Google Mesajlar yakında kullanıcıların uygulama içindeki animasyonları devre dışı bırakmasına olanak tanıyan yeni bir özelliğe sahip olabilir. Bu, bazı kullanıcıların RCS’nin geçen yıl bir milyar aktif kullanıcı sayısına ulaşmasının bir parçası olarak kullanıma sunulan mevcut animasyon özelliklerinden duydukları rahatsızlığı ifade etmesinden sonra geldi.

APK’nın parçalanmasına göre 9to5Google, uygulamanın 20240422_01_RC00 sürümünde “Etkileyici animasyonları göster” başlıklı yeni bir ayar üzerinde çalışılıyor. Bu, muhtemelen tüm animasyonlar için basit bir açma/kapama geçişinin olacağını ve belki de aynı şeyi uygulama içindeki daha spesifik tepki türleri için yapma seçeneğinin olacağını gösteriyor.

Şu anda Google Mesajlar’daki animasyonları devre dışı bırakmanın tek yolu, bunları sistem genelindeki tüm uygulamalar için kapatmaktır; bu, yalnızca Mesajlar’daki animasyonları devre dışı bırakmak isteyen kullanıcılar için sakıncalı olabilir. Ancak bazıları, yalnızca belirli ifadeleri yazarak veya belirli emojilerle tepki vererek tepki ve ekran efektlerinin Mesajlar ekranınızı ne sıklıkta ele geçirdiğinden dolayı bunu yapmanın bir zorunluluk olduğunu düşünebilir. Örneğin, “kar yağıyor” veya “seni seviyorum” gibi basit bir şey söyleyen bir mesaj göndermek veya almak, tepkiyi tetikleyebilir ve konuşmanın akışını kesintiye uğratabilir.

Google Mesajlar uygulamasında Ekran Efektleri | Kredi bilgileri: Google

Bu özelliğin halen geliştirilme aşamasında olduğunu ve bir süreliğine genel kullanıma sunulmayabileceğini unutmamak önemlidir. Ek olarak, geçişin mesaj animasyonlarından ayrı bir özellik olan animasyonlu emojileri de etkileyip etkilemeyeceği belli değil. Bu arada, animasyonları gerçekten kapatmak istiyorsanız ve bunu sistem genelinde yapmanın bir sakıncası yoksa, telefonunuzun “Erişilebilirlik” ayarlarına gidip “Renk ve hareket”e dokunup ardından animasyonları açarak bunu yapabilirsiniz. “Animasyonları kaldır.”

Google Mesajlar’a animasyonların eklenmesini deneyimlemek eğlenceliydi, özellikle de iOS kullanıcılarının iMessage’da bunlardan ne kadar keyif aldığını görünce. Ancak Google’ın bu konuda biraz fazla abarttığı ve muhtemelen kapsam dışında kalmanın bir yolunu eklediği görülüyor. Bu, uygulamanın kullanıcı deneyimi üzerinde daha fazla kontrol sağladığından, mevcut animasyonları dikkat dağıtıcı veya gereksiz bulan kullanıcılar için hoş bir seçimdir.telefon-1