Mars Perseverance Sol 965 – Sol Navigasyon Kamerası: Perseverance’ın Navigasyon kameraları tarafından kavuşumdan ve bulutlu mevsimin bitiminden önce çekilen son görüntüde, sol 965’te görüntülenen bir hale. Kredi: NASA/JPL-Caltech.

Açık MarsPerseverance gezgini, atmosferi incelemede bulutlar ve toz şeytanları gibi geçici olayları yakalamak gibi zorluklarla karşı karşıyadır.

Atmosferi incelemek NASAPerseverance’ın Mars gezgini zorlu olabilir! Dün çekilen bir fotoğrafta ilginç bir bulut gördüğünüzü hayal edin; Görünüşte ilginç olanın aksine, daha fazla gözlem yapmak artık mümkün değil çünkü bu artık çoktan geride kaldı. Veya gezicinin günlük aktivitelerinin tümü, daha uyanmadan önce planlanmışken, Jezero kraterinde hızla ilerleyen bir toz şeytanının filmini çekmeye çalıştığınızı hayal edin.

Pek çok atmosferik olayın kısa ömürlü olması ve/veya tahmin edilmesinin zor olması ve genellikle yalnızca belirli zaman dilimlerinde meydana gelmesi, Mars 2020 ekibindeki atmosfer bilim adamlarının bunları gözlemlemek için farklı stratejiler kullanması gerektiği anlamına geliyor.

Gözlem Stratejileri ve Araçları

İlk olarak, birincil atmosferik enstrümanı oluşturan sensörler (Mars Çevresel Dinamik Analizörü, MEDA), en azından her sol saatte bir, sürekli olarak meteorolojik ve ilgili gözlemler yapar. Bu bize geçici ve tahmin edilmesi zor olayları yakalama konusunda çok iyi bir şans veriyor.

İkinci olarak, kameralar ve mikrofon gibi sık sık ölçüm yapamayan sensörler için, ilginç olayların ne zaman ve nerede meydana geldiğine ilişkin istatistikler oluşturmak amacıyla farklı zamanlarda ve (görüntüleme için) yönlerde birden fazla sol üzerinde ölçümler yapıyoruz.

NASA'nın Perseverance Rover'ı Mars Yüzeyinde Çalışıyor

Bu çizim, NASA’nın Mars yüzeyinde çalışan Perseverance gezicisini tasvir ediyor. Kredi bilgileri: NASA

Çevresel Değişikliklere Uyum Sağlamak

Üçüncüsü, yılın zamanına veya konuma göre olağandışı bir şey görmeyi beklediğimizde, o olayı yakaladığımızdan emin olmak için ölçümlerin ritmini artırırız. Perseverance’ın Mars’taki ilk yılında, Mars’ın bulutlu mevsiminin sonuna doğru saçılan bir hale gözlemledik. Güneş’in etrafındaki bu parlak halka, yalnızca bol miktarda su buharı mevcut olduğunda oluşan büyük altıgen buz kristallerinden kaynaklanmaktadır. İkinci Mars yılında bir başkasını görüntülemeye yönelik düzinelerce girişimde bulunulmasına rağmen, son denememize kadar bu mümkün olmadı. Sağ bulutlu sezon sona ermeden önce – bir tanesini gördük (makalenin üst kısmındaki şekle bakın)!

Ve son olarak, daha uzun süreli nadir bir olay meydana geldiğinde, daha fazla ölçüm ekleyerek tepki veririz. Şu anda Mars’ta çok sayıda toz fırtınası meydana geliyor ve bazılarının Jezero’nun tam üzerinden geçmesiyle birlikte, yakın zamanda tüm görevin bugüne kadarki en büyük toz opaklığını ölçtük! Bu fırtına faaliyeti nedeniyle atmosferik durumun, tozluluğun ve yerel toz kaldırmanın nasıl değiştiğini bize anlatmak için ek gözlemler yapıyoruz.

Analizler ve Keşifler

Bu gözlemlerin birçoğu için, Dünya’da sonuçları alana kadar, incelemeye çalıştığımız atmosferik olayları ‘yakalayıp yakalayamayacağımızı’ bile bilmiyoruz. Ancak bir şeyin ne zaman, nerede ve hangi koşullar altında olduğunu bilmek bile değil oluşması çok faydalıdır. Azimle çalışarak, bulutlar ve halelerden, toz şeytanlarına ve toz fırtınalarının başlangıcına kadar her şeyin muhteşem gözlemlerini elde edebildik.uzay-2