Telegram’ın milyarder kurucusu ve CEO’su Pavel Durov’un, iPhone’un Çin’deki pazar payının neden “küçülmeye devam edeceğine” dair bir teorisi var.

Muhtemelen bildiğiniz gibi Apple, Telegram’ı Çin uygulama mağazasından kaldırdı. Çin Siber Uzay İdaresi, Apple’ı Meta’nın WhatsApp ve Threads gibi bir dizi şifreli mesajlaşma uygulamasının yanı sıra özel sohbet uygulamaları Telegram ve Signal’i App Store’dan başlatmaya zorladı.

Ancak bu durum Çin’den Telegram indirmelerinde herhangi bir azalmaya neden olmadı. Durov’a göre. Bunun yerine Apple’ı “duvarlarla çevrili bahçe” uygulama politikaları nedeniyle eleştirdi.

Durov şunu paylaştı halka açık Telegram kanalında bakış açısını açıklayan bir mesaj.

Durov, Pekin’in eyleminin Telegram’dan ziyade Apple’ı hedef aldığını ileri sürdü. Kullanıcıların Telegram gibi resmi uygulama mağazalarının dışındaki uygulamaları yüklemelerine olanak tanıyan Android telefonların avantajını vurguladı. Dolayısıyla Durov, Çin’de daha fazla kullanıcının bu kısıtlama nedeniyle Android’e geçeceğini ve bu durumun küçülen iPhone pazar payı Çin’de:

Çin’de kullanıcıların Telegram’a erişebilmek için ülkenin “Büyük Güvenlik Duvarı” olarak bilinen sansür sistemini aşmak için VPN kullanması gerekiyor. Bu zorluklara rağmen Durov, Telegram’ın Çin’de platforma erişmenin yollarını bulan becerikli kullanıcılar arasında popüler olmaya devam ettiğini vurguladı.telefon-1