Merhaba ve TechCrunch Space’e tekrar hoş geldiniz. Endişelenmeyin; kısa süre içinde Mars Numune İadesi haberlerine geçeceğiz.

Bir ipucuyla ulaşmak ister misiniz? Aria’ya şu adrese e-posta gönder: [email protected] veya 512-937-3988 numaralı telefondan Signal üzerinden bana bir mesaj gönderin. Ayrıca tüm TechCrunch ekibine [email protected] adresinden bir not gönderebilirsiniz. Daha güvenli iletişim içinbizimle iletişime geçmek için SecureDrop talimatlarını ve şifreli mesajlaşma uygulamalarına bağlantıları içeren burayı tıklayın.

Bu haftanın SOTW bölümü, NASA’nın Mars’taki kaya ve tozları Dünya’ya geri getirme yönündeki sorunlu ve iddialı planı olan Mars Örnek Dönüşü’ne ayrılmıştır.

Meslektaşım Devin Coldewey’den:

NASA yöneticisi Bill Nelson, ajansın Mars’tan örnekler toplayıp geri göndermeye yönelik 11 milyar dolarlık 15 yıllık planını açıkladı yetersiz. Ancak strateji değişikliği, planlanan fonların çoğunun yönlendirileceği uzay girişimleri için büyük bir nimet olabilir.

Nelson bir basın toplantısında şunları söyledi: “Sonuç olarak, 11 milyar dolarlık bir bütçe çok pahalı ve 2040’a dönüş tarihi de çok uzak.” “Hem uygun maliyetli hem de numuneleri makul bir zaman diliminde geri getiren bir yol bulmak için kalıpların dışına bakmamız gerekiyor.”

Başka bir deyişle, ticari sağlayıcıların en başından itibaren yanınızda olmasıyla desteleri temizleyin ve baştan başlayın.

Mars örnek dönüş helikopterinin konsept görüntüsü. Resim Kredisi: NASA/JPL-Caltech

TechCrunch’ın edindiği bilgiye göre, eski kıdemli SpaceX yöneticisi Tom Ochinero, SpaceX mezunu olan VC Achal Upadhyaya ve Sequoia’nın en iyi finans liderlerinden biri olan Spencer Hemphill ile Interlagos Capital adlı yeni bir girişim için bir araya geliyor.

Interlagos hakkında çok az kamuya açık bilgi mevcut ve üçlü, TechCrunch’ın yorum talebine yanıt vermedi. Şirket, 7 Mart’ta resmi olarak Delaware eyaletinde kuruldu ve yalnızca birkaç gün önce, 11 Nisan’da Kaliforniya’da eyalet dışı bir şirket olarak tescil edildi. Ochinero, Upadhyaya ve Hemphill’in tümü belgelerde listeleniyor. Ana adres El Segundo, Kaliforniya’dadır.

spacex falcon 9 roketi güney kore'nin danuri ay yörünge aracını fırlattı

Resim Kredisi: SpaceX

Jake Robins’in yukarıdaki bağlantıda bulabileceğiniz Mars Örneği Dönüşü hakkında gerçekten güzel değerlendirmeleri var. Çalışmalarını Anthony Colangelo ile yaptığı podcast’te Off-Nominal’de göründükten sonra okudum (Buradaki bağlantıya göz atın).

Mars çizimi

Mars’ın illüstrasyonu. Resim Kredisi: Getty Images

23 Nisan 1972’de Apollo 16 astronotları John Young ve Charles Duke ay yüzeyinden ayrıldılar ve ay yörüngesinde Thomas Mattingly’ye yeniden katıldılar. Young ve Duke ay yüzeyini keşfederek üç gün geçirdikten sonra geri dönüyorlardı. Daha sonra üçlü eve doğru yola çıktı.

Apollo 16 misyonunun Komutanı Young, Ay Gezici Aracı ile Descartes’ın iniş sahasında. Fotoğraf Duke tarafından çekildi. Resim Kredisi: NASAgenel-24