannes Film Festivali

Ve sonra var Emilia Perezgeçmiş Palme d’Or kazananından İspanyolca bir trans gangster müzikali (evet, doğru okudunuz) Jacques Audiard (2015’in Dheepan), trans aktrisin başrol oynadığı Karla Sofia Gascon acımasız bir kartel lideri olan biyolojik bir erkek olarak, selena Gomez eşi olarak ve Zoe Saldaña Hayal kırıklığına uğramış bir avukat olarak gizli arzusunu gerçekleştirmek için işe alır: suç dolu hayatını bırakıp bir kadın olarak yaşamak.

Jürinin Gascón’a en iyi kadın oyuncu ödülünü verdiğini görebiliyordum; bu, bir trans sanatçı için Cannes’da bir ilk olacak; ya da bu ödülü filmin tüm başrol oyuncuları arasında paylaşmak (2006’da olduğu gibi) Volver ve birkaç film daha); ya da belki de 2013 jürisinin Altın Palmiye’yi yalnızca bir filme vermeyerek yaptığını yapıyor (Mavi En Sıcak renktir) ve film yapımcısına, aynı zamanda başrol oyuncularına da.

Sonbahar ödülleri sezonu beklentilerine gelince, filmin öncelikle ABD’li bir dağıtımcı bulması gerekecek – özellikle filmin yıldız gücü ve uluslararası çekiciliği nedeniyle ilgilenen birkaç kişi tanıyorum – ama bu olsa bile, bu olmayacak. herkesin çayı.

Selena Gomez’de Emilia Perez

Cannes Film Festivali

Olasılık

ben de dikkat ederim Kuşbağımsız film yapımcısından bir büyüme hikâyesi Andrea Arnold – A üç-Geçmişte Cannes jürisi ödüllerinin kazananı – ‘O’nun yıldızları bu adamlar Barry Keoghan (Tuz yanığı) Ve Frank Rogowski (Pasajlar) 12 yaşındaki bir kızın (yeni gelen) sırasıyla ihmalkar babası ve beklenmedik vekil babası olarak Nykiya Adams). Bir auteurün auteur’ü olan Arnold, her zaman Cannes’ın en büyük ödülünü kapma tehdidi oluşturuyor. Ve büyük bütçeli/büyük stüdyo ağırlıklı bir ödül sezonuna girerken, onun küçük peri masalı, eğer doğru ABD distribütörünün eline geçerse, biraz ilgi görebilir.

Nykiya Adams Kuş

Cannes Film Festivali

Uzun Şutlar

Bahsi geçen filmlerden sonra, sektörden konuştuğum hemen hemen her kişiye göre, alanın geri kalanına yönelik ilgide önemli bir düşüş var.

Nezaket Çeşitleriyeniden bir araya getiren Zavallı Şeyler film yapımcısı Yorgos Lantimosyıldızlar Emma Stone, Willem Dafoe ve Qualley ve distribütör Searchlight (festivalde 30. yaş gününü kutladı), üç parçalı bir hikaye… yani, biraz belirsiz. Film, özellikle etkileyici performansı – yani performansları – sayesinde hala büyük ölçüde ilgi çekici. Jesse Plemons. Ancak Akademi üyeleri Lanthimos’la bazı tuhaf yerlere gitmeye istekliyken Köpek dişi (2009’da Cannes’ın Belirli Bir Bakış ödülünü kazandı), Istakoz, Favori Ve Zavallı ŞeylerBence Nezaket Çeşitleri diğer filmlerinin yanında yer alabilir Kutsal Geyiğin Öldürülmesibiraz fazla çoğu için tuhaf.

Margaret Qualley, Jesse Plemons ve Willem Dafoe Nezaket Çeşitleri

Projektör Resimlerinin izniyle

Paul Schrader festivale getirildi Ah, Kanada1988’den bu yana yarışmaya katılan ilk filmi Patty Hearstonu yeniden bir araya getiren Richard Gere 44 yıl sonra Amerikan Jigolo. Maalesef 2021 romanının bu uyarlaması VazgeçilenÖlmek üzere olan bir yazarın bir belgesel için hayatıyla ilgili röportaj yapmayı kabul etmesi pek işe yaramıyor. Adamın hayatı, en azından tasvir edildiği şekliyle, belgesel film yapımcılarının önerilen ilgi düzeyini ya da konunun kendisinin kibirini haklı çıkaracak kadar ilginç değildi; oyuncu kadrosunda hiç kimse yok, bu da dahil Uma Thurman, Michael Imperioli Ve Jacob Elordi, sevimlidir; ve her şey oldukça anti-iklimsel bir şekilde sonuçlanıyor – bunların hepsi filmin ABD dağıtım arayışını zorlaştıracak.

Richard Gere ve Uma Thurman Ah, Kanada

©Oh-Kanada-LLC

Ama bundan şüpheleniyorum HAYIR filmin ABD’li bir dağıtımcı bulmakta daha zorlanacağı Francis Ford Coppola‘nin uzun süredir devam eden, kendi kendini finanse eden 120 milyon dolarlık tutku projesi Megalopolis. Evet, başrolde yer alan bilimkurgu/fantezi/polisiye-drama/aşk hikayesi Adem Sürücü, Nathalie Emmanuel Ve Giancarlo Espositouzun süre ayakta alkışlandı, ancak bu daha çok Copola’ya ve onun seçkin topluluğuna saygı göstermekle ilgiliydi; Aubrey Plaza, Laurence Fishburne, Talia Shire Ve Jon Voight – çoğu kişi için anlaşılmaz olan ve Rotten Tomatoes’un eleştirmenler ölçeğinde yüzde 52’lik çok kötü bir rakama ulaşan filmine olan sevgiden daha fazla.

Adam Driver ve Nathalie Emmanuel Megalopolis

Amerikan Zoetropu/Mihai Malaimare

Vahşi Kartlar

Warner Bros.’un festivalde – yarışma dışı olduğundan ödül almaya uygun olmayan – yakında yayınlanacak iki destanı veya tercih ettikleri terminolojiyi kullanırsak “destanları” tanıttığını da belirtmeden geçmeyelim: George Milleraksiyon dolu devam filmi Furiosa: Bir Mad Max Destanı (24 Mayıs’ta Amerika’da) ve Kevin Costner‘S Horizon: Bir Amerikan Efsanesi – Bölüm 1 (28 Haziran), dört filmlik Western serisi olması planlanan serinin ilk bölümü.

Miller elbette bunu yapıyor Deli Max 45 yıldır çektiği filmlerin hiçbiri 2015’teki son filmi kadar iyi karşılanmadı. Mad Max: Öfke Yolu (10 Oscar’a aday gösterildi ve tamamı çizgi altı kategorilerinde olmak üzere altısını evine götürdü), bu nedenle beklenti Furiosa tavan yapmıştı ve karşılaştırmalar kaçınılmazdı. Ne yazık ki, fikir birliği şu ki, yeni Anya Taylor-Joy/Chris Hemsworth taksit, teknik olarak mükemmel ve bir servet kazandıracağı kesin olsa da, pek de yüksek bir seviyeye ulaşmıyor. Öfke Yoluve çok daha dik bir ödül sezonu tırmanışıyla karşı karşıya kalacak.

Anya Taylor-Joy Furiosa: Bir Mad Max Destanı

gelince UfukCostner büyük bir çıkmazda: bunu finanse etmek için kendi parasının milyonlarcasını harcadı ve ilk bölüm Haziran ayında sinemaseverlerin ilgisini çekse de çekmese de, ikinci bölüm Ağustos ayında sinemalarda gösterime girecek. Şu ana kadar pek çok inceleme pek olumlu olmadı, ancak gerçek şu ki Costner westernlerine karşı bahis oynayan insanlar – Kurtlarla dans ile Açık Menzil ile Sarıtaş – neredeyse her zaman kaybettik.

Kevin Costner’da var Horizon: Bir Amerikan Efsanesi – Birinci Bölüm

Cannes Film Festivali

Arka Yarı

Festivalin arka yarısına girerken göz önünde bulundurulması gereken popüler başlıklar arasında şunlar yer alıyor: Anora, Sean Baker‘nin seks işçiliğiyle ilgili son filmi, ABD’de son üç Palme d’Or kazananının ABD distribütörü Neon tarafından dağıtılacak (Parazit, Titan Ve Bir Düşüşün Anatomisi); Ali Abbasi‘S Çırakbir çeşit başlangıç ​​hikayesi Donald Trumptarafından oynanan Sebastián Stan; Paolo Sorrentinoİtalyan/Fransız ortak yapımı Partenopeoyuncu kadrosunun yer aldığı Gary Oldman; ve yukarıda bahsedilen Cronenberg’in Kefenlerbaşrolde olduğu bir bilimkurgu/korku filmi Vincent Cassel, Diane Kruger Ve Guy Pearce.

Ve umarım bir veya iki sürpriz de olur!sinema-2