iPhone 15 Pro (solda) ve iPhone 15 Pro Max (sağda).

iPhone 15 Pro (solda) ve iPhone 15 Pro Max (sağda).
Fotoğraf: Floransa İyonu / Gizmodo

Apple analistine göre Ming-Chi Kuoönümüzdeki dönemde daha uzun bir pil ömrüne sahip olma ihtimalimiz var iPhone 16 Pro MaxBu yılın sonlarında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Kuo iddiasını yakın zamanda yayımlanan açıklamasına bağladı tedarik zinciri araştırması (aracılığıyla MacSöylentiler), burada iPhone 16 Pro Max’in muhtemelen artan enerji yoğunluğuna (esasen Wh/kg) sahip pil hücrelerine sahip olacağını tahmin ediyor. Bunun yol açabileceği iki olası senaryo var. iPhone 16 Pro Max’te ya aynı pil boyutuyla daha uzun pil ömrü elde edeceğiz ya da aynı pil ömrü ancak daha küçük bir pille elde edeceğiz.

Kuo ayrıca telefonun kendisi için alüminyum yerine paslanmaz çelik bir pil kutusu öngörüyor. Enerji yoğunluğu artan bir pilin de çok daha fazla ısınacağını açıklıyor. Pil kutusunun bu sorunu çözmek için termal bir çözüm olarak paslanmaz çelik bir muhafazaya ihtiyacı var. Kuo, paslanmaz çeliğin ısı dağıtımında mevcut kullanılan alüminyum kadar verimli olmasa da “daha sağlam ve korozyona karşı daha az duyarlı” olduğunu, dolayısıyla artan ısıya oldukça iyi dayanacağını açıklıyor.

Apple’ın iPhone 16 Pro Max için paslanmaz çelik pil kutularına yönelmesinin bir başka nedeni de pilin çıkarılmasını kolaylaştırmasıdır. Pilin değiştirilebilmesi şu anda iPhone için sıkıntılı bir durum ve Avrupa Birliği bu durumdan memnun değil. Kullanmaya başlama talebinden sonra USB-C bağlantı noktalarıAB artık Apple’ın iPhone pillerinin değiştirilmesini kolaylaştırmasını istiyor.

Kuo, artan pil enerji yoğunluğunun ve paslanmaz çelik kasanın benimsenmesi ve başarılı olması halinde Apple’ın bunu gelecek yıl iPhone 17’nin tüm modellerine dahil edebileceğine inanıyor.genel-7