Karlovy Vary Festivali, sinemanın en büyük isimlerinden Franz Kafka’nın eserlerinin film uyarlamalarından oluşan retrospektif bir sergiyle Çek Cumhuriyeti’nin en ünlü evlatlarından birine saygı duruşunda bulunacak. Kafka’nın ölümünün yüzüncü yılı anısına festivalde, kaygının edebiyat ustasından doğrudan uyarlanan veya ondan ilham alan bir dizi film gösterilecek.

Retrospektifte Orson Welles’inki gibi klasikler yer alacak Deneme (1962), Martin Scorsese’nin Kafkaesk New York draması Saatler sonra (1985) ve Federico Fellini’nin Röportaj; Steven Soderbergh’in Kafka’nın (1991) ve 2021’deki yeniden düzenlemesi Bay Kneff – her ikisinde de Jeremy Irons bir tuzakçı sigortacı ve yazar olarak rol alıyor – ayrıca Jan Němec’in de dahil olduğu daha az bilinen uyarlamalar MetamorfozKafka’nın ünlü kısa öyküsünün Alman TV filmi versiyonu. Diğer öne çıkanlar arasında Ousmane Sembene’nin Senegalli özelliği yer alıyor Para Emri (1968) ve Kôji Yamamura’nın kısa animasyonu Franz Kafka’nın Bir Taşra Doktoru (2007).

Retrospektifin ortak küratörleri Karlovy Vary sanat yönetmeni Karel Och ve festival danışmanı Lorenzo Esposito, “On yıllardır Kafka’nın eserleri film yapımcıları için sürekli bir provokasyon işlevi gördü” dedi. “Sanki formülasyonlarının, anlatılarının, yarattığı gerçekliklerin ve ortaya çıkardığı endişe duygularının ve aynı zamanda komikliğin anlaşılması zor doğasını mümkün olduğu kadar özgün ve yoğun bir şekilde yakalamaya çalışmak için onlara sinsice meydan okuyormuş gibi. yarattığı durumlar.”

28 Haziran-6 Temmuz tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek 58. Karlovy Vary festivalinde, ünlü kast yönetmeni Francine Maisler (Kumdan tepe, Hayat Ağacı, Kuşçu) — 2021’de Hollywood MuhabiriYılın ilk oyuncu seçimi direktörü – hayatının çalışması için özel bir ödülle ve Çek aktör Ivan Trojan’ı onurlandırarak (Şarlatan, Yanan Çalı) Çek sinemasına olağanüstü katkılarından dolayı bu yılki başkanlık ödülüyle birlikte.

Karlovy Vary, önümüzdeki haftalarda tüm festival programını açıklayacak.sinema-2