Apple, AirTag kullanıcılarının çalınan mallarının yerini bulduklarında polisi aramalarını şiddetle tavsiye ediyor. Kolluk kuvvetlerinin bulunmadığı bir hırsızla yüzleşmek, mağdurun ciddi şekilde zarar görmesine neden olabilir. Bununla birlikte, bir araba hırsızlığı mağdurunun, AirTag ve Find My uygulamasını kullanarak arabayı takip ettikten sonra suçluyla yüzleşerek aracını geri alabildiği bir durumu anlatabiliriz. Polisi aramasına rağmen, araba hırsızını kimseye zarar vermeden kaçmaya gönderdiğinde polisler orada değildi.

Kaliforniya’da yaşayan Philip Obando, çalınması ihtimaline karşı BMW’sinin içine bir Apple AirTag saklamaya karar verdi. Onun söylediği gibi NBC Haberleri (aracılığıyla AppleInsider), bir sabah Obando uyandığında arabasının gitmiş olduğunu fark etti. Arabanın ön kamerası, hırsızın arabayı bir araba yıkama tesisine götürdüğünü, aracın içinde sigara içtiğini ve hatta içinde uyuduğunu belgeledi. Bu olup bitenler sırasında Obando, Long Beach’te giderken arabasını takip etmek için Bul uygulamasını kullandı.
Video Küçük Resmi

Polise haber vermesine rağmen Obando ve eşi diğer arabalarına binip Find My uygulamasını kullanarak BMW’sini takip etmeye karar verdiler. Philip ve karısı, arabayı hırsızın depoyu doldurduğu yerel bir benzin istasyonunda gördüklerinde şaşırdılar. Karısının onu teşvik etmesiyle Obando, suçluyla yüzleşti ve ona arabanın kendisine ait olduğunu söyledi ve bunu kanıtlamak için arabanın kornasını uzaktan çalmak zorunda olduğu kopya anahtarlığı kullandı.

Belki de Philip’in şansının yaver gittiği yer burasıydı. Araba hırsızı ona silah çekmek yerine kaçarak Philip’in kavga etmeden aracını geri almasına izin verdi. Daha sonra Obando, hırsızın aracın içinde birkaç bıçak bıraktığını keşfetti. Olay kolaylıkla farklı bir yöne gidebilirdi, bu yüzden nerede olduğunu bilseniz bile çalınan malınızı geri alma işini polislere bırakmalısınız.

Dolandırıcı ayrıca cüzdanını ehliyetinin bulunduğu arabada bırakarak da büyük bir hata yaptı. Bu, polislerin Obando ve karısının komşusu olan şüpheliyi hızla teşhis etmesine yardımcı oldu.

AirTag, çalınan eşyaları takip etme konusunda harikadır, ancak bir kez daha, çalınan mülkünüzün yerini bulduğunuzda onu geri alma işini kolluk kuvvetlerine bırakmanız konusunda Apple ile aynı fikirdeyiz. Madalyonun diğer tarafında, Kanada’da suçlular, eşya takip cihazını çeteler tarafından parça olarak veya aracın tamamı için yüksek talep gören arabalara yerleştiriyor. İronik bir şekilde, Bul uygulaması kullanılıyor ancak bu sefer suçlu, etiketlenen arabanın yerini bulmak için uygulamayı kullanıyor. Gecenin karanlığını siper ederek araç çalınır.telefon-1