ALMA teleskopunu kullanan araştırmacılar, Samanyolu’ndan çok daha aktif bir şekilde yıldız oluşturan, yıldız patlaması yapan galaksi NGC 253’te 100’den fazla moleküler tür keşfetti. (Sanatçının konsepti.) Kredi: SciTechDaily.com

ALMANGC 253’ün gözlemlenmesi, önemli moleküler çeşitliliği ve yıldız oluşumunu ortaya çıkararak galaktik süreçlere ilişkin bilgimizi artırıyor.

ALMA radyo teleskopu 100’den fazla moleküler tespit etti türlerYıldızların Dünya’ya göre çok daha aktif bir şekilde oluştuğu bir galakside, farklı yıldız oluşumu ve evrim süreçlerinin pek çok göstergesi de bulunmaktadır. Samanyolu. Bu, önceki çalışmalarda bulunanlardan çok daha fazla moleküldür. Ekip şimdi bu bilgiyi diğer galaksilere uygulamaya çalışacak.

Araştırma Ekibi ve Galaxy’ye Genel Bakış

Avrupa Güney Gözlemevi/Ortak ALMA Gözlemevi’nden Sergio Martin, Japonya Ulusal Astronomi Gözlemevi’nden Nanase Harada ve Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi’nden Jeff Mangum liderliğindeki bir araştırmacı ekibi, ALMA’yı (Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizisi) gözlemlemek için kullandı. NGC 253 olarak bilinen bir galaksinin merkezi.

NGC 253, Heykeltıraş takımyıldızı yönünde yaklaşık 10 milyon ışıkyılı uzaklıkta yer almaktadır. NGC 253, birçok yeni yıldızın hızla oluştuğu bir galaksi olan yıldız patlaması galaksisinin bir örneğidir. Yıldız patlamasının başlamasına yol açan faktörler hala tam olarak anlaşılamamıştır.

NGC 253 SİMYA Atlası

Farklı renkler, moleküler gazın (mavi), şoka uğramış bölgelerin (kırmızı), nispeten yüksek yoğunluklu bölgelerin (turuncu), genç yıldız patlamalarının (sarı), gelişmiş yıldız patlamalarının (macenta) ve kozmik ışın iyonizasyonundan etkilenen moleküler gazın dağılımını temsil eder ( camgöbeği). Katkıda bulunanlar: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), N. Harada ve diğerleri.

Moleküler Bilgiler ve Yıldız Oluşumu

Yıldızların doğuşu, evrimi ve ölümü, kendilerini çevreleyen gazın moleküler bileşimini değiştirir. ALMA’nın yüksek hassasiyeti ve yüksek çözünürlüğü, gökbilimcilerin yıldızların yaşam döngüsündeki çeşitli aşamaları gösteren moleküllerin konumlarını belirlemesine olanak sağladı.

ALCHEMI (ALMA Kapsamlı Yüksek Çözünürlüklü Galaksi Dışı Moleküler Envanteri) adı verilen bu araştırma, bu galakside muhtemelen aktif yıldız oluşumunu destekleyen yüksek yoğunluklu moleküler gaz buldu. NGC 253’ün merkezindeki yoğun gaz miktarının Samanyolu’nun merkezinden 10 kat daha fazla olduğu ortaya çıktı; bu da NGC 253’ün neden yaklaşık 30 kat daha verimli bir şekilde yıldız oluşturduğunu açıklayabilir.

Moleküler Atlas ve Geleceğe Yönelik Çıkarımlar

ALCHEMI araştırması ayrıca 44 moleküler türden oluşan bir atlas sağladı ve Samanyolu dışındaki önceki çalışmalardan elde edilen sayıyı iki katına çıkardı. Bu atlasa bir makine öğrenimi tekniği uygulayarak araştırmacılar, yıldız oluşumunun hikayesini başından sonuna kadar takip etmek için hangi moleküllerin en iyi yol gösterici olduğunu belirleyebildiler. Bu bilgi gelecekteki ALMA gözlemlerinin planlanmasına yardımcı olacaktır.

Referans: Nanase Harada, David S. Meier, Sergio Martín, Sebastien Muller, Kazushi Sakamoto, Toshiki Saito, Mark D. Gorski, Christian Henkel, Kunihiko Tanaka, Jeffrey “ALCHEMI Atlası: Temel Bileşen Analizi NGC 253’teki Yıldız Patlaması Evrimini Ortaya Çıkarıyor” G. Mangum, Susanne Aalto, Rebeca Aladro, Mathilde Bouvier, Laura Colzi, Kimberly L. Emig, Rubén Herrero-Illana, Ko-Yun Huang, Kotaro Kohno, Sabine König, Kouichiro Nakanishi, Yuri Nishimura, Shuro Takano, Víctor M. Rivilla , Serena Viti, Yoshimasa Watanabe, Paul P. van der Werf ve Yuki Yoshimura, 15 Mart 2024, Astrofizik Dergisi Takviye Serisi.
DOI: 10.3847/1538-4365/ad1937uzay-2