Tekrar hoş geldiniz TechCrunch Mobilite — ulaşımın geleceğine ilişkin haberler ve görüşler için merkezi merkeziniz. Haber bültenini her hafta sonu gelen kutunuza almak için buradan kaydolun – sadece TechCrunch Mobility’ye tıklayın. Ücretsiz abone olun.

Tesla’nın haber döngüsüne geri döndü ve kristal küremiz bunun uzun vadeli olaylardan biri olduğunu söylüyor. Hafta, 140.000’den fazla çalışanın yaklaşık %10’unu oluşturan işten çıkarmalarla başladı ve CEO Elon Musk gideceğini bildiriyordu “topları duvara atıyorum” özerklik üzerine. Cybertruck’un geri çağırılmasıyla sona erdi. Vay canına.

Haber bülteninde Tesla’dan çok daha fazlası var – ancak devam etmeden önce bir göz atın Sean O’Kane’in Şirketin 1.800 millik Tesla Semi şarj koridoru programı hakkında bilgi edinin. Anlamak için okumaya devam edin Robotik Hizmet Ver halka açık piyasanın ilk haftası, inişli çıkışlı bir hafta Waymove dahası.

Hadi gidelim!

Küçük bir kuş

göz kamaştırıcı kedi kuş yeşil

Odak noktamızın büyük kısmı startuplar ve Silikon Vadisi olsa da, bazı girişimlerimiz de var. küçük kuşlar Washington, DC’de

Küçük bir kuş kısa süre önce bize, federal düzenleyicilerin, endüstri için önerilen ilk federal korkuluk seti olacak, otonom araç düzenlemelerine ilişkin Önerilen Kural Oluşturma Bildirisi’ni yayınlamaya yaklaştığını söyledi.

Kaynağımız şunu söyledi Federal Motorlu Taşıyıcı Güvenliği İdaresi ABD’deki ticari araçları düzenleyen kuruluş (FMCSA), bu yaz, en geç sonbaharda bir teklif sunmalıdır. AV’lere ilişkin federal kararın, AV’lerin kamuya açık yollarda çalışması için muhtemelen bir minimum güvenlik standardı oluşturacağı, ancak eyalet hükümetlerinin kendi sınırları içinde daha katı düzenlemeler uygulayabileceği söylendi. Yıllardır federal AV düzenlemeleri hakkındaki tartışmaları ve planları duyuyoruz. Sonunda ilerleme kaydetmeye başladık mı? Göreceğiz.

Bizim için bir ipucunuz var mı? E-posta Kirsten Korosec [email protected] adresinde, Sean O’Kane [email protected] adresinden veya Rebecca Bellan [email protected] adresinde. İsimsiz kalmayı tercih ediyorsanız, bizimle iletişime geçmek için buraya tıklayınSecureDrop’u içerir (talimatlar burada) ve çeşitli şifreli mesajlaşma uygulamaları.

Haftanın anlaşması

istasyona para vermek

Robotik Hizmet VerNvidia ve Uber destekli kaldırım robotu dağıtım şirketi, bu hafta ters birleşme yoluyla kamu piyasalarına çıktı. Serve, halka açılışının yaklaşık 40 milyon dolar brüt gelir getirmesini, fonun gelecekteki robotlar için Ar-Ge’ye, yeni robotların üretimine, coğrafi genişlemeye ve daha fazlasına gitmesini bekliyor.

Serve’in hedefi, Uber Eats ortaklığıyla filosunu bugün Los Angeles çevresinde konuşlandırılan 100 robottan 2025’in sonuna kadar ABD’nin birçok şehrinde 2.000 robota çıkarmak. Serve’in büyük gelir hedefleri var ve aynı son tarihe kadar yıllık 60 milyon ile 80 milyon dolar arasında gelir elde etmeyi planlıyor. Serve, 2023 yılında 1,5 milyon dolar zararla 207.545 dolar gelir elde etti.

FWIW, Uber ve Nvidia hâlâ hissedarlar ancak bu çıkışla birlikte şirketteki payları azalıyor. Halka arz öncesi Uber ve Nvidia sırasıyla %16,6 ve %14,3 hisseye sahipti. Arz kapandığında bu oranlar yüzde 11,5 ve yüzde 10,1 olarak değişecek. düzenleyici başvurular.

Serve’in hisse fiyatı Perşembe günü piyasa açılışında 4 dolardı ve o günü 3 dolar civarında kapattı.

Dikkatimi çeken diğer fırsatlar…

Bulunan EnerjiAtık alüminyumu ısı ve hidrojen üretmek için kullanan bir startup, 12 milyon dolarlık bir tohum turu topladı ancak Tim De Chant’ın şirketle ilgili hikayesi çok daha fazlasını içeriyor.

GetirBir zamanlar değeri 12 milyar dolar olan Türk teslimat şirketi bildirildiğine göre Yatırımcıların zararlarını azaltma yönünde baskı oluşturması nedeniyle varlık satışları ve çekirdek dışı piyasalardan çıkışlar ağırlık kazanıyor.

Enerjiyi DeğiştirApartman binaları için elektrikli araç şarj çözümleri üreten bir şirket, şarj ağını genişletmek ve şarj ve enerji yönetimi çözümlerinin arkasındaki teknolojiyi artırmak için B Serisi için 27,2 milyon dolar topladı. Blue Earth Capital, Alantra’nın Enerji Geçiş Fonu Klima, Active Impact Investments ve GIGA Investments Corp’un katılımıyla tura liderlik etti.

Önemli okumalar ve diğer bilgiler

ADAŞ

Mobilye 46 milyon geminin sevkiyatı için sipariş aldı EyeQ6 Light ADAS çipleri önümüzdeki birkaç yıl içinde otomobil üreticilerine Bu yıl piyasaya sürülecek birden fazla modelde, ıslak yolların daha iyi algılanması, daha uzak mesafedeki nesnelerin algılanması ve bunlara tepki verilmesi ve yol tabelalarındaki önemli metin ifadelerinin daha iyi okunabilmesini vaat eden çip yer alacak. TechCrunch bu konuyu derinlemesine inceleme şansına sahip oldu ve bizim ana çıkarımlarımız, otomobil üreticilerinin bu çipi muhtemelen seveceği, çünkü Mobileye’nin son çipinden daha güçlü olduğu, ancak aynı fiyatta olduğu yönünde.

Otonom araçlar

Waymo şirketin en son coğrafi zaferi olan Atlanta’da ilk veri toplama ve haritalandırmaya başladı. Alphabet’in sahibi olduğu şirket, Georgian şehrinde mi yoksa haritasını çıkardığı Washington, DC ve Buffalo gibi başka bir şehirde mi lansman yapmayı planladığını söylemedi. Waymo, San Francisco’nun yanı sıra Los Angeles ve Phoenix’te de ticari robotaksi hizmetlerini başlattı ve Austin’in bu yılın sonuna kadar hizmet vermesi planlanıyor.

Ama inişlerle birlikte inişler de olur. Altı Waymo aracı da San Francisco’daki bir rampaya giden trafiği engellerken yakalandı. Araçlar inşaat alanı ile rampa arasında kaldı ve kurtarılmayı beklemek için kenara çekilmek zorunda kaldı. Bir sözcü TechCrunch’a, Waymo’nun San Francisco’daki otoyollarda tamamen sürücüsüz geçiş için yeşil ışığa sahip olmasına rağmen şirketin henüz sürücüyü çekmediğini söyledi.

Elektrikli araçlar, şarj ve piller

Genel motorlar ev tipi EV şarj cihazını piyasaya sürdü ve araçtan eve Elektrik kesintisi durumunda evin EV aküsünden enerji çekmesini sağlayan (V2H) kiti. Kaliforniya, Florida, Teksas, Michigan ve New York’taki müşteriler bugün satın alabilirler.

Gogoroiki tekerlekli akü değiştirme şirketi ve TSMCKüresel bir yarı iletken şirketi olan Tayvan genelinde %100 temiz enerji kullanan 15 GoStation’ı tanıtmak için ortaklık kuruyor. Ayrıca Gogoro’nun scooter paylaşım hizmetini TSMC’nin merkez şehri Hsinchu’da başlatacaklar ve şehirdeki şarj ağını genişletecekler.

TeslaCrunch

Her yerdeydik Tesla’nın bu hafta o halde hadi dalalım.

Hafta, 140.000 kişilik organizasyonun en az %10’unu etkileyen şirket çapında işten çıkarmalarla başladı; bazı ekipler, personellerinin %20’sinin işlerinin bittiğini gördü. İki yüksek profilli yönetici de Tesla’dan ayrıldı: Tesla’nın Güç Aktarma Organları ve Enerjiden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Drew Baglino ve Kamu Politikası ve İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Rohan Patel. Patel, TechCrunch’a şu nedenle ayrıldığını söyledi: “[b]Belirtmeyi reddettiği şirketteki genel değişiklikler. Şirkete gönderilen bir e-postada CEO Elon Musk, üretkenliği artırmak ve Tesla’nın “bir sonraki büyüme aşamasına” hazırlanmak için kesintilerin gerekli olduğunu söyledi.

(Psssst! Tesla’nın işten çıkarılması ve bundan sonra ne olacağı hakkında okumak istemiyor musunuz? Onun yerine bunu izleyebilirsiniz.)

Kaynaklar, işten çıkarılanların çoğunun düşük öncelikli projeler üzerinde çalışan yüksek performanslı kişiler olduğunu söylüyor. Tesla’daki kaynaklar TechCrunch’a şirketin ilk çeyrekte zayıf kazanç beklediği için kesinti yaptığını da söyledi. Teslimatlar ortalamanın altındaydı ve geçen yıl 2024’ün başlarında devam eden tüm fiyat indirimlerinin Tesla’nın marjları üzerinde etkisi olması muhtemeldi. Raporlarımıza göre Tesla’nın X’te reklam yapmak için harcadığı 200.000 $’a rağmen teslimatlar bir önceki yılın aynı dönemine göre düşüş gösterdi.

Tesla’nın bu hafta EV stok fiyat indirimlerinden vazgeçmesinin nedeni bu olabilir. Musk, X konusunda bu hareketin Tesla’nın “tüm Tesla satış ve dağıtım sistemini düzene sokma” stratejisiyle uyumlu olduğunu söyledi.

Genel olarak bu değişiklikler ve özel olarak işten çıkarmalar, Tesla’nın yönetim kuruluna Musk’a ödenen 56 milyar dolarlık ödemeyi yeniden uygulamaya çağıran ve Delaware’li bir yargıcın bu yılın başında geçersiz kıldığı vekalet beyanı ile daha da keskin bir hal alıyor. Musk öfkeyle Tesla’yı Teksas’ta yeniden kurmakla tehdit etti ve öyle görünüyor ki bu plan da yakında yönetim kuruluna sunulacak.

Bu arada, şarj cephesinde Tesla, Biden’ın İki Partili Altyapı Yasasının bir parçası olan kazançlı bir federal finansman programı tarafından reddedilmesine rağmen, Teksas’tan Kaliforniya’ya kadar uzanan büyük bir elektrikli teçhizat şarj koridoru inşa etme planında ilerliyor.

Tesla bu hafta ayrıca, bugüne kadar müşterilere teslim ettiği 3.878 Cybertruck’ı, sıkışabilecek hatalı gaz pedalları nedeniyle geri çağırmak zorunda kaldı. Ne düşündüğünü biliyorum. Sonunda Tesla’nın kaç adet Cybertrucks teslim ettiğini biliyoruz.

Bu haftanın tekerlekleri

Bir avuç yeni araca bindim ve düşüncelerimi paylaşmaya can atıyorum ama bu hafta yerimiz de tükeniyor. Önümüzdeki sayılarda elektrikli bisikletlerle ilgili bazı konuları ele alacağız. 2024 Lexus LC 500h, 2024 Mercedes-Benz eSprinter ve dahası.

Gelecek hafta görüşürüz!genel-24