8 Nisan tutulmasının bu yüksek çözünürlüklü işlenmiş görüntüsü, Güneş’in en dış atmosferi olan koronayı, ışığın polarizasyonunu veya yönünü gösteren yapay renklerde gösteriyor. Dallas’taki vatandaş bilim insanları bu verileri SwRI liderliğindeki Citizen Continental-America Teleskopik Tutulma (CATE) 2024 deneyi aracılığıyla topladı. Katkıda bulunanlar: Southwest Araştırma Enstitüsü/Vatandaş CATE 2024/Ritesh Patel/Dan Seaton

Havadan ve yerdeki kaynaklardan yapılan gözlemler benzersiz veriler sunar ve halkın ilgisini çeker.

Southwest Araştırma Enstitüsü liderliğindeki ekipler, 8 Nisan 2024’te Teksas’tan Maine’e gölge düşüren tam tutulmadan benzersiz güneş verileri toplayarak, karada ve havada çığır açan iki deneyi başarıyla gerçekleştirdi.

Citizen Continental-America Teleskopik Tutulma (CATE) 2024 deneyi, 200’den fazla topluluk katılımcısını bu heyecan verici etkinliğin 60 dakikalık sürekli yüksek çözünürlüklü bir filmini yapmak için geniş, ulaşılabilir ve kapsayıcı bir girişime dahil etti. Neredeyse eşzamanlı bir araştırmada, kurulu benzersiz ekipmanlar kullanıldı. NASAWB-57F araştırma uçağı tutulma gölgesini takip ederek gözlemlere yalnızca kuş bakışı olarak erişilebilmesini sağlıyor.

Her iki projenin baş araştırmacısı Dr. Amir Caspi, “Tam güneş tutulmaları nispeten nadirdir ve bilim adamlarına Güneş’in görünür yüzeyi üzerindeki sıcak atmosferi incelemek için eşsiz fırsatlar sunar” dedi. “Ancak bundan da öte, CATE 2024 aracılığıyla tutulma, yol boyunca bilim insanları ve topluluklar arasında bu inanılmaz, hayranlık uyandıran olayı paylaşan bir bağ kurma deneyimi sundu. Halkın Güneş’e ve onun gizemlerine yeni bir ilgi ve takdir duymasını umuyoruz.”

Dört Dalga Boyunda Tutulma

NASA’nın WB-57 jetlerinden birindeki hassas, yüksek hızlı, görünür ışık ve kızılötesi görüntüleyicilerden oluşan yeni bir gruptan alınan bu ön görüntüler, 8 Nisan 2024’teki tutulma sırasında dört dalga boyu aralığında görülebilen koronayı ve çıkıntıları gösteriyor. İleriye dönük olarak SwRI bilim insanları, zengin ve karmaşık verilerin işlenmesi ve analizi yoluyla görüntüleri önemli ölçüde iyileştirecek. Katkıda bulunanlar: Southwest Araştırma Enstitüsü/Vatandaş CATE 2024/Ritesh Patel/Dan Seaton

Tam güneş tutulmaları, bilim adamlarının Güneş’in dış atmosferinin karmaşık ve dinamik özelliklerini başka hiçbir şekilde mümkün veya pratik olmayan şekillerde görmelerine olanak tanır ve güneş koronasını anlamamıza yeni pencereler açar. Koronadan gelen zayıf ışık genellikle Güneş’in yoğun parlaklığından etkilenir ve ışığın bazı dalga boyları Dünya’nın atmosferi tarafından engellenir.

Vatandaş Bilimi İş Başında

CATE 2024, tutulma yolu boyunca yerel toplulukları temsil eden topluluk katılımcılarından veya “vatandaş bilim adamlarından” oluşan 35 ekipten oluşan bir ağ kurdu ve tutulmanın ülkeyi kapsayan yolunu takip eden küçük teleskoplardan oluşan bir “kova tugayı” konuşlandırdı. CATE 2024’ün bilimsel hedefleri, koronadaki ışığın polarizasyonunu veya salınan ışık dalgalarının yönünü ölçmeyi gerektiriyordu.

Caspi, “Buna aşinasınız çünkü bazen doğrudan yüzünüze bir polarizasyon filtresi takarsınız – polarize ışığın belirli açılarını filtreleyen güneş gözlüğü” dedi. “Citizen CATE 2024 teleskopları, sensörün her pikseline yerleştirilmiş bir polarizasyon filtresine sahip, bu da koronanın her yerinde dört farklı polarizasyon açısını ölçmemize olanak tanıyor ve yalnızca ışığın parlaklığını ölçmekten çok daha fazla bilgi sağlıyor.”

Yüksek İrtifa Güneş Araştırması

Caspi ayrıca tutulma sırasında koronayı 50.000 feet yükseklikten gözlemlemek için bir havadan projeye öncülük etti. Yüksek irtifadan yapılan bu gözlemler hem yerden yapılamayacak ölçümler sağlıyor hem de hava kaynaklı risklerin önüne geçiyor. Caspi’nin ekibi, NASA’nın Langley Araştırma Merkezi’ndeki SCIFLI ekibi tarafından WB-57 jetinin burun konisine yerleştirilen, hassas, yüksek hızlı, görünür ışık ve kızılötesi görüntüleyicilerden oluşan yeni bir paketi konuşlandırdı.

CATE 2024 Ohio Takımı

Ülke genelinde, 200’den fazla gönüllüyü içeren 35 ekip, SwRI liderliğindeki Citizen CATE 2024 deneyi aracılığıyla sağlanan teleskopları kullanarak tutulma verilerini topladı. Theresa Costilow, Carlyn Rocazella ve Susan ve Bob Benedict, Eclipse 2024 kıyafetlerini giydiler ve 8 Nisan etkinliğini Kingsville, Ohio’daki bir kamp alanından gözlemlerken temalı ay pastası ikramlarının tadını çıkardılar. Kredi: Southwest Araştırma Enstitüsü/Vatandaş CATE 2024

Güneş koronasındaki karmaşık harekete, yeni dalga boylarına ve yeni polarizasyon ölçümlerine bakmak, bilim adamlarının onun neden bu kadar sıcak olduğunu anlamalarına yardımcı olacak. Korona milyonlarca derece santigratAşağıdaki görünür yüzeyden yüzlerce kat daha sıcak olan bu sıcaklık, uzun süredir devam eden bir bilimsel gizem olan ilginç bir paradokstur. Korona aynı zamanda Dünya çevresinde jeomanyetik fırtınalara neden olan patlamaların da ana kaynaklarından biridir. Bu olaylar uydulara zarar verir, elektrik şebekelerinin kesilmesine neden olur ve iletişimi bozar. Küresel Konumlama Sistemi Bu nedenle, dünya giderek bu tür sistemlere bağımlı hale geldikçe bunları daha iyi anlamak önemlidir.

Her iki projede de bilim lideri olarak görev yapan SwRI ortak araştırmacısı Dr. Dan Seaton, “Havadan gelen mobil verileri CATE 2024’ün saatlik gözlem dizisiyle birleştirmek, Güneş’in gizemli koronasının daha eksiksiz bir resmini sunacaktır” dedi.

Caspi, “İhtiyacımız olan verileri elde etmek için her iki deney de muazzam bir çaba ve kesin zamanlama gerektiriyordu” dedi. “Birlikte bu kadar özenle çalışan olağanüstü yetenekli ekiplerden onur duyuyorum ve onlara hayranlık duyuyorum. Topladığımız verileri derinlemesine incelemek için sabırsızlanıyorum.”

SwRI liderliğindeki hava indirme ekibi, Smithsonian Astrofizik Gözlemevi’ndeki işbirlikçileriyle birlikte Ulusal Atmosfer Araştırmaları Yüksek İrtifa Gözlemevi Merkezi, NASA Langley Araştırma Merkezi ve Predictive Sciences Inc.’den bilim adamlarını içeriyor. NSF ve NASA tarafından finanse edilen SwRI liderliğindeki CATE 2024 projesi, Ulusal Atmosfer Araştırmaları Merkezi, Ulusal Güneş Gözlemevi, Colorado Üniversitesi Atmosfer ve Uzay Fiziği Laboratuvarı ve Uzay Bilimleri Enstitüsü’nden bilim adamlarını ve işbirlikçileri içeriyor. New Mexico Eyalet Üniversitesi ve Geçim Kaynakları Bilgi Değişim Ağı’ndan, Rice Üniversitesi’nden, Indiana Üniversitesi Bloomington’dan ve Maine Üniversitesi’nden topluluk liderleri ve tutulma yolu boyunca 35 topluluktan 200’den fazla topluluk katılımcısı.

Bu projeler hakkında daha fazla bilgi için lütfen bakınız: https://youtu.be/ca_GzURad1I?si=RgSjNvHBzLK0tHnC veyahttps://eclipse.boulder.swri.edu.uzay-2