Avrupa Komisyonu’nun yakında Apple’ın iPhone’a entegre ödeme sistemiyle ilgili taahhütlerini kabul etmesi gerekiyor. Apple Pay artık cihazın özel ödeme aracı olmayacak.

NFC çipinin üçüncü şahıslara açılması

Buna göre ReutersAvrupalı ​​düzenleyiciler, elma markasının tekliflerini yazdan önce doğrulamak istiyor ve Mayıs ayı tercih ediliyor. Böylece, dört yıl süren bir davanın çözülmesine ve her şeyden önemlisi, yıllık küresel cirosunun %10’una eşdeğer bir potansiyel para cezasının önüne geçilmesine izin verecekler.

Apple, temassız ödemeleri kolaylaştıran iPhone ve iPad’e entegre edilen NFC çipiyle rekabete aykırı uygulamalar yapmakla suçlanıyor. Teknoloji yalnızca Apple Pay aracılığıyla kullanılabiliyor ve şirket üçüncü tarafların buna erişmesini engelliyor.

Mobil ödemeler dijital ekonomimizde giderek daha önemli bir rol oynuyor. Tüketicilerin rekabetçi ve yenilikçi bir ödeme ortamından faydalanması, Avrupa ödeme pazarlarının entegrasyonu açısından önemlidir. », Avrupa Rekabet Komiseri Margrethe Vestager’ın Apple’ı suçlarken tahmini.

Cupertino şirketi başlangıçta sistemlerinin güvenliğini savunduysa da Ocak ayında Komisyon’un gerekliliklerine uymaya karar verdi. Örneğin, kullanıcıların varsayılan ödeme sistemlerini değiştirebilmeleri için üçüncü parti uygulamaların temassız ödeme kullanmasına yönelik bir çözüm sağlanacağını belirtti. Öte yandan Apple Pay’in şirkete özel kalması gerekiyor.

Apple düzenleyicilerle karşı karşıya

Düzenleyiciler şirketten taahhütlerinde bazı değişiklikler yapmasını istedi ancak taleplerinin içeriği henüz açıklanmadı. Apple’ın ayrıca geliştiricilere Face ID yüz tanıma teknolojisine erişim vermesi bekleniyor.

Kaliforniyalı dev, son aylarda ciddi düzenleme baskısı altındaydı. Avrupa Komisyonu yakın zamanda müzik yayını sektöründeki hakim konumunu kötüye kullandığı gerekçesiyle şirkete 1,8 milyar avro para cezası verdi. Benzer şekilde Dijital Piyasalar Yasası (DMA), kapalı sisteme dayalı ekonomik modelinde köklü değişiklikler yapmasını gerektiriyor.

Atlantik’in diğer tarafında Adalet Bakanlığı, Apple’ı iPhone tekelini sürdürmek için yıllarca rekabete aykırı uygulamalar kullanmakla suçlayarak Apple’a karşı büyük bir dava açtı.genel-16