Manor Lords oynamaya yeni başlayanlar için bazı ipuçları nelerdir? Belki daha da önemlisi, Manor Lords’ta sıkışıp kalmaktan nasıl kaçınabilirim? İyi haber: Manor Lords varsayılan olarak hafif bir hızda hareket ediyor ve ilk kışınız gelmeden önce küçük ortaçağ köyünüzün sorunsuz bir şekilde ilerlediğinden emin olmak için bolca zamanınız var. Bununla birlikte, ilk yılınızda şiddet veya doğal afetlerle çok fazla karşılaşmayacak olsanız da, erkenden yapabileceğiniz ve yerleşiminizi mahvedebilecek veya en azından büyümesini ciddi şekilde engelleyebilecek bazı hatalar vardır.

Manor Lords’ta, Avrupa kırsalında bir yerlerde işlenmemiş bir arazi parselini kontrol ediyorsunuz. Beş aileden oluşan bir grupla başlayarak, yiyecek ve inşaat malzemeleri toplamanız, atölyeler ve barınaklar inşa etmeniz ve köylülerinizi, Malikane Lordlarınızın nüfusunu artıracak kadar mutlu tutmanız gerekecek – sonunda etrafınızda toplanacak yeterli sayıda insan bulundurma hedefiyle vergiler.

Ancak şimdilik bu konuda endişelenmeyin. Her oyunun açılış saatleri sıfırdan bir köy inşa etmeye ayrılmıştır. Bu şehir kurma oyununda bu göreve yaklaşmanın pek çok yolu var, ancak aşağıdaki öncelikleri aklınızda tutmak isteyeceksiniz.

Kereste en hayati erken kaynağınızdır.

Manor Lords’un ilk aşamasında hemen hemen her şeyi inşa etmek için kütüklere ihtiyacınız var. Burgage arazilerinin (ki bunlar sizin evlerinizdir) her biri iki keresteye ihtiyaç duyar, onlara avcılık ve toplayıcı kampları, madencilik çukurları için ihtiyacınız olacak… eğer adını verebilirseniz, onu inşa etmek için keresteye ihtiyacınız var. Buna, daha fazla kereste üretmek için ihtiyaç duyacağınız ağaç kesme kampı da dahildir.

Bu, tüm kütüklerinizi barınma ve atölye gibi şeylerde tüketmeden önce bir ağaç kesme kampı kurduğunuzdan emin olmak istediğiniz anlamına gelir. Bitmesi oyunu mahvedecek bir hata değildir çünkü bir şeyi yıkmak zorunda kalırsanız Manor Lords bina masraflarınızı iade edecektir. Yine de, az sayıdaki kasaba halkının yok olmaya mahkum yapılar inşa etmek için harcadığı zaman değerlidir ve avlanmak veya böğürtlen toplamak gibi daha yararlı bir şey için kullanılabilirdi.

Malların depolanması gerekir.

Manor Lords’ta yeterli miktarda inşaat malzemesi ve yiyecekle başlıyorsunuz, ancak bunlar açıkta yerde yatıyor. Yağmur yağar yağmaz, bu eşyalar hasar almaya başlayacak ve uygun depolama eksikliğinden dolayı çürüyecektir. Bu, iki yapı daha kurmaya öncelik vermek isteyeceğiniz anlamına gelir: bir tahıl ambarı ve bir depo kulübesi.

Kereste kampını inşa ettikten ve bir aileyi kereste kesme görevine atadıktan sonra depo ilk önceliğiniz olmalıdır. Bu, ağaç kesme kampınız ile kasabanızdaki ortak yapıların çoğunu yerleştirmeyi planladığınız alanın ortasına yerleştirmeniz gereken basit bir yapıdır. Burası hammaddelerin, deri gibi eşyaların ve milislerinizden hiç kimsenin sahiplenmediği silahların tutulduğu bir yer. Şimdilik yalnızca bir taneye ihtiyacınız var, ancak geniş aralıklı kaynak düğümleriyle karşılaşırsanız daha fazlasını oluşturmaya değer.

Tahıl ambarı daha fazla kaynak gerektirir: hem kereste hem de taş gerektirir. Ancak endişelenmeyin, başka bir şeyde kullanmadığınız sürece başlangıç ​​kaynak yığınınızda bir araya getirmeye yetecek kadar taş olacak.

Ayrıca bir pazar kurmak isteyeceksiniz. Aileleri inşa ettiğiniz depolama tesislerini yönetmeleri için görevlendirin; onlar da köylülerin yiyecek, yakacak odun ve giyecek gibi şeyleri almak için geleceği pazar yerinde tezgahlar kuracaklar.

Manor Lords’ta nasıl yiyecek alınır?

İlk yılınız boyunca kasabanız böğürtlen ve yabani av hayvanları ile geçinebilecek kadar küçük olacaktır. Bunlar için en yakın kaynakları bulun (haritanızda simgelerle işaretlenecektir) ve meyvelerin yakınında bir toplayıcı kulübesi ve sürünün yakınında bir avcı kampı inşa edin. Meyveler, etler ve deriler depolandığı sürece (kamplarda veya depo binalarınızda) bozulmayacaktır ve bir yıldan daha uzun süre yetecek kadar yiyeceği hızlıca stoklayabileceksiniz.

Yeterli miktarda yiyecek stoku oluşturduğunuzda, aileleri avcılık ve toplayıcılık görevlerinden uzaklaştırmaya değer. İşler biraz kötüye giderse birini yeniden görevlendirmekten çekinmeyin, ancak ilk başta çalışabileceğiniz yalnızca beş aile var, bu nedenle onları en çok ihtiyaç duyulan işlere oldukça sık yönlendirmek önemlidir. En az bir aileyi atamadan tutmayı unutmayın, tüm inşaatınızı yapmaları için onlara ihtiyacınız olacak.

Evler ne zaman inşa edilir

Kereste ve yiyecek kaynaklarını ayarladıktan ve herkesin ilk malzemelerinizi depolama tesislerine koymasını sağladıktan sonra, kasabanızdaki evlerin inşa edileceği burgage alanlarını düzenlemeye başlamanın zamanı geldi. Bu önemli bir adımdır: onay puanınız büyük ölçüde herkesin konut almasına bağlıdır ve onayınız %50’nin üzerine çıkana kadar şehriniz yeni sakinleri çekemez. Daha fazla aile, görevlere atanacak daha fazla insan anlamına gelir ve bu aynı zamanda kasabanızın milisleri için daha fazla asker anlamına gelir.

Herhangi bir yol boyunca soygun alanları oluşturabilirsiniz ve her bir mülkü tanımlayan dört noktayı ayarlamanız gerekir. Bu biraz dikkate değer çünkü evler, birçok Manor Lords yapısı gibi yükseltilebilir ve özelleştirilebilir – ancak yalnızca arsalarında genişleme için yeterli alan olması durumunda. Evleri birbirine yakın paketlemek, nüfusunuzu en üst düzeye çıkarmanın yolu gibi görünebilir, ancak yeterince büyük bir arsa üzerindeki bir ev, iki aileyi barındıracak şekilde genişletilebilir. Bahçede yeterli yer varsa, keçi ağılı veya zırh atölyesi gibi bir ev endüstrisi atölyesini de seçebilirsiniz. Başka bir deyişle, daha büyük araziler genellikle alanın daha verimli kullanılması anlamına gelir. Her ikisi de pasif yiyecek kaynağı sağlayan sebze bahçesi ve tavuk kümesi erken dönemde iyi seçimlerdir. Ormanda topladığınız et ve meyvelerin yanında yumurta ve sebzelerin de bulunması köylüleri daha mutlu edecek ve kasabanız daha hızlı büyüyecektir.

Her arsayı doğru miktarda alanla ayarlamak biraz deneme yanılma gerektirir; yalnızca atölyeler ve uzantılar için alanları gösteren açılan simgeleri izleyin. Bir hata yaptıysanız, son noktanızı silmek için sağ tıklayın ve tekrar deneyin.

Ticarete başla

Şimdiye kadar etrafınıza bir göz atmış olacaksınız ve muhtemelen yakınlarda henüz pek kullanmadığınız bir veya iki kaynak olduğunu fark etmişsinizdir. Belki taştır, demirdir, ya da kildir. Büyük miktarda post veya yemişiniz olabilir. Durum ne olursa olsun, bir ticaret merkezi kurmak ve mümkün olduğu kadar erken ticarete başlamak önemlidir, çünkü bir süreliğine gerçek para kazanmanın tek yolu bu olacaktır.

Burada da, başlangıç ​​altınınızın tamamını başka projelere harcayarak başınızın belaya girmesi kolaydır; örneğin arka bahçedeki zanaatkar atölyeleri tüm paranızı kolayca harcayabilir. Sorun şu ki, her bir ticaret rotasını oluşturmak altın gerektirir ve ticaretini yapmak istediğiniz her bir emtia için bir taneye ihtiyacınız vardır. Bunlardan bazıları oldukça küçük ücretlerdir, ancak demir levhalar ve bitmiş silahlar gibi daha değerli emtialara girdiğinizde maliyetler dramatik bir şekilde artıyor.

En az bir ticaret rotasını başlatmak için yeterli miktarda paranız olduğundan emin olun (ideal olarak en bol kaynağınız için). Ancak öncelikle, bir ticaret noktasına giden bir yola bağlanması gereken bir ticaret merkezi kurmanız gerekecek (bunu harita ekranının kenarında fark edeceksiniz). Takas gönderiniz oluşturulduktan sonra üzerine tıklayın, “takas” menüsünü seçin ve takas etmek istediğiniz ürünleri bulana kadar ürün kategorilerini sıralayın. Ücretleri gözden geçirin, bir ticaret yolu oluşturmak istediğinizi onaylayın ve satışa başlamak için “ticaret yok” seçeneğini “dışa aktar” olarak değiştirin.

Tüccarlar oldukça sık gelecekler, ancak yalnızca ticaret noktasında kendilerini bekleyen ürünleri alacaklar. En az bir ailenin yakındaki depolardan alacakları ticaret merkezinin envanterini yönetmesi için atanmasını isteyeceksiniz.

Markete gitmek

Bazı hırsızlık parsellerini kurup işgal ettikten sonra, şehrinizin pazarı için bir miktar alan ayırmak isteyeceksiniz. Bunu ayarlamak, hırsızlık arazilerini düzenlemeye benzer şekilde çalışır ve pazarınızın büyüklüğü, kasaba halkınızın oraya kaç tezgah sığdırabileceğini belirleyecektir. Şimdilik sadece üç şeye ihtiyacınız var: yiyecek, giyecek ve yakacak odun.

Tezgahlarınızın depolardan ve tahıl ambarından en iyi şekilde mal çekeceğini unutmayın; bu nedenle şehrinizin planını yaparken eşmerkezli üç daire hayal etmeye çalışın. Pazarınız merkezdeki çemberde, depolama tesisleriniz bir sonraki çemberde ve üretim düğümleriniz (ağaç toplama kampları ve toplayıcı kulübeleri gibi) en büyük çemberde olmalıdır. Her şeyin düzgün bir şekilde uyması konusunda çok fazla endişelenmeyin, ana fikir, mallarınızın, oraya ulaşmak için uzun bir zig zag yolculuğu gerektirmeden doğal olarak şehir merkezinize doğru akmasıdır.

Şimdi büyümeye devam edin!

Köyünüzün temelleri oluşturulduktan sonra, gelecekteki büyümeyi göz önünde bulundurmanın zamanı geldi. İlk büyük hedefiniz bir kilise inşa etmek olmalıdır; bunun, hırsızlık arazilerinizin yükseltilmesi için ihtiyaç duyulan olanaklar arasında listelendiğini fark edeceksiniz. Bununla ilgili daha fazla bilgi için Manor Lords’ta yerleşim seviyenizi nasıl artıracağınıza ilişkin kılavuzumuza göz atın.

Ayrıca Manor Lords’ta nasıl nüfuz kazanacağınızla ilgili kılavuzumuza da göz atmak isteyeceksiniz çünkü bunu haritadaki yeni bölgelere genişlemek için kullanmanız gerekecek.oyun-2