Video oyunu emülatörü Delta’nın iOS App Store’a karşı on yıl süren mücadelesi, okul tarafından verilen TI-84 hesap makinesiyle başladı.

Riley Testut lisede ikinci sınıftayken arkadaşlarına yasa dışı yazılımları büyük grafik hesap makinelerine nasıl yükleyeceklerini gösterdi. Bu tür davranışlar genellikle okulda hoş karşılanmıyordu, ancak o bir sınavda kopya çekmeyi planlamıyordu. O sadece Viridian Ormanı’nı geçiyor, Kanto denizlerinde sörf yapıyor ve spor salonu rozetlerini topluyordu.

Testut, TechCrunch’a “Öğretmenler Pokémon oynadığımızı düşünmüyordu” dedi. “’Neden herkes hesap makinelerine bu kadar meraklı?’ dediler.”

2014 yılında Testut lise son sınıf öğrencisiyken, bir iOS cihazına retro video oyunu emülatörü kurmanın tek yolu onu jailbreak yapmaktı. Ancak Testut, o zamanın en son teknolojisi olan iPhone 4’üne zarar vermek istemedi. Bu nedenle, garantisini geçersiz kılmadan telefonunda GBA oyunları oynamasına izin verecek bir uygulama geliştirmek için aylar harcadı. Bu uygulama GBA4iOS oldu.

Milyonlarca insan GBA4iOS’a akın etti ve Game Boy oyunlarını avuç içi boyutunda bir telefonda oynamanın muhteşem deneyiminin tadını çıkardı. Eşit Zaman Dergisi bunun hakkında yazdı. Ancak GBA4iOS kendi iyiliği için fazlasıyla başarılıydı ve çok geçmeden Testut, Team Rocket’tan daha zorlu bir rakiple yüzleşmek zorunda kaldı: Uygulamanın yayınlanmasından sekiz ay sonra Apple, GBA4iOS’u mümkün kılan boşluğu doldurdu ve bu süreçte uygulamasını iptal etti.

Testut yakın zamanda yaptığı bir açıklamada şunları söyledi: “Kısa, muhteşem, birkaç ay boyunca, milyonlarca kişi tarafından kullanılan bir uygulama yapmanın nasıl bir şey olduğunu deneyimlediniz – her ne kadar bu uygulama her açıdan “var olmaması gereken” bir uygulama olsa da.” Blog yazısı, son on yıldaki deneyimini yansıtıyor. “Ödünç alınmış bir zamanda yaşadığınızı biliyordunuz, ancak bu kadar popüler bir uygulamanın iOS’ta asla bulunamayacağını düşünmek yanlış geldi.”

“Pokémon serbest kaldı!”

Video oyunu emülasyonunun gerçekleştirilmesi karmaşıktır ancak kullanıcılar için basittir. Bir emülatör indirirsiniz (genellikle PlayStation oyunları için ePSXe veya bir grup konsolu taklit edebilen OpenEmu gibi açık kaynak) ve ardından üzerinde oynanacak oyunlar alırsınız.

Ancak sorun tam da burada yatıyor: Bu emülatörlerle kullanmak için genellikle bir .ROM dosyasında bulunan oyunların yazılım kopyasını bulmak, Nintendo eShop’tan oyun satın almak kadar kolay değil. Sahip olduğunuz eski video oyunu kartuşlarından veya disklerinden oyun dosyasını yasal olarak çıkarmak için donanım satın alabilirsiniz, ancak gerçekten eski oyunları oynamanın daha kolay bir yolu, .ROM dosyalarını internetten ücretsiz olarak indirmektir; bu temelde korsanlıktır.

Delta gibi bir uygulamayı indirmek hiçbir zaman yasa dışı olmadı, ancak oynamanız gereken oyun dosyalarını indirmek yasa dışı olabilir.

Önceki deneyimi göz önüne alındığında Testut, Apple’ın birkaç hafta önce emülatörlerle ilgili kurallarını değiştirmesi karşısında şok oldu. GBA4iOS’un daha gelişmiş bir sürümü olan Delta’yı yükledi ve aniden App Store’daki 1 numaralı uygulamanın geliştiricisi oldu. Delta, piyasaya sürülmesinden iki hafta sonra hâlâ eğlence uygulamaları listelerinde üst sıralarda yer alıyor ve ücretsiz uygulamalar listelerinde ikinci sırada yer alıyor. Uygulama istihbarat şirketine göre ŞekillerDelta iki haftada yaklaşık 3,8 milyon kez indirildi.

“Resepsiyonun bu kadar iyi olması ve bu kadar çok kişinin oynaması gerçeküstü” dedi. “Bu, 10 yıldır üzerinde çalıştığım uygulama.”

Testut sadece oturmak değildi Psyduck GBA4iOS on yıl önce ortadan kaybolduğundan beri. Bilgisayar bilimi okumak için Güney Kaliforniya Üniversitesi’ne gitti. Kısa süre sonra bir Super Smash Bros. oyuncu buluşmasına katıldı ve burada dokuz yıldır oda arkadaşı ve beş yıldır iş ortağı olan mühendislik öğrencisi Shane Gill ile yolları kesişti. Doğum günleri bile aynı.

Elbette Gill lisede de GBA4iOS kullanmıştı ve uygulamanın arkasında yeni arkadaşının olduğunu öğrendiğinde heyecanlanmıştı. Kendisi, Testut’un, uygulama geliştiricilerine Apple’ın aracı olmadığı bir hedef kitleye erişme özgürlüğü verme çabasını paylaştı.

Gill, TechCrunch’a “Riley gibi daha fazla insan ve bunları gerçekten harika şeyler yapan çok sayıda geliştirici var” dedi. “Ve sadece bir iPhone olduğu için onu aynı şekilde paylaşamazlar.”

Genç bir geliştirici olarak edindiği deneyimlerden cesaret alan Testut, 2019’da Gill ile bir araya geldi ve AltStore, uygulamaları iOS aygıtlarına yüklemek için tasarlanmış bir uygulama mağazası. AltStore, varlığının büyük bölümünde yalnızca Windows ve MacOS’ta kullanılabiliyordu ancak Avrupa Birliği’ndeki değişen düzenlemeler nedeniyle, Apple’ın AB’deki iOS kullanıcılarının indirme yapmasına izin vermek zorunda kalması nedeniyle artık iPhone’larda da geçerli olmanın meşru bir yolu var. App Store dışından uygulamalar.

Peki Apple neden emülatör uygulamalarına karşı tutumunu bu kadar aniden değiştirdi? Apple, TechCrunch’ın yorum talebine yanıt vermedi. Yakın zamanda ABD Adalet Bakanlığı tarafından antitröst kaygıları nedeniyle dava açılan Apple’ın üzerindeki artan düzenleyici baskıyla bir ilgisi olabilir. Testut’a göre, AltStore’un AB’de iOS’ta piyasaya sürülmesiyle birlikte Apple’ın, Delta’nın var olmasına izin verecek şekilde kurallarında küçük bir değişiklik yapması biraz fazla uygun.

“Bunu Adalet Bakanlığı başlatmamış olsa bile [antitrust lawsuit]Testut, “Apple’ın dünya çapında App Store’da emülatörlere izin vererek aynı şeyi yapacağını düşünüyorum” dedi. “Avrupalı ​​düzenleyiciler sayesinde iPhone’daki en harika uygulamanın yalnızca Avrupa’da olduğu gibi bir hikayeye sahip olamazlardı.”

Bir aracı olmadan uygulama işini yürütmek

Gill, AltStore’da çalışmak üzere Testut’a katıldığında, Testut’u faturaları ödemek için tuhaf işler almayı bırakabilmek amacıyla bir Patreon kurmaya teşvik etti. Şimdi, AltStore’un Patreon’u ayda 13.000 dolardan fazla kazanıyor (Nisan başında yaklaşık 10.000 dolardı). AltStore’un müşterileri, aylık katkıları karşılığında Delta’nın iPad testi ve SEGA Genesis desteği gibi erken uygulama beta sürümlerine ve ayrıca topluluk Discord’una erişim elde ediyor.

Delta ücretsiz bir uygulamadır, dolayısıyla bu milyonlarca uygulama indirmesi geliştiricilerin cebini doldurmuyor. Yine de Testut ve Gill para kazanma modellerini değiştirmeyi planlamıyor.

“App Store’da bunu alamazsınız. Müşterilerinizle bu ilişkiniz yok. … Bu çok daha bürokratik ve kişisel değil,” dedi Testut. “Tüketicilerin geliştiricilerle yakın bir ilişki kurabileceğini göstermekten büyük heyecan duyuyorum. Bence bu şekilde daha iyi çalışıyor çünkü Delta’yı herhangi bir ödeme duvarı olmadan tamamen ücretsiz hale getirebiliriz ve insanlar bize bağış yaparak harika yeni özelliklere erkenden erişebilirler.”

Testut’un vizyonu, oyun öykünme topluluğunun oldukça simgesidir. Yıllar boyunca ne kadar para öderseniz ödeyin, abone olduğunuz veya kullandığınız herhangi bir yazılıma gerçekten sahip olmanın zor olduğu bir zamanda, buradaki çaba sadece çocukluktaki oyun anılarını yeniden yaşamakla ilgili değil. Arşiv niteliğinde.

Çoğu zaman, 40 yıllık bir oyunu korumanın tek yolu, yazılımı eski kartuştan söküp onu çalıştırabilecek bir emülatör oluşturmaktır ve bu, oyunlardan çok daha fazla yazılım için geçerlidir.

“Bu 40 yıl önce var olan bir sanat. Geliştiriciler artık IP’nin sahibi değil ve bunu insanlarla paylaşmanın bir yolu yok” dedi Gill. “Yani birisi bunu bir şekilde ortaya koymadığı sürece, zamanla kaybolup gidecek. Bu bence biraz trajik bir şey.”

Testut ve Gill sayesinde, Apple’ın iPhone’larda yasal kabul ettiği sınırların dışına çıkmak istemeyen kişiler için retro video oyunları oynamak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Ve bunların hepsi şirketin geliştirici yönergelerinde biraz değişiklik yapmasından kaynaklanıyor. App Store politikasında yapılacak tek bir değişiklik bile yeni bir 1 numaralı uygulamanın kilidini açabilecekse, başka neleri kaçırdık?

Testut, “Bu, açıkçası umduğumuzdan çok daha büyüktü” dedi. “Delta’yı App Store’a koyabilmek mesajımızı çok açık hale getirdi. ‘Hey, daha önce var olmayan uygulamalar yapmaya çalışıyoruz’ diyoruz ve Apple buna ikinci kez izin verdiğinde App Store’dayız ve bir numaralı uygulamayız. ”genel-24