Araştırmacılar başlangıçta tek bir galaksiyi incelerken 49 galaksiden gelen gazları keşfettiler. MeerKAT teleskobunu kullanarak önemli galaksi gruplarını ve dinamiklerini belirlediler ve bu da cihazın gelecekteki astronomik araştırmalar için potansiyelini vurguladı.

Küresel bir gökbilimci grubu, Güney Afrika’daki MeerKAT radyo teleskopunun yardımıyla 49 yeni gaz zengini gökada tespit etti.

Batı Avustralya’daki Uluslararası Radyo Astronomi Araştırmaları Merkezi’nin (ICRAR) Curtin Üniversitesi düğümünden Dr. Marcin Glowacki, tek bir radyo galaksideki yıldız oluşturan gazı incelemeyi amaçlayan araştırmaya öncülük etti. Ekip, inceledikleri galakside herhangi bir yıldız oluşturucu gaz bulmasa da Dr. Glowacki, verileri incelerken bunun yerine başka galaksiler keşfetti.

Toplamda 49 galaksinin gazı tespit edildi. Dr Glowacki, bunun MeerKAT gibi bir cihazın galaksilerdeki yıldız oluşturan gazı bulmak için ne kadar muhteşem olduğunun harika bir örneği olduğunu söyledi.


Uluslararası gökbilimcilerden oluşan bir ekip, Güney Afrika’daki MeerKAT radyo teleskopunu kullanarak, üç saatten kısa süren gözlemleri kullanarak 49 yeni galaksi keşfetti. Kredi: ICRAR

Üç saatten az süren ve IDIA (Üniversiteler Arası Veri Yoğun Astronomi Enstitüsü) tarafından kolaylaştırılan gözlemler bu keşfi mümkün kıldı.

“Bu kadar kısa sürede elliye yakın yeni galaksi bulmayı beklemiyordum” dedi. “Galaksileri bulmak için diğer MeerKAT araştırmalarında da kullanılan farklı teknikleri uygulayarak, tüm bu galaksileri tespit edebildik ve gaz içeriklerini ortaya çıkarabildik.”

MeerKAT Tarafından Bulunan 49'lu Setin Parçası Olarak Yakın Dört Gökada

MeerKAT tarafından bulunan 49 gökadanın bir parçası olan yakınlardaki dört gökada, beyaz çizgilerle gösterilmiştir. Galaksilerin üçü gaz içerikleri nedeniyle birbirine bağlıdır. En büyük galaksi iki komşu galaksiden gaz çalıyor. Arka plandaki renkli görüntü DECaLS DR10 optik araştırmasından alınmıştır. Kredi bilgileri: ICRAR

“49ers” Galaksileri

Yeni galaksilere gayri resmi olarak 1849 Kaliforniya’daki altına hücum madencilerine atıfta bulunularak 49ers adı verildi. Dr Glowacki, 49 yeni galaksinin gece gökyüzündeki altın külçeleri kadar değerli olduğunu düşünüyor. Pek çok galaksi birbirine yakın olup, galaksi grupları oluşturur ve bunların birçoğu tek bir gözlemde tanımlanır.

Üç galaksi doğrudan gazlarıyla birbirine bağlıdır.

MeerKAT Tarafından Tespit Edilen Gazın Bireysel Tespit Örneği

MeerKAT tarafından tespit edilen gazın bireysel tespitlerine örnek. Kredi bilgileri: ICRAR

Dr Glowacki şunları söyledi: “Bu üçü özellikle ilginç; çünkü galaksileri diğer ışık dalga boylarında inceleyerek merkezi galaksinin birçok yıldız oluşturduğunu keşfettik. Muhtemelen yıldız oluşumunu beslemek için yoldaş galaksilerden gaz çalıyor ve bu da diğer ikisinin etkisiz hale gelmesine yol açabilir.”

Western Cape Üniversitesi’nden ve makalenin ortak yazarlarından Profesör Ed Elson şunları söyledi: “Bu keşif, MeerKAT teleskopunun bir görüntüleme aracı olarak ham gücünü vurgulamaktadır. 49ers’ı incelemek için geliştirdiğimiz ve uyguladığımız yöntemler, MeerKAT’ın büyük bilim araştırmaları ve bizimki gibi daha küçük gözlem kampanyaları için faydalı olacaktır.”

49ers Gökada Grubu

49ers – Güney Afrika’daki MeerKAT radyo teleskopu tarafından tespit edilen 49 yeni gaz zengini gökada. Her tespit, renkli konturlar halinde gösterilir; daha kırmızı renkler bizden daha uzaktaki gazı, daha mavi renkler ise daha yakın gazı gösterir. Arka plan görüntüsü optik PanSTARRS araştırmasından geliyor. Kredi bilgileri: ICRAR

Dr Glowacki yakın zamanda kendisiyle birlikte çalışan ve MeerKAT tarafından yapılan kısa gözlemleri analiz eden ICRAR yaz öğrencisi Jasmine White’ın yardımıyla daha fazla gaz zengini galaksi keşfetti.

Dr Glowacki, “Çalışmalarımıza devam etmeyi ve gaz açısından zengin yeni galaksilere ilişkin daha fazla keşfi yakında daha geniş toplulukla paylaşmayı umuyoruz” dedi.

Referans: M Glowacki, L Albrow, T Reynolds, E Elson, EK Mahony ve JR Allison, 26 Mart 2024, “MeerKAT ile H i açısından zengin galaksi gruplarının tesadüfen keşfi”, Kraliyet Astronomi Topluluğunun Aylık Bildirimleri.
DOI: 10.1093/mnras/stae684uzay-2