Kredi: Unsplash/CC0 Kamu Alanı

SpaceX, 23 Nisan akşamı Uzay Sahili’nden yılın 30. fırlatışını gerçekleştirdi; bu görev aynı zamanda şirketin 300. başarılı güçlendirici kurtarmasını da içeriyordu.

SpaceX’in 23 Starlink internet uydusunu taşıyan Falcon 9 roketi, Doğu saatiyle 18.17’de Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’nun Uzay Fırlatma Kompleksi 40’tan fırlatıldı.

İlk aşamadaki güçlendirici, bir Falcon 9 veya Falcon Heavy güçlendiricinin 300’üncü kez başarılı bir kurtarma inişi gerçekleştirmesi ve SpaceX’in bir güçlendiriciyi 270’inci kez yeniden uçurması açısından bir kilometre taşı oluşturdu.

Bu özel güçlendirici, bir insanlı uzay uçuşu olan Mürettebat-6’yı içeren bir özgeçmiş olan dokuzuncu uzay yolculuğunu yaptı. En son kurtarma inişini Atlantik Okyanusu’ndaki Just Read the Talimatlarını Okuyan insansız hava aracına iniş yaptı.

Şirketin ilk başarılı hidrofor kurtarması Aralık 2015’te gerçekleşti ve Şubat 2021’den bu yana başarısız bir hidrofor inişi yaşamadı.

Uçuş rekorunun mevcut sahibi, 11 gün önce fırlatma rampasından 20. yolculuğunu gerçekleştirerek uçtu.

SpaceX, bu yıl Kennedy Uzay Merkezi veya Cape Canaveral’dan yapılan fırlatmaların ikisi dışında hepsinden sorumluydu ve diğer ikisini United Launch Alliance üstlendi.

SpaceX, ay sonundan önce daha fazla fırlatma gerçekleştirerek Space Coast’un yıl sonuna kadar 90’ın üzerine çıkmasını sağlayabilir, ancak SpaceX’in fırlatma oranının da yılın geri kalanında artması bekleniyor. Cape’in SLC-40’ındaki bazı geri dönüş süreleri üç günden kısa sürede gerçekleşecek.

Bu, Uzay Sahili’nin yıl sonundan önce çoğunluğu SpaceX’ten olmak üzere 100 fırlatmayı geçmesini sağlayacak şekilde frekansı artırabilir. 2023 yılında 72 lansmana ev sahipliği yaptı.

Bununla birlikte, 6 Mayıs’ta Boeing CST-100 Starliner’ın Atlas V roketinin üzerinde bir çift NASA astronotuyla birlikte Uluslararası Uzay İstasyonuna fırlatılması da dahil olmak üzere, ULA’dan başka fırlatmalar da planlanıyor.

ULA aynı zamanda, yakın zamanda ikinci Blue Origin BE-4 motorunu alan ve Sierra Space’in Dream Chaser uzay aracı olan faydalı yükün Uzay Sahili’ne doğru yola çıkmasını bekleyen yeni Vulcan Centaur roketinin şimdiye kadarki ikinci fırlatılmasına da hazırlanıyor.

Blue Origin’in bu yıl da fırlatmak istediği kendi roketi var; SLD 45’in menzil manifestosuna göre New Glenn Eylül gibi erken bir tarihte ilk çıkışını yapacak.

2024 Orlando Sentinel. Tribune Content Agency, LLC tarafından dağıtılmaktadır.

Alıntı: SpaceX’in fırlatılışı 300. başarılı hızlandırıcı inişine işaret ediyor (2024, 24 Nisan) 24 Nisan 2024 tarihinde https://phys.org/news/2024-04-spacex-300th-successful-booster.html adresinden alındı

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan adil anlaşmalar dışında, hiçbir kısmı yazılı izin olmadan çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1