Teknoloji devi Dell Perşembe günü müşterilerine, müşterilerin adlarını ve fiziksel adreslerini içeren bir veri ihlali yaşadığını bildirdi.

TechCrunch tarafından görülen ve paylaşılan bir e-postada birçok insanlar Açık sosyal medyaBilgisayar üreticisi, “Dell’den yapılan satın alımlarla ilgili sınırlı türde müşteri bilgileri içeren bir veritabanı içeren Dell portalıyla ilgili bir olayı” araştırdığını yazdı.

Dell, ihlalde erişilen bilgilerin müşteri adlarını, fiziksel adresleri ve “servis etiketi, ürün açıklaması, sipariş tarihi ve ilgili garanti bilgileri dahil olmak üzere Dell donanım ve sipariş bilgilerini” içerdiğini yazdı. Dell, olayın kötü niyetli yabancılardan mı yoksa kasıtsız bir hatadan mı kaynaklandığını söylemedi.

Şirkete göre, ihlal edilen veriler e-posta adreslerini, telefon numaralarını, finansal veya ödeme bilgilerini ya da “herhangi bir son derece hassas müşteri bilgisini” içermiyordu.

Şirket, mesajdaki ihlalin etkisini küçümsedi.

Dell, e-postada “İlgili bilgilerin türü göz önüne alındığında müşterilerimiz için önemli bir risk olmadığına inanıyoruz” diye yazdı.

TechCrunch yorum almak için Dell’e ulaşıp kaç müşterinin etkilendiği, ihlalin nasıl gerçekleştiği ve şirketin neden fiziksel adres ihlalinin müşteriler için “önemli bir risk” oluşturmadığını düşündüğü gibi spesifik sorular sorduğunda şirket şu şekilde yanıt verdi: etkilenen müşterilere gönderdiği e-postanın standart versiyonu.

Adını vermeyi reddeden bir Dell sözcüsü daha sonra şunları ekledi: “Devam eden araştırmamızdan elde edilen bu spesifik bilgiyi açıklamıyoruz.” Dell bir neden belirtmedi.

29 Nisan’da Daily Dark Web web sitesi rapor edildi Bilgisayar korsanlığı forumunda birisinin “2017 ile 2024 yılları arasında Dell’den satın alınan sistemlerin müşteri ve diğer bilgilerinin” reklamını yaptığını söyledi.

Kişi, veri setinin 49 milyon kişiye ait bilgilerin yanı sıra tam ad, tam adres, sistemin hizmet etiketi, müşteri numarası ve daha fazlası gibi bilgileri içerdiğini iddia etti. Bu, Dell’in çalındığını açıkladığı verilerle uyumlu verilerdir.

Dell’in sözcüsü forum gönderisi hakkında yorum yapmayı reddetti ve bilgisayar korsanının iddialarına itiraz etmedi.

GÜNCELLEME, 9 Mayıs, 14:12 ET: Bu hikaye, bilgisayar korsanlığı forumu gönderisi hakkında bilgi eklemek için güncellendi.

genel-24