HeadSpin’in eski kurucusunun olduğu haberi hapishaneye doğru yola çıktı Dolandırıcılık iddiası, start-up ve risk sermayesi dünyalarındaki son patlamanın, küçük bir dolandırıcılıktan daha fazlasına yol açtığının bir başka kanıtıydı. Söz konusu kurucu Manish Lachwani, yatırımcılara yalan söylediği için hapis cezası ve büyük para cezası alıyor; bu yalanlar, şirketinin dokuz rakamlı fon elde etmesine olanak sağladı.

Şirket ısrar ediyor ve muhtemelen tüm durumun halkın gözünden kaybolmasını tercih edecek. Yeterince adil, ama Lachwani’nin hikayesi – New York Times’ın bildirdiği Lachwani’nin “HeadSpin’in gelirini neredeyse dört katına çıkarması, müşterileri hakkında asılsız iddialarda bulunması ve bunu örtbas etmek için sahte faturalar hazırlaması” münferit bir durum değil.

Theranos ve Rothenberg Ventures’taki biraz eskimiş dolandırıcılık olaylarını geçmiş olsa bile, son zamanlarda ele alınacak çok şey var. Yatırımcıların Bolt’un bağış toplama konusundaki şikayetlerinden BloomTech, Nikola, Binance ve FTX’e kadar birçok mali saçmalık gördük. Yeni kurulan teknoloji şirketlerinden neden bu kadar çok dolandırıcılık ve ilgili davranış görüyoruz?

Bir bakıma tempo. Düşük faiz oranlarının tarihsel olarak anormal olduğu bir dönem, getiri açlığındaki sermaye risk sermayesi dünyasına akın etti. Sonuç olarak yatırımcılar çek defterleriyle çok meşgul oldular ve bazen titizlik için daha az zaman harcadılar. Pek çok çok genç startup’ın, maddi varlıklar ve geçmiş nakit akışlarından daha fazla fikir ve potansiyele sahip olduğunu hatırlayın; bu nedenle, örneğin benzin istasyonları satın almak isteyen bir PE firması için gayret olarak sayılan şey, Tohum aşamasındaki bir startup’ta gayret göstermekten farklıdır. Ancak sermaye son aşamadaki girişimlere de aktı ve bu da büyük miktarda sermayenin çok hızlı hareket etmesine yol açtı. Hatalar yapıldı ya da başka bir deyişle bazı kurucular yükseliş dönemini kuralları esnetebilecekleri bir dönem olarak gördüler.

Akılda tutulması gereken bir şey de, bir pazar zirveye ulaştığında dolandırıcılığın patladığını sıklıkla göreceksiniz. Bunu önemli bir uyarı olarak kabul edin. Oynat tuşuna basın, bunun hakkında konuşalım!genel-24