8 Nisan 2024’te SOHO-5008 Kuyruklu Yıldızı, hızla parçalanmadan önce bir güneş tutulması sırasında tespit edildi ve fotoğraflandı. Katkıda bulunanlar: Petr Horálek (Opava’daki Fizik Enstitüsü), Josef Kujal (Hradec Králové’deki Astronomi Topluluğu), Milan Hlaváč

8 Nisan’da yeni bir kuyruklu yıldızın sürpriz görünümüo tam güneş tutulması daha da unutulmaz.

Kendini adamış herhangi bir ‘umbrafil’ size şunu söyleyecektir: hiçbir iki tutulma tam olarak aynı değildir. Hava durumu, güneş aktivitesi ve bütünlük sırasındaki o kısa anlarda Ay’ın gölgesine ulaşma ve orada durmanın basit keşif doğası, her seferinde benzersiz bir deneyim sağlar. Aynı şey, öne çıkanlardan inci beyazı koronaya, parlak gezegenlerin dizilimine ve belki de yeni bir kuyruklu yıldıza kadar Güneş’in yakınında olup bitenlere kısa bir göz atmak için de söylenebilir.

Keşif

Birçoğu periyodik olarak casusluk yapmayı planlarken 12P Pons-Brooks Kuyruklu Yıldızı Tamlık sırasında ABD Deniz Araştırma Laboratuvarı’ndan gökbilimci Karl Battams bizi başka bir olasılığa karşı uyardı. Güneşi sıyıran yeni bir kuyruklu yıldız sadece birkaç saat önce görüldü. Kreutz ailesi kuyruklu yıldızı Worachate Boonplod tarafından ortak görüş alanında görüldü NASA/ESA Güneş Heliosferik Gözlemevi’nin (SOHO) LASCO C3 ve C2 görüntüleyiciler. Bunlar, yakın güneş ortamını görmesine olanak tanıyan Güneş’i kapatan koronograflarla donatılmıştır. Görev, çeyrek asırdan fazla bir süre önce 1995’te başlatıldı. SOHO, yaklaşık bir milyon mil uzaklıktaki güneşe bakan L1 Dünya-Güneş Lagrange noktasına konuşlandırıldı. SOHO, o zamandan beri güneş heliofiziğinde önemli bir güç olduğunu kanıtladı.

LASCO C2'deki SOHO-5008 kuyruklu yıldızı

Mahkum SOHO-5008 (sol altta). Kaynak: SOHO/NASA, ESA.

Kuyruklu yıldız kısa süre sonra resmi olarak SOHO-5008 adını aldı. Doğru: SOHO, kariyeri boyunca 5.000’den fazla kuyruklu yıldızın keşfedilmesine yol açtı. Bu keşiflerin çoğu, son LASCO görüntülerini tarayan özel çevrimiçi dedektiflerin çabaları sayesinde gerçekleşti.

O zamanlar lanetli kuyruklu yıldız, Güneş’ten yalnızca birkaç derece uzakta bulunan soluk bir nesneydi. Buz gibi davetsiz misafir, tamlığın kısacık dakikaları boyunca yakalanması zor bir hedefti, ancak en az iki özel astrofotograf onu yakalamayı başardı. Lin Zixuan Kuzey New Hampshire’dan görüntülendiğini gördüm. Opava Çekya’daki (Çek Cumhuriyeti) Fizik Enstitüsü’nden Petr Horálek, nesneyi yakalarken Meksika’dan görüntü alıyordu.

Diğer pek çok güneş sıyırıcı gibi, kuyruklu yıldız da keşfedildikten kısa bir süre sonra (aslında 12 saatten az bir süre içinde) ölümüyle karşılaştı; tıpkı bir güneş dalışı yapan uzay gemisi gibi. Afet bölgesi Douglas Adam’ın konseri Otostopçunun Galaksi Rehberi.

Sungrazer’ların Kısa Tarihi

Bu tür SOHO’ya karşı kuyruklu yıldıza karşı tutulma keşfi yalnızca iki kez gerçekleşti: bir kez 2008’de ve bir kez daha 2020’de). SOHO, kuyruklu yıldızları bulmak için tasarlanmamıştı ancak bir kuyruklu yıldız avcısı olarak üretken doğası, görevin mirasının önemli bir parçası haline geldi. SOHO, güneşi sıyıran Kreutz, Marsden ve Kracht kuyruklu yıldızlarının tamamen yeni ailelerini tanımladı. Ve düşününce, görevden önce yalnızca on altı güneş otlayan kuyruklu yıldızın varlığı biliniyordu.

Benzer bir olay da, tam güneş tutulması sırasında hayrete düşmüş gözlemciler tarafından keşfedilen 1948 Büyük Kuyruklu Yıldızı’ydı. Bir diğeri ise 20. yüzyılın gerçekten muhteşem kuyruklu yıldızlarından biri haline gelen C/1965 Ikeya-Seki idi.o yüzyıl. Yakın zamanda C/2011 W3 Lovejoy, Güneş’in yüzeyinden 140.000 kilometre uzaktaki günberi geçişinden sağ çıkarak herkesi şaşırttı. Ancak sadece bir yıl sonra 2012 S1 ISON yapmadı.

Heyecan verici bir göksel gösteriydi ve ek bir zevkti.

Orijinal olarak yayınlanan bir makaleden uyarlanmıştır. Bugün Evren.

uzay-2