AI Grok, X’te trend olan konuların özetlerini yazıyor. Ancak belirli bir vakada, olağanüstü bir şekilde başarısız oldu ve bir basketbolcuyu azgın bir suçluya dönüştürdü. Tüm mizaha rağmen vaka aynı zamanda düşünmeye de değer veriyor.

Grok, X’teki trendleri özetliyor

Sosyal medya platformu X, başka bir şirket olan xAI tarafından geliştirilen kendi yapay zekası Grok’a sahiptir. Elon Musk. Bot ayrıca bir süredir X hakkında şu anda trend olan konuların özetlerini de sunuyor. Program şimdi tuhaf bir mesajla iyi yapay zeka programlamanın ne kadar karmaşık olduğunu, bu tür uygulamaların kullanımının ve bunlara körü körüne güvenmenin ne kadar tehlikeli olabileceğini ve Musk’un devralmasından bu yana X’teki standartların ne kadar düştüğünü ortaya koyuyor.

Yapay zeka, raporlarda basketbolcuları suçluya dönüştürüyor

Söz konusu özet aslında ABD profesyonel ligi NBA’de bir basketbol maçı hakkında tweet atan X kullanıcılarının gönderilerine dayanıyor. Golden State Warriors oyuncusu Klay Thompson, Sacramento’ya karşı özellikle kötü bir gece geçirdi ve 10 şut denemesinin hiçbirinde basket atamadı.

Sonuç olarak, birçok kullanıcı “tuğla atma” ifadesinin bir varyasyonunu içeren mesajları tweetledi. Bu yaygın ifadenin tuğlalarla hiçbir ilgisi yoktur, yalnızca basketbol bağlamında berbat bir isabet oranını tanımlar. Görünüşe göre Grok bunu bilmiyor.

Çünkü yapay zeka botu bu tweetleri kendi haberini yazmak için bir fırsat olarak değerlendirdi. Bu rapora göre Klay Thompson, Sacramento şehir merkezinde isyan çıkararak evlerin pencerelerine tuğlalar kırdı.

Chatbot Grok'tan yalan haber

Yapay zeka sohbet robotu Grok tamamen tuhaf bir aldatmaca yaratıyor / © nextpit

xAI ve X sorumlu

Deyimler ve deyimler her zaman çeviri programlarının kutsal kasesi olmuştur. DeepL gibi en iyi uygulamaların bile bunlarla sorunları vardır. Bununla birlikte xAI, yazılımın geliştiricisi olarak sorumludur.

Ayrıca yapay zekanın sadece iki kelimeye dayanarak bir haberin tamamını yazması ve açıkçası pek çok uydurma bilgi eklemesi de endişe verici. Her şeyden önce olay, Musk’un görevi devralmasından bu yana X üzerinde ne kadar az denetim yapıldığını açıkça ortaya koyuyor. Böyle bir mesajın platforma asla ulaşmaması gerekirdi.

Burada, yapay zeka tarafından yazılan metinlerin, eğer insanlar körü körüne bunların doğruluğuna güvenirse, çok sorunlu olabileceği açıktır. Çünkü mutlaka hatalar içerirler. Mevcut AI patlamasına rağmen, kullanıcıların bunun farkında olması gerekir. Özellikle X’te öyle görünüyor.

Özet

  • Sosyal medya platformu X, xAI’nin AI Grok’una güveniyor
  • Grok, trend konuların özetlerini oluşturuyor
  • Yapay zeka botu deyimi gerçek şiddetle karıştırıyor
  • Zayıf basketbol şut yüzdesi yanlış bir şekilde isyan olarak yorumlandı
  • Deyimler yapay zeka için zorluk teşkil ediyor
  • xAI, yanlış AI içeriğinin sorumluluğunu üstlenir
  • Musk devraldığından beri X konusunda ılımlılık eksikliği açıkça görülüyorgenel-27