Geçtiğimiz 12-24 ay içinde, ilk “portless” ve potansiyel olarak “düğmesiz” iPhone hakkında çok sayıda söylenti duyduk. Birçoğu bu fütüristik Apple amiral gemisinin neye benzeyeceğini ve nasıl çalışacağını hayal etmeye bile çalıştı.

Aslında Apple, yakın zamanda iPhone 15 Pro’nun, iPhone SE’deki Touch ID ana sayfa “düğmesi” gibi, basınca tepki veren dokunsal ses düğmelerine sahip olması beklenen bir sürümünü iptal etti.

Artık yalnızca iPhone 16 değil, iPhone 16 Ayrıca, iPhone 16 Pro ve iPhone 16 Pro Max “düğmesiz” hale geliyor, ancak iPhone 15 ile karşılaştırıldığında Apple’ın 2024 amiral gemilerinin tümü yalnızca bir değil iki ekstra düğmeyle gelecek!

Peki… Apple kimin düğmelerine basmaya çalışıyor?! … Bu geçiş pek işe yaramıyor ama umarız iPhone 16’nın yeni düğmeleri işe yarar…

Samsung telefonlarında 5 kamera bulunabilir ancak iPhone 16, toplamda 5 tuşla en çok tuşa sahip amiral gemisi telefon olmaya hazırlanıyor

“Apple’ın kimin düğmelerine basmaya çalıştığını” bilmesem de, Tim Cook & Co’nun ikonik Zil/Sessiz anahtarını (vanilya paketinde hala mevcut) kullanmamaya karar verdiğini belirtmek önemli. iPhone 15) ve premiumdaki “Eylem düğmesi” ile değiştirin iPhone 15 Pro Amiral gemisi.Ve Eylem düğmesinin (açıkça) tüm amiral gemisini kapsayacak şekilde genişlemesi beklenirken iPhone 16 Bu yılki programa, bir süredir adını duyduğumuz yepyeni bir düğmenin de eklenmesi bekleniyor: “Yakala” düğmesi.

Eylem düğmesi, kamera deklanşör tuşu olarak kullanılabilecek çok işlevli, yeniden eşleştirilebilir bir düğme olmasına rağmen, Yakalama düğmesi bu işlevi devralacak ve fotoğraf ve video çekmek için ayrıntılı kontroller ve işlevsellik sağlayacak şekilde ayarlanmıştır.

iPhone 16’nın yeni düğmeleri internette karışık tepkilerle karşılanıyor ancak iPhone kullanıcıları, Apple’ın (almak yerine) vermesine sevinmeli

Bazı insanlar sosyal medyada “Daha fazla düğmeli bir iPhone – tuhaf görünmüyor mu?” diye soruyorlar… Ben de buna… Ne cüretle!

Yıllardır telefonlarda (sadece iPhone’larda değil) özel bir kamera deklanşör tuşu istiyordum ve şimdiye kadar yalnızca Sony bana istediğimi verme konusunda tutarlı davrandı.

Hiç kimseyi şaşırtmayacak şekilde, özel kamera tuşu için bir Sony telefonu satın almayı planlamıyorum, bu nedenle iPhone 16’nın “profesyonel sınıf” kamera özelliğini benimsemesi sabırsızlıkla beklediğim özellik olacaktır.

Bir iPhone 15 Pro Max kullanıcısı olarak, kamerayı açmak ve iPhone’umu sessize almak için Eylem düğmesini ayarlamak arasında seçim yapmak zorunda kaldığımı fark ettim ve bu, yapmak zorunda kalmamayı tercih ettiğim bir uzlaşmaydı. Ve eğer çözüm iPhone’un yanına bir düğme daha eklemek kadar basitse… Kabul edeceğim!

Tahmin: Samsung, Google ve Xiaomi, Apple’ın izinden giderek premium Android telefonlara daha fazla düğme eklemeye başlayacak

Sonuç olarak, 12 ay önce bazıları iPhone’un “portless” ve “düğmesiz” bir geleceğe doğru gittiğine inanıyordu. iPhone 16 ile karşılaştırıldığında iki ek düğmeye sahip olacak iPhone 15VE bunların hepsine ek olarak bir USB-C bağlantı noktası.

Kesin olan bir şey var ki, Apple iPhone kullanıcılarına mevcut özellikleri kaldırmak yerine daha fazla/ekstra özellik sunduğunda, bu kutlanacak bir etkinliktir.

Jony Ive’ın Apple’dan ayrılması sayesinde olsun ya da olmasın, Apple’ın mevcut tasarım ekibi, (neyse ki) işlevsel tasarımı tercih ediyor gibi görünen (Cupertino için) nispeten alışılmışın dışında bazı tasarım seçimleri yapıyor. Yeni telefonunuzda birçok yararlı komutu gerçekleştirebilen iki ekstra düğme her gün olmuyor.telefon-1