Jane Campion, bu yıl Yeni Zelandalı yönetmene Pardo d’Onore Malikanesi Ödülü’nü verecek olan Locarno Film Festivali tarafından onurlandırılacak.

Campion, anma törenini 16 Ağustos Cuma günü İsviçre festivalinin 77. edisyonunda alacak.

Locarno aynı zamanda Campion’un anısına yönetmen tarafından seçilen en tanınmış iki filmini de gösterecek: 1990 yapımı uzun metrajlı filmi. Masamdaki Melek ve 1993’te Palme d’Or ödülünü kazanan küresel çıkış Piyano. İkincisi, ödül gecesinde Locarno’nun efsanevi Piazza Grande’sinde yeni 4K restorasyonda büyük bir gösterime sunulacak. Campion ayrıca 17 Ağustos Cumartesi günü festivalde düzenlenecek panel sohbetine de katılacak.

Locarno Film Festivali’nin Pardo d’Onore Malikanesi ödülü daha önce Agnès Varda, Bernardo Bertolucci, Ken Loach, Jean-Luc Godard, Werner Herzog, Kelly Reichardt gibi film yapımcılarına ve geçen yıl da Harmony Korine’ye verilmişti.

Campion, Cannes’ın büyük ödülünü kazanan ilk kadın yönetmen oldu ve 2021’de en iyi yönetmen dalında Venedik’in Gümüş Aslan ödülünü kazanan ilk kadın oldu. Köpeğin Gücü). Oscar’larda iki kez en iyi kadın yönetmen adayı olan ilk kadın oldu. Piyano Ve Köpeğin Gücü2022’de ikincisi için kazandı. En iyi orijinal senaryo dalında Akademi Ödülü’nü aldı. Piyano.

Henry James uyarlaması da dahil olmak üzere uzun metrajlı çalışmalarına ek olarak Bir Kadının Portresi (1996), Meg Ryan-gerilim filmi Kesimde (2003) ve John Keats/Fanny Brawne biyografisi Parlak yıldız (2009), Campion Emmy ödüllü mini diziyle küçük ekranda bir çığır açtı Gölün TepesiElisabeth Moss’un başrol oynadığı.

“İlk yönetmenlik denemesiyle Tatlım (1989), Jane Campion, başından beri kendini farklı ve şaşmaz bir ses olarak öne sürdü” dedi Locarno sanat yönetmeni Giona A. Nazzaro, bu onuru duyurdu. “Otuz yılı aşkın bir süre sonra, film yapımcılığının değerleri ve olağanüstü nitelikleri azalmadan varlığını sürdürüyor. Campion, sanatsal pratiğinde gerçek bir karmaşıklığı sürdürdü; izleyicilerle ve içinde çalıştığı film endüstrisiyle, vizyonundan ve sanatsal tutkularından asla ödün vermeden diyalog kurmakta özgürdü. İşkence görmüş, etkileyici karakterlerle dolu ve insanlık durumunun daha rahatsız edici yönleriyle baş etme konusunda şaşırtıcı bir beceriyle öne çıkan çalışmaları, çağdaş film yapımcılığının tartışmasız zirvelerinden birini temsil ediyor. Jane Campion’un sanatsal özgürlüğü ve insan deneyiminin zenginliği ve karmaşıklığına ilişkin yeni ve daha derin içgörüler bulmak için risk alma isteği, onu, filmi bir ifade ve özgürleşme aracı olarak düşünen herkes için benzersiz bir referans noktası haline getiriyor. Pardo d’Onore’u Jane Campion’a sunmak, bugün sinemayı tüm sonsuz olasılıklarıyla karşılamak ve geleceğe korkusuzca bakmak anlamına geliyor.”

77. Locarno Film Festivali 7-17 Ağustos tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek.sinema-2