Fallout oyunları, Fallout TV dizisinin bu ayın başlarında Amazon Prime Video’da yayınlanmasından bu yana yeniden ilgi görmeye başladı. Dizinin beğeni toplaması ve Fallout dünyasına yeni izleyiciler çekmesi gibi, yeni ve geri dönen oyuncular da Bethesda’nın rol yapma oyunlarına akın ediyor. Artık stüdyo, Fallout oyunlarının tek bir günde neredeyse beş milyon oyuncuya ulaştığını doğruladı; buna yalnızca Fallout 76’da bir milyonu da dahil.

Resmi Fallout X hesabı, dönüm noktasını Çarşamba günü erken saatlerde yayınlayarak Fallout 76’yı bir günde deneyen bir milyon oyuncuya teşekkür etti. Gönderide “Bizimle #Fallout76’da tek bir günde maceraya atılan bir milyondan fazla kişiye teşekkür ederiz…” yazıyordu. Ayrıca Bethesda, bir takip gönderisinde tüm Fallout oyunlarında tek bir günde beş milyona yakın oyuncunun kaydolduğunu söyledi.

Fallout 76 ayrıca yakın zamanda Steam’de tüm zamanların en yüksek eş zamanlı oyuncu sayısını da kırdı. Fallout TV dizisinin başarısıyla birlikte oyuncular, kıyamet sonrası çorak araziyi ilk elden deneyimlemek için oyuna akın etti. Fallout 76, bu yazının yazıldığı sırada 31.547 aktif oyuncuyla şu anda Steam’de en çok oynanan 23. oyun. SteamDB. Oyun bu hafta önceki tüm zamanların zirvesini geçerek 73.368 eş zamanlı oyuncuyla yeni bir zirveye ulaştı.

Fallout 4 daha da iyi gidiyor. 2015 RPG şu anda Valve hizmetinde en çok oynanan dokuzuncu oyundur ve Grand Theft Auto 5, Destiny 2 ve Baldur’s Gate 3 gibi popüler oyunları geride bırakmaktadır. Bu yazının yazıldığı sırada Fallout 4’ün 24 saatlik en yüksek eş zamanlı performansıyla 62.738 aktif oyuncusu bulunmaktadır. Oyuncu sayısı 120.870.

Bu rakamlar yalnızca PC’deki Fallout oyuncularını yansıtıyor; PlayStation ve Xbox platformlarında da oyuncu sayısında bir artış yaşanması muhtemel. PS5 ve Xbox Series S/X konsolları da yakında daha fazla Fallout 4 oyuncusu alacak şekilde ayarlandı. Bu ayın başında Bethesda duyuruldu Fallout 4’ün 25 Nisan’da PS5 ve Xbox Series S/X için ücretsiz yeni nesil güncelleme alacağını söyledi.

Yarından itibaren bu konsollardaki oyuncular, Performans modu ve Kalite modu ayarları, kararlılık iyileştirmeleri ve hata düzeltmeleri gibi yeni özellikler içeren yerel oyun uygulamalarına sahip olacak. Fallout 4’ün yeni nesil güncellemesi, daha yüksek çözünürlükleri ve 60 fps’ye kadar performansı destekleyecek. Bazı yeni Fallout 4 özellikleri ve iyileştirmeleri PC, PS4 ve Xbox One’a da geliyor.

Geçtiğimiz hafta Fallout 4, televizyon dizisinin lansmanının ardından Avrupa’nın en çok satan oyunu oldu. Bir göre rapor GamesIndustry.biz’den alınan bilgilere göre RPG satışları kıta genelinde haftalık bazda yüzde 7.500 arttı.

Hem Fallout 4 hem de Fallout 76’nın PlayStation’daki PS Plus aboneleri için ücretsiz olarak oynanabileceğini ve Fallout serisinin tamamının Xbox ve PC’deki Game Pass üyelerine hiçbir ek ücret ödemeden sunulduğunu belirtmekte fayda var.


Bağlı kuruluş bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir; ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.

genel-8