AMD’nin gelecekteki CPU’lara yönelik planları hakkında yeni ayrıntılar gün ışığına çıktı ve en son söylentiler, AMD Zen 6 özellikler iki değil üç tür çekirdek içerecektir. AMD, en yeni Ryzen CPU’larının bazılarında halihazırda iki tür Zen 4 çekirdeği kullanıyor ve Intel’in hem P Çekirdekleri hem de E Çekirdekleri var, ancak bu, ilk kez üçüncü tür AMD çekirdeğinden bahsedildiğini görüyoruz.

Doğal olarak, en azından bazı AMD Zen 6 işlemcilerin piyasaya sürüldüklerinde en iyi oyun CPU’ları listemizde yer almasını bekliyoruz. Ancak AMD Zen 6 lansman penceresinin gelecekte uzun bir yol kat edeceği göz önüne alındığında, o zamana kadar diğer çiplerin rakiplere karşı üstünlük sağlamasını beklemeliyiz.

Üçüncü bir çekirdek türüyle ilgili haberler, AMD’de iddia edilen kaynaklara konuşan YouTuber Moore’s Law Is Dead (MLID) aracılığıyla geliyor ve Zen 6 CPU çekirdeklerinin Standart, Yoğun Klasik ve İstemci Yoğun olmak üzere üç çeşide ayrılacağını iddia ediyor.

MLID’ye göre ‘Standart’ ve ‘Yoğun Klasik’ çekirdekler, Ryzen 5 8500G gibi masaüstü işlemcilerde ve bazı mobil APU’larda görülen Zen 4 ve daha yoğun Zen 4c çekirdekleriyle en yakından ilişkili. Zen 4c çekirdeklerine aşina olmayanlar için, bunlar Core i5 14600K gibi Intel CPU’larda bulunan E-Çekirdeklere benzemiyorlar ve bunun yerine saat başına talimat (IPC) açısından tam yağlı kardeşleriyle aynılar. Bununla birlikte, daha az kalıp alanı kaplıyorlar, daha az L3 önbelleğe sahipler ve aynı zamanda daha düşük saat hızlarına sahipler.

Bu arada ‘Client Dense’in yoğunluğu daha da ileriye taşımayı hedeflediği bildiriliyor. MLID’ye göre bu çekirdekler “%40-50” daha küçük olabilir, ancak kanal bunun ‘Standart’a mı yoksa ‘Yoğun Klasik’e mi göre olduğunu belirtmedi. Hızlı anahtarlanan tüm transistörlerin yoğun bir şekilde bir araya gelmesi sayesinde MLID, bu çiplerin diğer iki çekirdek tipine göre daha yüksek çalışma sıcaklıklarına ve daha düşük güç verimliliğine sahip olacağını iddia ediyor.

Bu kategoriler çekirdek türlerinden ziyade belirli işlemci ailelerine atıfta bulunabilir, ancak AMD’nin zaten Zen 4 ve 4c çekirdeklerini işlemcilerinde birleştirdiği göz önüne alındığında, muhtemelen Zen 6 için de aynı yaklaşımı göreceğiz. Ancak mimarinin yapısı hâlâ değişime tabi olduğundan yukarıda bahsedilen her şeye ihtiyatla yaklaşmak gerekiyor.

MLID, mimari tasarımının 2024’ün 3. çeyreğinde “kilitlenmesinin” beklendiğini iddia ederek Zen 6 ile ilgili başka ayrıntılar da paylaştı. Her şey yolunda giderse, bu, AMD’nin Zen 6 işlemcilerini 2025’in 4. çeyreği gibi erken bir tarihte piyasaya sürmesine olanak tanıyabilir. Zen 3’ün 2020’de Zen 2’nin yerini aldığında şirketten arka arkaya çıkan yıllık sürüm.

Özellikle Zen 5’in bu yılın sonlarında piyasaya sürülmesinin beklendiği göz önüne alındığında, 2026 sürümünün daha muhtemel göründüğü konusunda MLID ile aynı fikirdeyiz. Ancak Intel Arrow Lake, Core Ultra 200 serisinin rekabetçi olması durumunda AMD’yi liderliğini koruma planlarını ilerletmeye teşvik edebilir.

Son olarak MLID, kod adı ‘Prometheus’ olduğu iddia edilen, Zen 6’nın (kod adı Medusa) kurduğu Yunan mitolojisi temasını sürdüren Zen 7 hakkında da bazı küçük detaylar paylaştı. Bu mimarinin aynı zamanda tüm saat hızlarında önceki nesillere göre daha verimli olduğu bildiriliyor, ancak kesin olarak bir şey söylemek için henüz çok erken.

Zen 6 hakkında daha fazla bilgi için, iGPU’suna ilişkin en son haberleri içeren en son söylentilerin yer aldığı kılavuzumuza göz atın. Şimdi harika bir işlemci arayanlar için Ryzen 7 7800X3D incelememizi okuyun.oyun-2