Daha az avantajlı geçmişlere sahip gelecek vadeden teknoloji çalışanlarını hedef alan iş arayanlar ağı Tangent, 1,1 milyon dolar (882.000 £) topladı.

Eski LinkedIn çalışanı Gary Izunwa tarafından kurulan Tangent, düşük sosyoekonomik geçmişe sahip iş arayanları teknoloji alanında mentorluk ve yönlendirme sunan kişilerle buluşturan bir platformdur.

Yakın zamanda başlatılan Tangent ağı, başlangıçta giriş seviyesi teknoloji satış rolleriyle başlıyor ve kullanıcıları Revolut, Stripe ve Amazon gibi teknoloji firmalarının personeliyle buluşturuyor.

Tangent kurucu ortağı ve CEO’su, “Bir çalışanın tavsiyesi yoluyla işe alınma olasılığınız dokuz kat daha fazladır, ancak benim gibi daha az ayrıcalıklı bir geçmişe sahipseniz, büyük ihtimalle tavsiye almak için profesyonel bir ağınız yoktur” dedi. Gary Izunwa.

Izunwa, LinkedIn’de çalışırken, özel eğitimli meslektaşlarının “özel okullu arkadaşlarına başvurduklarını” ve onların da “en iyi işleri” alabileceklerini gördükten sonra, bunun kendisine “kendisi kadar yetenekli ancak ağlardan yoksun olanlar için adil olmadığını” söyledi.

Izunwa’nın kurucu ortağı Joe Adams şunları ekledi: “Şirketler yönlendirmeleri seviyor ancak mevcut yönlendirme yetenek havuzları homojen olduğundan mevcut haliyle çeşitliliğe zarar veriyorlar.”

Yatırım turu Zinc VC, Google Black Founders Fund ve Syndicate Room’dan geldi. Ek fonlar Deliveroo, Atomico ve Ada Ventures gibi firmalardaki meleklerden geldi.

Zinc VC’nin genel ortağı Ella Goldner, “Tangent, Zinc’in dünyanın en acil sorunlarını çözmeye yönelik ticari çözümler oluşturma tezinin merkezinde yer alıyor” dedi.

Devamını oku: EnterpriseAlumni’nin kurucusu: İşyerinde çeşitliliği teşvik edecek sözler değil eylemlergenel-11