2023, akıllı telefon satışları açısından tam bir düşüş oldu; aslında 2020’den bu yana her yıl olduğu gibi.

Konu para harcamaya geldiğinde insanların başka öncelikleri vardı.

Satış hacimlerinin ne zaman 2020 öncesi seviyelere döneceği kesin değil, ancak İnsanların telefonlara daha fazla para harcadığı bir ülke. Harcaıyorlar en çok Daha doğrusu, telefonlarda.

Burası Güney Kore: Samsung’un yurttaşları harcama oyununa liderlik ediyor ve Galaxy S ve Galaxy Z cihazları için pembe bir gelecek kuruyor.

Pazar araştırma şirketi TechInsights’ın yeni bir raporuna göre Güney Kore, Japonya ve ABD, akıllı telefon Ortalama Satış Fiyatı (ASP) sıralamasında zirvede yer aldı. TechInsights, Güney Kore’de ASP’yi yükselten şeyin parlak (ve pahalı) Galaxy Z katlanabilir ürünleri olduğunu düşünüyor ve bu eğilimin en az 2029’a kadar artmaya devam edeceğini öngörüyor.

ASP nedir?

Ortalama Satış Fiyatı (ASP), belirli bir ürünün, bu durumda akıllı telefonların, belirli bir süre boyunca (bir ay veya çeyrek gibi) satıldığı ortalama fiyatı ifade eder. Belirli bir sektördeki pazar dinamiklerini ve tüketici davranışını ölçmek için şirketler ve analistler tarafından kullanılan önemli bir ölçümdür.

Akıllı telefonlar için ASP, akıllı telefon satışlarından elde edilen toplam gelirin o dönemde satılan toplam akıllı telefon sayısına bölünmesiyle hesaplanır. Bu, akıllı telefonların ortalama olarak satın alındığı fiyat noktasının bir göstergesini sağlar.

ASP’yi anlamak önemlidir çünkü tüketici tercihlerindeki, pazar eğilimlerindeki ve ürün tekliflerindeki değişiklikleri yansıtır.

Japonya bir numaraydı

Japonya, 2020 yılına kadar akıllı telefon ASP’sinde zirvedeydi, ancak Güney Kore devreye girdi ve 2021’de tacı aldı. Bu arada, Birleşik Krallık’ın bu yıl ABD’yi yenerek üçüncü sıraya yerleşmesi bekleniyor. iPhone hayranları mevcut en yeni modele geçiş yapıyor. Yine de ABD bronz madalyadan mücadele etmeden vazgeçmiyor; önümüzdeki birkaç yıl içinde yerini geri almaya hazırlanıyor. Genel olarak, küresel akıllı telefon pazarı 2024’te %3’lük mütevazı bir büyümeye hazırlanıyor.

Çin, Hindistan ve ABD, 2024 yılına kadar küresel akıllı telefon gelirinin neredeyse yarısını elde etmesi beklenen akıllı telefon büyümesinde lider olmaya hazırlanıyor. Hindistan ortalama satış fiyatında listelerin zirvesinde olmayabilir (mütevazı bir 71. sırada yer alıyor), ancak devasa bir nüfusa sahip olduğundan akıllı telefon üreticileri için bir altın madeni. Samsung’un orada ciddi hamleler yapmasına ve 2024’ün ilk çeyreğinde Hindistan’ın akıllı telefon pazarının zirvesinde yer almasına şaşmamak gerek.telefon-1