NVIDIA, HPC ve AI GPU’larının muazzam gücüyle desteklenen ülkenin hibrit kuantum süper bilgisayarını oluşturmada Japonya’ya yardım etmeye hazır.

Japonya, NVIDIA’nın Yapay Zeka ve HPC Altyapısının Yardımıyla Büyük Ölçekli Gelişmelerle Kuantum ve Yapay Zeka Bilgi İşlem Segmentlerinde Hızla İlerleyecek

Nikkei Asya Japonya Ulusal İleri Endüstri ve Teknoloji Enstitüsü’nün (AIST), potansiyel müşteriler için bu özel segmentte üstünlük sağlamak amacıyla bir kuantum süper bilgisayarı inşa ettiğini bildirdi. Yeni proje ABCI-Q olarak adlandırılıyor ve tamamen NVIDIA’nın hızlandırılmış ve kuantum hesaplama platformları tarafından desteklenecek, bu da sistemden yüksek performans ve verimlilik sonuçları alınacağına işaret ediyor. Japon süper bilgisayarı da Fujitsu ile işbirliği içinde üretilecek.

NVIDIA, Japonya’nın ABCI-Q’sundan neler bekleyebileceğimizi derinlemesine inceleyerek şunları söyledi: önceki blog yazısı Firmanın NVIDIA CUDA-Q platformunu sisteme entegre etmeyi planladığı belirtildi. Bu platform, kullanıcıların kuantum klasik uygulamalardan yararlanmasına olanak tanıyan açık kaynaklı bir kaynaktır. CUDA-Q, süper bilgisayarın ayrılmaz bir parçası olarak görev yapacak ve ilgili CPU’ların ve GPU’ların yerleşik olarak entegre edilmesini kolaylaştıracak. Ayrıca Team Green, en yeni NVIDIA Quantum-2 InfiniBand’ın birbirine bağladığı 2.000 adet NVIDIA H100 AI GPU’yu barındırmayı planlıyor.

Araştırmacıların kuantum hesaplamadaki en zor sorunları çözmek için yüksek performanslı simülasyona ihtiyacı var. CUDA-Q ve NVIDIA H100, ABCI’dekiler gibi öncüleri kritik ilerlemeler sağlamak ve kuantum entegreli süper hesaplamanın gelişimini hızlandırmak için donatıyor.

– Tim Costa, HPC ve Kuantum Bilgi İşlem Direktörü, NVIDIA

Japonya’nın ABCI-Q süper bilgisayarı, ülkenin teknolojik yenilik aşamasının bir parçası; burada ana akım tüketici endüstrilerinde üstünlük sağlamak için kuantum hesaplama ve yapay zeka gibi mevcut nesil teknolojilerin faydalarından yararlanmayı planlıyorlar. Birkaç ay önce NVIDIA’nın CEO’su Jensen Huang, Japonya Başkanı Fumio Kishida ile bir araya geldi ve ikisi de birden fazla sektör arasındaki işbirliğinin artırılması ve Japonya’nın ihtiyaçları için istikrarlı bir yapay zeka ekipmanı tedariki sağlanması hakkında konuştu. ABCI-Q’nun tanıtılması, Japonya ile NVIDIA arasında kapsamlı bir ilişki gibi görünen şeye doğru sadece bir adım önde.

Haber kaynağı: Nikkei Asya

Bu hikayeyi paylaş

Facebook

heyecangenel-17