Wear OS kullanıcılarının yakında saatleriyle ödeme yapmadan önce fazladan bir çemberden atlamaları gerekebilir. Buna göre bazı kullanıcılardan gelen raporlarWear OS’teki Google Cüzdan, bir işlemi tamamlamadan önce onlardan bir PIN girmelerini istiyor; oysa bu geçmişte gerekli değildi.

Google yakın zamanda, daha önce akıllı telefonlarda gözlemlenen bir davranış olan, bireysel dokun-öde işlemleri için cihaz kilidinin açılmasını zorunlu kılmaya başladı. Ancak Wear OS akıllı saatlerinde, saatinizin kilidi açık olduğu sürece bu durum geleneksel olarak atlanıyordu. Bu durum değiştiğinde ve saatlerini kullanan Cüzdan kullanıcılarından pin doğrulaması istenmeye başladığında, oldukça şaşırdılar.

Ancak bu değişiklik, daha basit işleme alışkın olan kullanıcılar için biraz rahatsızlık verici olsa da, Google’ın Wear OS ödemelerinin güvenliğini iyileştirmeye çalıştığını da gösterebilir. Sonuçta, Google Cüzdan kullanan akıllı telefonlar, belirli bir süre işlem yapılmadığında kullanıcıların kimliklerini bir PIN veya parmak izi taramasıyla doğrulamasını zaten zorunlu kılıyor. Dolayısıyla Google’ın Wear OS cihazları için de benzer bir güvenlik önlemi uygulamayı planlaması mümkün.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde Wear OS kullanıcıları, saatleriyle bir şey için ödeme yapmak istediklerinde PIN girmek zorunda kalma ihtimalinden pek de memnun değiller. Temassız ödemelerin rahatlığı, giyilebilir cihazlar için önemli bir satış noktasıdır ve sürece fazladan bir adım eklemek, kullanıcı deneyimini olumsuz yönde etkileyebilir.

Şu an itibariyle Google, Wear OS ödemeleri için bir PIN zorunluluğunun getirilip getirilmediğini resmi olarak onaylamadı. Nitekim belirtildiği gibi Android OtoritesiGoogle’ın bu konudaki destek sayfasında Wear OS’den özel olarak bahsedilmiyor ve bunun yerine Google Cüzdan ile ödeme yapma talimatlarında daha genel bir terim olan “cihaz” terimi kullanılıyor.

Bu nedenle, bu raporlara ihtiyatla yaklaşmak önemlidir, zira bu durum pekala bir hatayla sonuçlanabilir. Umarız bu değişiklik resmi hale gelirse, bir blog yazısı veya destek belgelerinde yapılacak bir güncelleme yoluyla doğrudan Google’dan bu konuda daha fazla bilgi alacağız.telefon-1