Bu bir Gerçekten birini kapat. Uzaydaki iki uydu arasındaki ramak kala çarpışmanın daha ileri analizi, uyduların birbirlerine başlangıçta inanıldığından daha da yaklaştığını ortaya çıkardı ve uzay enkazının artan tehlikesi konusunda daha fazla alarma yol açtı.

Şubat ayı sonlarında NASA’nın TIMED uzay aracı ve artık kullanılmayan Russian Cosmos 2221 neredeyse birbirine çarpmaktan kaçınıyorduBu, alçak Dünya yörüngesine binlerce uzay çöpü parçası ekleyecekti. O zamanlar, yer gözlemleri iki uydunun birbirine 20 metre yakınlığa geldiğini tahmin ettiğinden olay “rahatlık açısından çok yakın” olarak ilan edilmişti, ancak bir NASA yetkilisi yakın zamanda bunun çok daha yakın bir karşılaşma olduğunu açıkladı.

“Yakın zamanda analiz yoluyla geçişin 10 metreden az olduğunu öğrendik [33 feet] NASA Yönetici Yardımcısı Pam Melroy, Colorado Springs’teki 39. Uzay Sempozyumu sırasında, “her iki uydunun sert gövde parametreleri dahilinde” dedi. Space.com. “Kişisel olarak ve aynı zamanda NASA’daki hepimiz için çok şok ediciydi.”

NASA’nın Termosfer İyonosfer Mezosfer Enerji ve Dinamik Misyonu (TIMED) uzay aracı, 2001 yılında Güneş’in ve Dünya’nın üst atmosferini incelemek üzere fırlatıldı. Rus Evreni 22211992’de fırlatılan, artık kullanılmayan bir savunma uydusu. İki uyduya manevra yaptırılamıyor ve bu nedenle yörüngede birbirlerine çok yakın hareket ettikleri için yapılacak hiçbir şey yoktu.

Melroy’un şu sözleri aktarılıyor: “İki uydu çarpışmış olsaydı, önemli miktarda enkaz oluşumu görürdük; saatte onbinlerce mil yol kat eden, başka bir uzay aracında bir delik açmayı bekleyen ve potansiyel olarak insan hayatını riske atan küçük parçalar.”

Şu anda 27.000’den fazla parça yörünge enkazı var paletli Savunma Bakanlığı’nın küresel Uzay Gözetleme Ağı tarafından, çok sayıda küçük parça da fark edilmeden ortalıkta dolaşıyor. Uzay endüstrisi büyümeye devam ettikçe yörüngeye fırlatılan uzay aracı miktarı ve başıboş uzay çöpü parçalarıyla çarpışma riski de artıyor.

Şu ana kadar yörüngede iki uzay aracının çarpıştığı yalnızca bir olay yaşandı. 2009 yılında, bir ABD iletişim uydusu olan Iridium 33 ve feshedilmiş bir Rus askeri uydusu olan Kosmos-2251, yörüngede çarpıştı Sibirya’nın yaklaşık 490 mil (789 kilometre) yukarısında. Var Uzay çöpü çarpışması risklerini azaltmak için devam eden çabalarancak iki uydunun yakın zamandaki yakın görüşmesi, Dünya’nın yörüngesini temizlemek için daha fazla harekete geçilmesini teşvik etmelidir.

Hayatınızda daha fazla uzay uçuşu için bizi takip edin X (eski adıyla Twitter) ve Gizmodo’nun özel Uzay uçuşu sayfası.genel-7