MegaFon operatörü, Rusya’da yerli profesyonel radyo iletişimini (trank) geliştiren ilk operatör olduğunu bildirdi. Trunking, bir numarayı çevirme veya cevap bekleme gecikmesi olmadan, başka bir aboneyle veya grubun tamamıyla anında bağlantı kurmanıza olanak tanır. Bu tür iletişim özellikle acil servisler ve kuruluşlar arasında talep görmektedir: oteller, güvenlik şirketleri, spor stadyumları ve madencilik ve işleme tesisleri.


Fotoğraf: RIA Novosti / Pavel Bednyakov

MegaFon’un trunk bağlantısı LTE hücresel ağında çalışır ve yalnızca sesli iletişim kurmanıza değil, aynı zamanda konumu izlemenize, dosya aktarmanıza ve video yayınlamanıza da olanak tanır. Bütün bunlar 300 Mbps’ye varan hızlarda ve güvenli bir mobil ağ üzerinden gerçekleşir. Tamamen yerli olan sistem, sunucu ve yazılımın yanı sıra tek bir aboneyi veya tüm grubu tek tıkla arayabileceğiniz PTT (Bas? Konuş?) tuşlu abone cihazlarını da içeriyor.

İletişim, LTE kapsama alanının olduğu her yerde çalışacak ve böyle bir alanın dışında operatör uzmanları, trunking’i organize etmek için bir ağ kuracak. Müşteri, trunking için MegaFon’dan ve ana sunuculardan iletişim cihazları satın alabilir veya operatörün sunucularına bulut teknolojileri aracılığıyla bağlanabilir – bu durumda tüm trafik MegaFon tesislerinde işlenir. Şirket, teknik özellikler açısından Rus kanal çözümünün yabancı çözümlerden daha aşağı olmadığını belirtti.genel-22