Intel’in sahip olduğu yeni nesil Battlemage “Xe2” GPU’ları için birkaç yeni yama ekledi bu da daha yeni DP 2.1 standardı yerine DP 2.0 desteğine işaret ediyor.

Intel’in Battlemage “Xe2” GPU’su, Linux’ta Mühendisler Tarafından Yapılan Muazzam Etkinleştirme Çalışmalarına Tanık Oldu; Yamalar Ayrıca Ekran Desteğinin DP 2.0 Standardıyla Sınırlı Olduğunu Ortaya Çıkarıyor

Intel Alchemist’in Battlemage “Xe2” kod adlı “Xe” halefinin başlangıcından çok uzakta değiliz ve lansman yaklaştıkça mühendisler Linux üzerinde etkinleştirme çalışmalarını hızlandırmaya başladılar. Yeni yamaların piyasaya sürülmesiyle birlikte diziliş yüzeyiyle ilgili yeni bilgiler görüyoruz ve öyle görünüyor ki GPU’lar, UHBR20 gibi en son standartları değil, UHBR13.5 (DP 2.0) maksimum DisplayPort bant genişliğini destekleyecek.

Resim Kredisi: Freedesktop

DisplayPort spesifikasyonlarındaki değişiklik dışında, yeni yamalar ilginç bir şey ortaya çıkarmadı. En son değişikliğe baktığımızda, UHBR13.5 desteğinin bu seviyede olması nedeniyle UHBR20 standardının hariç tutulduğunu görmek pek de hayal kırıklığı yaratmadı. seviye yeterince optimaldir. Kafanız karıştıysa UHBR20, 20 Gbps’lik “Ultra Yüksek Bit Hızı” anlamına gelirken, UHBR13.5 ve UHBR10 sırasıyla 13,5 Gbps ve 10,0 Gbps gibi daha düşük bant genişliği hızlarına sahiptir. UHBR20 desteğinin şu anda nispeten sınırlı olduğunu ve Gigabyte’ın AORUS FO32U2P gibi yalnızca birkaç monitörün bu özelliği taşıdığını belirtmek ilginçtir.

Ancak AMD gibi rakipler zaten DisplayPort 2.1’i (UHBR20) desteklediğinden, Intel’in yeni nesil Battlemage “Xe2” GPU’ları arka planda kalabilir, ancak bu durum, en azından ekran standardı yaygın bir şekilde benimsenene kadar geride kalabilir. Intel mühendislerinin Battlemage için hızlı bir şekilde hazırlanmasıyla, Linux’taki resmi lansman döneminde çok daha gelişmiş destek almamız ve geçen sefer Arc serisinde gördüğümüzle karşılaştırıldığında daha iyi bir durum almamız bekleniyor.

Intel’in Battlemage “Xe2” GPU’larının ne zaman düşmesi gerektiği konusunda, Intel’in nasıl ilerlemeye karar vereceğine bağlı olarak serinin 2024’ün ikinci yarısında, Kara Cuma 2024 yakınında düşebileceğini yakın zamanda bildirmiştik.

Haber kaynağı: Phoronix

Bu hikayeyi paylaş

Facebook

heyecangenel-17