Microsoft, “Xbox’tan ilham alan” sınırlı sayıda üretilen bir Meta Quest VR kulaklığı oluşturmak için Meta ile iş birliği yapıyor. Hem Microsoft hem de Meta, bu VR kulaklığıyla ilgili tüm ayrıntıları paylaşmasa da, bunun bir Xbox kontrol cihazıyla birlikte gelen, dış görünümü değiştirilmiş bir Meta Quest 3 (veya gelecekteki duyurulmamış versiyonu) olacağı anlaşılıyor.

“Yine birlikte çalışıyoruz [with Microsoft] Xbox’tan ilham alan sınırlı sayıda bir Meta Quest oluşturmak için” Meta diyor bugün bir duyuruda. Bu, Meta’nın Quest VR kulaklıklarına güç veren işletim sistemini üçüncü taraf donanım üreticilerine açmasının bir parçası. Asus ve Lenovo, Meta Horizon İşletim Sistemini çalıştıran özel kulaklıklar yaratıyor, ancak Microsoft ile olan ortaklık, sanki Microsoft’un sınırlı sayıda üretilen Xbox konsolları yaratması gibi, sadece sınırlı sayıda üretilen bir kulaklık gibi görünüyor.

bir Instagram gönderisiMeta CEO’su Mark Zuckerberg, kulaklığın bugün tanıtılan versiyonunun “kutudan Xbox denetleyicileri ve Game Pass ile çıktığını, böylece gittiğiniz her yerde büyük ekranda hemen oynamaya başlayabileceğinizi” söylüyor.

Microsoft’un Xbox tarafında VR kulaklıklarla karışık bir geçmişi var ve bu da şirketin yakın zamanda Meta ile daha yakın ortaklık kurmasına yol açtı. 2012’de Xbox One planlarını detaylandıran bir belge sızıntısı, Microsoft’un Project Fortaleza kod adlı Kinect Gözlüklerini düşündüğünü gösterdi. Bunlar hiçbir zaman Xbox One konsolunun piyasaya sürülmesiyle hayata geçmedi, ancak Microsoft daha sonra VR özellikli olması beklenen daha güçlü bir Xbox One X sürümünü yarattı.

Microsoft Gaming CEO’su Phil Spencer, 2016 yılında Xbox One X’in kod adı olan Project Scorpio’ya yönelik VR desteği hakkında “Bunu, bir şeyin doğrudan takıp çalışabileceği şekilde tasarladık” dedi. Xbox One X’in hiçbir zaman VR kulaklığı yoktu. Şirketin Xbox One kontrol cihazlarını Oculus Rift ile birlikte göndermesine rağmen destek.

genel-2