Yetenekli veri profesyonelleri birkaç yıldır işletmelerde yüksek talep görüyor. Yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi çağında, veriye dayalı bir kariyer seçmek mantıklıdır.

Bu duygu, yakın zamanda ZDNET’e öğrencilikten veri uzmanına nasıl sorunsuz bir şekilde geçiş yaptığını açıklayan EDF’de veri mühendisi olan Clementine Whitcomb tarafından da destekleniyor.

Clementine Whitcomb, iki buçuk yıl önce Birleşik Krallık’taki Bath Üniversitesi’nden ayrıldıktan sonra bir yüksek lisans teknoloji programı için EDF’ye katıldı.

Bu program ona şirketin dört fonksiyonunda farklı sorumluluklar yükledi. Onun pozisyonu şu anda şirketin Toptan Satış Pazarı Hizmetleri departmanında yer alıyor.

“Geçen yıl, enerji ticareti içgörülerimizi ve analizlerimizi geliştirmek için veri yeteneklerimizi geliştirmeye çalıştım” diye açıklıyor. “İşimiz şirketin pazarın doğru tarafında olduğundan emin olmasına, daha iyi bilgi almasına ve olup bitenler ve aldığımız kararlar hakkında daha büyük bir resim geliştirmesine yardımcı olmaktır. Verilerle ilginç şeyler yapmaya başlamamızı sağlayacak temelleri oluşturmakla ilgili.”

Bu nedenle Clementine Whitcomb, veri alanında kariyer yapmak isteyen diğer genç profesyoneller için 5 ipucu sunuyor.

1. Bir eğitim programına kaydolun

EDF’nin yaklaşımının faydalarından bizzat yararlanan Clementine Whitcomb, eğitim programlarının güçlü bir savunucusudur.

“Üniversiteden sonra ne yapmak istediğimi bilmiyordum. Kimya okudum, sonra teknolojiye yönelmeye karar verdim” diye açıklıyor.

“Lisansüstü eğitim programı, endüstrilerdeki farklı teknik rollere aşina olmanın harika bir yoludur. Bu yüzden ne yapmak istediğinden emin olmayan herkese yüksek lisans programını öneriyorum.”

Clementine Whitcomb, EDF’nin program mezunlarına şirketteki pozisyonları ne olursa olsun genç profesyonelleri destekleyen bir kariyer yöneticisi sağladığını açıklıyor.

“Öğretmenimin veri bilimi uzmanı ve yönetim pozisyonunda bir kadın olması nedeniyle şanslıydım. Onun akıl hocası ve rol modeli olarak yanımda olması kariyerimin başlarında faydalı oldu” diyor Clementine Whitcomb.

“Bugün bile onun yanımda olması hâlâ faydalı. Haberleri paylaşıyoruz ve deneyimlerini paylaşan, verecek iyi tavsiyeleri olan ve benim bakış açımı bu deneyimi yaşamamış birinden daha iyi anlayan birinin olması yararlı olur. »

2. Korkmayın

Whitcomb, genç profesyonellerin fazla kaygılı olmamalarının önemli olduğunu söylüyor. “Teknolojinin dışarıdan oldukça korkutucu olabileceğini düşünüyorum ama kimse onun hakkında her şeyi bilmiyor” diyor.

Genç profesyoneller herkesin eksiklikleri olduğunu hemen öğrenecekler. Bu da iyi bir şey çünkü BT çalışanları öğrenmeyi seviyor.

Harika olan da bu. Bir alanda uzman olsanız bile başka bir alanda neredeyse hiçbir şey bilemezsiniz.”

Whitcomb’a göre yeni mezunlar için başarının anahtarı her engeli fırsat olarak görmektir. “Sıfırdan başlamak oldukça korkutucu” diyor. Ama “Öğrenmek istiyorum, öğrenmeye istekliyim, mantıklı düşünebiliyorum” zihniyetine sahipseniz o zaman başarılı olursunuz. Bu nedenle, ilk başta nasıl kod yazacağınızı bilmediğiniz gerçeğinden dolayı cesaretiniz kırılmasın.

3. Yaratıcı olun

Modern iş süreçlerinde verinin yaygınlaşması, teknolojiye olan ilginin doruğa ulaştığı anlamına geliyor.

Ancak bazı gençler teknolojiyi hâlâ kuru ve sıkıcı bir kariyer olarak görebilir. Ve Clementine Whitcomb bunun bir yanlış anlama olduğunu söylüyor.

“Bu beni hâlâ biraz rahatsız ediyor. Bilgisayar biliminin inanılmaz derecede yaratıcı olduğunu düşünüyorum. Teknolojiyle yapabileceğiniz şeyler inanılmaz” diyor.

“Ve insanların yaratıcı olduklarını ve teknolojinin kendilerine uygun olmayacağını düşündükleri için bu alanda kariyer yapmayı düşünmemeleri beni hayal kırıklığına uğratıyor.”

Bir veri mühendisi olarak Bayan Whitcomb, ekibinin teknik araçlarını ve insan yeteneklerini geliştirmesine yardımcı oluyor.

“İnsanların teknoloji kadar önemli olduğuna inanıyorum” diye açıklıyor. “İnsanların kullanımına harika araçlar sunmak harika. Ama aynı zamanda insanları da yanınızda getirmeli ve onlardan en iyi şekilde yararlanmaları için onları eğitmelisiniz. Bu yüzden ikisinden de biraz ihtiyacın olduğunu düşünüyorum. Personeli dahil etmeden bir veri projesini yürütebileceğinizi düşünmüyorum.”

Whitcomb, departman üyelerinin veri ekibinin geliştirmekte olduğu araçları kullanma konusunda kendilerini yetkin hissetmelerine yardımcı olmak istiyor.

“Eğer olayların mantıksal yönünü seviyorsanız, parlak ve yaratıcı çözümler üretebilirsiniz.”

4. Soru sorun

Clementine Whitcomb, büyümek istiyorsanız insanlara sormaktan korkmayın diyor: “Herkesin bunu söylediğini biliyorum ama soru sormak öğrenmenin en iyi yoludur. »

“Öte yandan, birisi size bir soru sorarsa ona açık olun. Bazen kime soru soracağınızı bilmek zordur. Birisi sana bir şey sorarsa, onu kendin öğrenirsin” diyor.

“Bu yüzden soru sorduğunuzdan ve diğer insanların soru sorabileceklerini düşündükleri kişi olduğunuzdan emin olun.”

5. Yeni fırsatları yakalayın

Genç profesyoneller ayrıca kendilerini rahatsız edici olarak algılanabilecek durumlara sokmayı da düşünmelidir.

ZDNET, yakın zamanda Londra’da düzenlenen Mesh-AI Veri ve Yapay Zeka Sempozyumunda Whitcomb ile konuştu ve burada kadınların verilerdeki rolünü ve iş gücünde çeşitli çalışmaların faydalarını tartışmak üzere bir sahne paneline katıldı.

“Öğretmenim topluluk önünde çok konuşuyor. Bu yüzden mezun olduktan bir yıl sonra beni bunu yapmaya teşvik etti. Daha önce yapmayı düşündüğüm bir şey değildi” diye açıklıyor.

Whitcomb, işi hakkında konuşmaktan, bilgilerini paylaşmaktan ve teknoloji topluluklarına katkıda bulunmaktan hoşlandığını söylüyor. “Bugün bile rahat bir şey değil ama kariyer gelişimim için iyi olduğunu düşünüyorum” diyor. “Biraz korkutucu olan şeylerin üstesinden gelmek güzel. Ve deneyimlerimi paylaşmanın getirdiği faydalardan keyif alıyorum.”

Kaynak : “ZDNet.com”genel-15