Geri çekme veya yasaklama tasarısı artık yasalaştı ve ByteDance’in harekete geçmesi için zamanı başlattı. Şirketin bir anlaşmaya varmak için ilk dokuz ayı var, ancak başkan ilerleme görürse bu süreyi üç ay daha uzatabilir.

Kısa süre önce yasa Temsilciler Meclisi’nde bağımsız bir yasa tasarısı olarak kabul edildikten sonra Senato’da duracak gibi görünse de, siyasi manevralar yasanın Biden’ın masasına taşınmasına yardımcı oldu. Meclis, önceki sürümde izin verilen altı aydan itibaren tasfiye için zaman çizelgesini artıran TikTok tasarısını ABD müttefiklerine dış yardımla paketledi ve bu da Senato’yu etkili bir şekilde önlemleri birlikte değerlendirmeye zorladı. Tasfiye süresinin daha uzun olması, kararsız kalan bazı milletvekillerinin de desteğini almış gibi görünüyordu.

TikTok mahkemelerde yasaya itiraz etmeyi planlıyor, Bloomberg dahili bir nota dayanarak rapor edildiBu, mahkemelerin bir karara varıncaya kadar icrayı geciktirmesi halinde sonuçta zaman çizelgesini uzatabilir. Ayrıca Çin’in nasıl tepki vereceği ve ByteDance’in TikTok’u satmasına izin verip vermeyeceği ve en önemlisi kullanıcıların uygulamaya geri dönmesini sağlayan imrenilen algoritması sorusu da varlığını sürdürüyor.genel-2