Boeing’in CST-100 Starliner uzay aracının yörüngedeki bir sanatçının çizimi. Kredi bilgileri: Boeing

NASA Astronotlar Butch Wilmore ve Suni Williams, 6 Mayıs’ta Cape Canaveral’dan Boeing’in Starliner uzay aracıyla tarihi lansmanları öncesinde uçuş öncesi karantinadalar. İlk önce NASA’nın Johnson Uzay Merkezi’nde, ardından lansman gününe kadar Kennedy Uzay Merkezi’nde kalacaklar.

NASA astronotları Butch Wilmore ve Suni Williams, uzaya fırlatılacak Uluslararası Uzay istasyonu 6 Mayıs Pazartesi günü, ajansın Boeing Mürettebat Uçuş Testi görevine hazırlık amacıyla uçuş öncesi karantinaya girdi.

Uçuş mürettebatının sağlığının stabilizasyonu, kalkıştan önce mürettebatın sağlığını ve güvenliğini sağlamanın yanı sıra uzay istasyonundaki astronotların hastalıklarını önlemek için herhangi bir insanlı uzay uçuşu görevinden önce uygulanan standart bir süreçtir. Karantina sırasında astronot teması sınırlıdır ve etkileşimlerin çoğu uzaktan gerçekleşir; ancak aile ve bazı fırlatma ekibi üyeleri de mürettebatla etkileşime girmeden önce karantinaya alınmış veya karantinaya alınmış olabilir.

NASA Boeing Mürettebat Uçuş Testi Resmi Mürettebat Portresi

NASA’nın Boeing Mürettebat Uçuş Testi için resmi mürettebat portresi. Solda pilot olarak görev yapacak Suni Williams, sağda ise uzay aracı komutanı Barry “Butch” Wilmore yer alıyor. Kredi bilgileri: NASA

Tarihi Uçuşa Hazırlıklar

Wilmore ve Williams, NASA’nın Ticari Mürettebat Programı kapsamında Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundaki Uzay Fırlatma Kompleksi-41’den ULA (United Launch Alliance) Atlas V roketiyle Boeing’in Starliner uzay aracıyla fırlatılacak. İkili, Starliner uzay aracıyla uçan ilk insanlar olarak tarih yazacak.

Wilmore ve Williams, 25 Nisan Perşembe gününe kadar ajansın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ne gitmeden önce NASA’nın Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’nde karantinaya girecek ve burada fırlatılıncaya kadar karantinada kalacaklar.

Son İnceleme ve Lansman Ayrıntıları

Bu arada ekipler ayrıca, 24 Nisan Çarşamba ve 25 Nisan olmak üzere iki gün boyunca gerçekleşecek olan Uçuş Testine Hazırlık İncelemesine de hazırlanıyor. Bu inceleme, NASA, Boeing, ULA ve uluslararası ortaklarından ekipleri bir araya getiriyor. Starliner’ın uçtan uca testini destekleyecek tüm sistemler, tesisler ve ekipler dahil olmak üzere göreve hazır olup olmadığını doğrulamak.

Başarılı bir uçuş testinin ardından NASA, ajans adına uzay istasyonuna düzenli mürettebat rotasyonu görevleri için Starliner sistemini sertifikalandırmaya başlayacak.

Lansmanın en geç 22:34’te yapılması planlanıyor EDT 6 Mayıs’ta.uzay-2