ŞaşkınlıkAI arama motoru başlangıcı şu anda popüler bir özelliktir. TechCrunch, şirketin şu anda 2,5 milyar ila 3 milyar dolar arasında bir değerlemeyle en az 250 milyon dolar daha topladığını öğrendi.

Haber, şirketin değerlemesinde son dört ayda sıçrama yapan diğer iki büyük bağış toplamanın hemen ardından geldi: Ocak ayında şirket, 540 milyon dolarlık bir değerlemeyle yaklaşık 74 milyon dolar topladı (Nisan 2023’teki 121 milyon dolardı). Mart ayının başında şirket, CEO Aravind Srinivas ile birlikte 1 milyar dolarlık değerleme için finansmanı kapattı. Twitter’da açıklama Bugün toplanan tutar yaklaşık 63 milyon dolardı.

Bildirilen bu iki tur hikayenin tamamı değil. Şirkete yakın birçok kaynaktan, Perplexity’nin piyasada gördüğü ilgiden yararlanmak için en az 250 milyon dolarlık bir tur daha topladığını anlıyoruz. Kaynaklara göre, şirketin önceki destekçileri olan NEA ve IVP, bu daha büyük tura yatırım yapmak isteyenler arasında yer alıyor.

Bir kaynak, kendilerinin veya diğer önceki destekçilerin katılıp katılmayacağının, Perplexity’nin çeşitlendirmek yerine mevcut yatırımcılarla çalışmaya ne kadar istekli olduğuna ve yeni yatırımcılar getirmek için sermaye tablosunu genişletmeye bağlı olabileceğini söyledi.

Mevcut bir yatırımcının ortağı, “Çok hızlı büyüyorlar” dedi. “Evet katılmaya çalışacağız.”

Perplexity ürününün özü, chatbot tarzı bir arayüz kullanarak sonuçlar sağlayan üretken yapay zeka tabanlı bir arama motorudur. Kesinlikle, üretken yapay zeka konusunda arama fırsatını takip eden tek şirket değil: Aslında kaç kişi ChatGPT ve Microsoft’un Bing (OpenAI destekli) gibi ürünleri kullanıyor ve Google, Gemini LLM ile arama sonuçlarını iyileştirmek için büyük bir çaba harcıyor.

Ancak Perplexity, çeşitli LLM’leri içeren algoritmalarını oluşturuyor; buradaki fikir, bunun daha doğru ve daha zengin bir yanıt üretmesidir.

Şimdi bunları daha gelişmiş bir kurumsal “profesyonel” ürün olarak tanımladığı şeyi oluşturmak için de kullanıyor.

“Microsoft Copilot gibi bilgi çalışmasına yönelik diğer kurumsal araçların aksine Perplexity Enterprise Pro, aynı zamanda piyasadaki tüm son teknoloji temel modellerini tek bir üründe sunan tek kurumsal yapay zeka teklifidir: OpenAI GPT-4, Anthropic Claude Opus, Mistral, ve daha fazlası gelecek,” CEO ve kurucu ortak Aravind Srinivas kayıt edilmiş Bugün erken saatlerde yeni teklifi tanıtan bir tweet’te. “Bu, müşterilere ve kullanıcılara, kullanım durumlarına bağlı olarak deneyimlerini keşfetme ve özelleştirme seçenekleri sunuyor.” Srinivas’ın bu “gelecekteki devamı” Hugging Face ve Meta’dan daha fazlasını içeriyor olabilir. kamu onayı ve yatırımcı listeleri dikkate alınması gereken her şeydir.

Şirketin yalnızca 2022’den bu yana faaliyet gösterdiği göz önüne alındığında, Perplexity’nin mevcut yatırımcı listesi zaten uzun ve PitchBook verilerine göre 46 isimden oluşuyor.

IVP ve NEA’ya ek olarak Sequoia, Bessemer ve Kindred gibi diğer önemli VC’leri de içerir; Nvidia, Databricks ve Bezos Expeditions gibi stratejik destekçiler; ve Jeff Bezos, Meta’nın baş yapay zeka bilimcisi Yann LeCun, Naval Ravikant, Susan Wojcicki, Elad Gil, Nat Friedman ve Hugging Face’ten Clément Delangue gibi birçok tanınabilir kişi yer alıyor. Daha yeni bir destekçi olan Daniel Gross, diğer yeni destekçiler Stanley Druckenmiller, Y Combinator başkanı Garry Tan ve Figma’nın CEO’su Dylan Field’ın da katılımıyla Mart ayından itibaren 56 milyon dolarlık raundun başında yer aldı.

Bir bağış toplama işleminin hızla diğerinin ardından gelmesi, yıllar içinde diğer büyük girişimlerde gördüğümüz sürekli bağış toplamayı anımsatıyor. Hızlı büyümenin ve büyük ilginin olduğu halka arzdan önceki yıllarda, Snap düzenli olarak sürekli olarak para topluyor gibi görünüyordu. Bu günlerde, her şey yapay zeka ile ilgili gibi görünüyor; OpenAIAntropik ve Mistral hepsi hızlı bir şekilde yükseliyor ve bununla birlikte değerlemelerinin de hızla yükseldiğini görüyor.

Şaşkınlık durumunda, startup birkaç nedenden dolayı piyasada öne çıkıyor. En açık şekilde, üretken yapay zeka hizmetleri oluşturma yarışında daha küçük de olsa iddialı ve umutlu olanlardan biri. Piyasadaki benzersiz konumu, Olumsuz çok amaçlı büyük dil modelleri oluşturma yarışına odaklandı. Bunun yerine, bir sayfa alarak En büyüklerinden biri Bugün dünyadaki teknoloji şirketleri, en azından şimdilik belirli bir ürünle ilgileniyor: arama.

Perplexity, yapay zeka alanında çok odaklanmış fırsatlara dayanan ve işletmeleri hedef alan tek girişim değil. Birleşik Krallık’taki Synthesia, AI video araçlarıyla benzer bir yaklaşım benimsiyor ve eğitim ve müşteri desteği video içeriği oluşturmak için bunları özellikle iş pazarını hedefliyor.

Perplexity örneğinde, girişim araçlarını ücretsiz ve kurumsal, ücretli katmanlarda sunuyor ve şu ana kadar bu yıl 75 milyon sorgu işledi ve şu anda 20 milyon dolarlık ARR’ye sahip. Bloomberg.

Bu kadar erken tekrar yükselmenin nedeni mi? Evet, belki de bir yatırımcının startup için “zamanın ruhu” olarak tanımladığı şeye müşteri ve yatırımcı ilgisinden yararlanmak için. Ama aynı zamanda şu anda her türlü yapay zeka hizmetini oluşturma mekaniği nedeniyle.

“CBir tanesi, hesaplamanın çok pahalı olduğunu, bu yüzden de yükseltmeleri gerekebileceğini” söyledi.

Yorum yapmak için Srinivas’a ulaştık ve daha fazlasını öğrendikçe bu yazıyı güncelleyeceğiz.

genel-24