Google ve Samsung, Pixel 8 ve Galaxy S24 ile öncülük ederken, bir yıldan kısa bir süre içinde telefonlarda üretken yapay zeka ve yapay zeka algoritmalarına sahip olmak “bir sonraki büyük şey” haline geldi. Artık iPhone 16 duyurusu ufukta görünmeye başladığına göre, Apple’ın da oyununu hızlandırmasını ve 2024 telefon serisinin yanı sıra bir dizi harika yapay zeka özelliği sunmasını bekliyoruz. CEO Tim Cook bunun için yapay zeka ile ilgili önemli duyuruların ipuçlarını veriyor Yılın dünya çapındaki geliştirici konferansında (WWDC), AI entegrasyonunun ana satış noktası olacağını söylemek yanlış olmaz. iPhone 16 seri.

Apple partiye biraz geç kalmış olabilir, ancak teknoloji devinin kendi yönünü ortaya koymasını ve Android tarafındaki güçlü rekabetten öne çıkan bir şey sunmasını umuyoruz. Burada hakkında bildiğimiz her şeyi bulacaksınız iPhone 16 Şu ana kadarki AI özellikleri.

Aşağıdaki bilgilerin bir kısmı sızıntılara ve söylentilere dayanmaktadır; bu nedenle burada bahsedilenlerin hepsinin bu yılki iPhone’larla birlikte geleceğinin garanti edilmediğini unutmayın. Her şey resmiyete kavuşana kadar beklemeyi tercih ederseniz, şirketin tüm iOS 18 AI özelliklerini etkinlik sırasında duyuracağı 10 Haziran’da başlayacak olan Apple WWDC’sinden sonra tekrar gelebilirsiniz.

Söylentilerin tümü iPhone 16 AI özellikleri

Siri yetişiyor

Hepimiz Siri’nin Google Asistan (veya Amazon Alexa) ile aynı seviyede akıllı olmaktan uzak olduğunu biliyoruz. iPhone 16 Bunu, ChatGPT’ninkine benzer işlevler sunacak olan büyük ölçüde yükseltilmiş bir Siri ile değiştireceği söyleniyor.

Daha spesifik olarak Siri, metni özetlemek, sorulara daha kapsamlı yanıtlar vermek, düzeltmeler yapmak ve daha fazlası gibi daha karmaşık görevleri yerine getirebilecek kapasiteye sahip olmalıdır.

Bloomberg için yazan, Apple’ın içinden Mark Gurman da haftalık bültenlerinden birinde Siri ve Mesajlar uygulamasının “soruları yanıtlayabileceğini ve cümleleri otomatik tamamlayabileceğini” belirtmişti. Bu aynı zamanda Google’ın Asistanı’na benzer şekilde Siri’nin de şu anlama gelebileceği anlamına gelebilir: Bir metnin tonunu değiştirecek ve hatta nasıl yapılandırılacağına dair öneriler ekleyebilecek.

Yapay Zekayla Geliştirilmiş Görüntü ve Video Düzenleme

Çok modlu büyük dil modellerinin (MLLM’ler olarak da bilinir) ana kullanım durumlarından biri, fotoğrafların ve Videoların görüntü kalitesini iyileştirmektir. Google bunu, içeriğin olabildiğince iyi görünmesini sağlayacak şekilde otomatik olarak dönüştüren Magic Editor ve Video Boost özellikleriyle yaptı.

Apple’ın iPhone’un kamera performansına yoğun bir şekilde odaklandığı göz önüne alındığında, bunun iPhone 16 kamera sisteminin performansını artıracak benzer özelliklere sahip olacak.

Aslında Apple, kullanıcı talimatlarına göre görüntüleri düzenleyebilen bir yapay zeka modeli geliştirmek için UC Santa Barbara araştırmacılarıyla zaten ortaklık kurdu ve bunun sonucunu bu yılki programda pekala görebiliriz.

İçeriğe Uygun Öneriler ve Görüntü Tanıma

Bloomberg’den Mark Gurman ayrıca Apple’ın yapay zekayı kendi iOS uygulamalarından bazılarına entegre edebileceğini belirtti. Gurman’ın bahsettiği spesifik örnekler, otomatik olarak oluşturulan Apple Music çalma listeleridir ve Keynote uygulamasını kullanan slaytlar için de aynıdır.

Görünüşe göre Apple, bu işlevselliği üçüncü taraf uygulama geliştiricilerine sunmanın bir yolu üzerinde de çalışıyor.

Cihaz İçi ve Bulut Tabanlı Yapay Zeka

Gurman’ın daha yeni Power On haber bültenlerinden birine göre Apple, iPhone 16’nın yapay zeka özelliklerinin çoğunun cihazdaki yapay zeka tarafından gerçekleştirilmesini planlıyor. Bu seçimin ardındaki ana neden, Apple’ın cihazlarında öncelik verdiği bilinen güvenliktir. Yapay zeka işlevlerinin çoğunun cihazda gerçekleşmesi, özelliklerin hızlı çalışacağı anlamına da gelir. Bulut tabanlı yapay zeka özelliklerinde, bilgiler Bulut’a giderken, işlenirken ve telefonunuza tekrar gönderilirken genellikle biraz gecikme yaşanır.

Ancak en büyük dezavantajı, cihazdaki yapay zekanın son derece karmaşık yapay zeka algoritmalarını idare edememesidir; bu, daha güçlü Bulut bilgisayarların mükemmel bir şekilde yetenekli olduğu bir şeydir. Sızıntıların ve raporların önerdiği gibi Apple, bulut tabanlı yapay zeka özellikleri için Google’ın Gemini’sine veya başka bir yapay zeka ekibine güvenebilir. iPhone 16 seri.

Çözüm

Google’dan önce sahip olduğumuz bilgilerin aksine Piksel 8 geçen yılki seri veya Samsung’un Galaksi S24 2024’ün başında piyasaya sürülen seri, Apple’ın yapay zeka yeteneklerini iPhone 16 sıralama oldukça belirsiz.

Elbette kamerayla ilgili özellikler, Siri’deki iyileştirmeler ve Apple’ın yakında çıkacak olan üretken yapay zekası tarafından desteklenen bazı yaşam kalitesi iOS yükseltmeleri gibi birkaç güvenli beklenti var. Neyse ki WWDC’ye kadar bekleyecek çok fazla şeyimiz yok, bu yüzden ilginç ayrıntıları yakında alacağız.telefon-1