Rise of Ronin sıcak ve davetkar eleştirilerle karşılandı. Harika grafikleri ve geliştirilmiş yağma sistemine vurgu yapmasıyla övülen oyuncular, hâlâ oyunun karmaşıklığını öğreniyor.

Aynı stüdyonun diğer oyunlarıyla karşılaştırıldığında en büyük iyileştirmelerden biri, herkesin yağma sisteminin artık çok daha adil ve daha ödüllendirici olduğundan bahsetmesi.

Ronin’in Yükselişinin Arkasındaki Ekip

Rise of Ronin’in arkasındaki geliştiriciler Team Ninja, daha önce en çok Nioh ve sonraki devam filmi Nioh 2 ile tanınıyordu. Orta Çağ Japonya’sında geçen karmaşık bir RPG setiydi ve yıllar içinde büyüyen çok büyük bir takipçi kitlesi vardı.

Ancak “şimdiye kadarki en zor oyunlardan” birini arıyorsanız, Nioh zirvede olmasa da her zaman bu oyundaydı.

En yaygın şikayetlerden biri, oyunun garip bir şekilde tasarlanmış bir öğrenme eğrisine sahip olmasıdır. Nasıl gezineceğinizi öğrendikten sonra o kadar da zor olmadı, ancak oraya varmanız uzun zaman aldı.

Nioh’un Yağma Sistemi

Nioh Yağma Sistemi

Team Ninja ile ilgili bir diğer yaygın şikayet ise oyun içindeki yağma sistemini nasıl ele aldıklarıydı. Rastgele bir sayı oluşturucuyu temel alır, bu nedenle çoğunlukla oynayabileceğiniz hızlandırılmış oyunlara benzer. CCN.com.

Bu, her ganimet sonucunun oyunda ne kadar ilerlediğinize bağlı olmadığı ve oyuncuların hemen hemen her öğeyi istedikleri zaman bulabilecekleri anlamına geliyordu. Çoğu oyuncu aynı anda çok fazla ganimet aldığından şikayetçiydi, bu da acemi bir oyuncunun ganimetleri organize etmesini, saklamasını ve kullanmasını zorlaştırıyordu.

Ronin’in Yükselişi Farklı mı?

Tasarım ekibi, hayranlara, onların şikayetlerine ve tercihlerine gerçekten önem verdi. Diğer şeylerin yanı sıra, yağma özelliğinde de fark edilir.

En büyük değişiklik, oyuncuların çok fazla menüye gitmek zorunda kalmadan topladıkları ganimetlerin bir kısmını bırakmalarına olanak tanıyan otomatik imha özelliğidir. Oynanışın ve savaş mekanizmasının ne kadar ilgi çekici olduğu nedeniyle özellikle kullanışlıdır; oyuncuların aksiyonun ortasında durup ganimetle uğraşmaları gerekmeyecek.

Yağma Sistemleri

Büyük RPG oyunları söz konusu olduğunda oyunda birçok farklı yağma sistemi var. Oyunlar genellikle bunların bir kombinasyonunu kullanır.

Yağmalama genellikle oyunun büyük bir parçasıdır, çünkü oyuncuları savaşta kazandıkları galibiyetler, oyuna dikkat etmeleri ve oyunun her bölümünü baştan sona geçmeleri karşılığında ödüllendirir.

İlk Gelen İlk Servis Yapar

Ronin Japonya'nın YükselişiRonin Japonya'nın Yükselişi

Bu, yağma sisteminin en basit şeklidir. İlk önce yağmalayan oyuncular, onu alan oyunculardır. Daha karmaşık oyunların yaptıklarıyla karşılaştırıldığında biraz basit, ancak oyuncular bu sistemi seviyor çünkü iltimas göstermeiyor.

Rastgele Sayı Üreteci Sistemleri

Rastgele sayı üreteçleri genellikle kumarhanelerde ve aynı zamanda şansa dayalı diğer birçok oyunda kullanılır. RPG’lerdeki çoğu yağma sisteminde durum budur. Her ganimetin sonucu rastgele belirlenir ve bu nedenle oyuncuların davranışları, ganimetlerin kendileri için nasıl sonuçlanacağını etkilemez.

Açgözlülükten Önce İhtiyaç Var

“Açgözlülükten önce ihtiyaç” olarak adlandırılan yağma sistemi, rastgele sayı üreteci sisteminin bir alt kümesidir.

Çoğu MMORPG’de bir çeşit sınıf sistemi olduğundan, ganimet tamamen rastgele değil, oyuncunun seçtiği sınıfa uyacak şekilde yapılır.

Nokta Tabanlı Sistem

Bazı oyunlarda yağmalama için puana dayalı bir sistem bulunur. Oyuncular yağma yaparak puan kazanırlar ve bu puanlar daha sonra eşyalar, silahlar, zırhlar veya oyun içindeki özel özelliklerle değiştirilebilir.

Oyuncular ayrıca bu sistemde hata bulma eğilimindedirler çünkü bu tür oyunlarda yaygın sorunlar ortaya çıkar. Çoğunlukla puan enflasyonu vardır ve bazı oyuncular diğerleriyle çarpışarak tüm puanları kendileri için istifleme eğilimindedir.

Rise of the Ronin’in Özelliği Ne?

Ronin’in Yükselişi Japonya’da, Edo döneminde, yani 19. yüzyılda geçiyor.o yüzyıl. Tokugawa Şogunluğu ile Batı etkisinden hoşnut olmayan çeşitli şogunluk karşıtı gruplar arasındaki Boşin Savaşı sırasında gerçekleşir. Bu, Japonya’da oynanan oyunlarda yaygın bir temadır ancak materyal hakkında büyük bir özen ve bilgi birikimiyle gerçekleştirilir.

Hikaye, cinsiyetleri oyuncu tarafından seçilen Blade Twins’i ve Veiled Edge direniş grubuna katılımlarını konu alıyor.

Etkiler

Pek çok eleştirmen Ronin’in Yükselişi’ndeki gözle görülür etkileri tartıştı. En çok konuşulan etkiler Dark Souls ve Nioh’dur. Bazıları da oldukça farklı iki oyun olmasına rağmen oyunun Sekiro ve Legend of Zelda’ya benzer kısımlarının olduğunu söyledi.

Bazı yorumcular Rise of the Ronin’in Team Ninja’nın daha önce denediği tüm oyun ritimleri, özellikleri ve stillerinin bir listesi olduğunu söyledi. Diğer oyunları ne kadar sevdiğinize bağlı olarak bu iyi ya da kötü bir şey olabilir.

Rekabet

Rise of the Ronin yalnızca PS5 için yayınlanacak. Yeni konsolun ne kadar süredir piyasada olduğu ve Sony’nin yavaş yavaş PS4’ü kullanımdan kaldırma hamlesi yaptığı dikkate alındığında bu beklenen bir karar. Bazıları hala PS5’in Sony’nin umduğu kadar popüler olmaması nedeniyle hayal kırıklığına uğradı.

Oyun, Dragon’s Dogma 2’nin ve Horizon Forbidden West’in PC versiyonunun piyasaya sürülmesinden birkaç gün sonra çıkacak. Çok fazla büyük PS5 oyununun olmayacağı bir yılda, Rise of the Ronin birçok rakibiyle karşımıza çıkıyor ancak şu ana kadar satışlara zarar vermedi.

Ninja Takımı ve Planları

Oyun, Team Ninja’nın şu ana kadar üzerinde çalıştığı en büyük proje ve bu da bir şeyler söylüyor, bunu göz önünde bulundurarak Nioh Yaklaşık 50 saatlik oynanış süresi var.

Team Ninja başkanı Fumihiko Yasuda şunları söyledi: “Bugüne kadarki en büyük oyunumuzu yaratırken, oyuncuların Tokugawa Shogunate’nin kapanış günlerinde bir Ronin’i tam anlamıyla temsil etmelerine olanak tanıyan bir deneyim yaratmak için SIE ekibiyle birlikte çalışıyoruz.”

Team Ninja’nın, AAA oyunlarında yaygın olduğu gibi, dijital lüks bir sürüm de üretmeyi planladığını zaten biliyoruz.oyun-5