Hindistan tekme atarken 19 Nisan’da başlayıp 1 Haziran’a kadar sürecek olan dünyanın en büyük seçimleri öncesinde seçim ortamı yanlış bilgilerin gölgesinde kalıyor.

Ülke – sahip olduğu 830 milyondan fazla internet kullanıcısı gibi sosyal medya platformlarının en büyük kullanıcı tabanına ev sahipliği yapmaktadır. Facebook Ve instagram — zaten orada En yüksek yanlış bilgi ve dezenformasyon riskiDünya Ekonomik Forumu’na göre. Yapay zeka, üretken yapay zekayla oluşturulan deepfake’ler de dahil olmak üzere durumu daha da karmaşık hale getirdi.

Yanlış bilgilendirme sadece seçim adaleti açısından bir sorun değildir; ölümcül etkileri de olabilir. şiddet yerde ve azınlıklara yönelik nefreti artırmak.

Hindistan’da kar amacı gütmeyen, gerçekleri kontrol eden web sitesi Alt News’in kurucu ortağı Pratik Sinha, toplumu kutuplaştırmak için kasıtlı olarak yanlış bilgi yaratılmasında bir artış olduğunu söylüyor. “Sosyal medyanın gelişmesinden bu yana, yanlış bilgileri kullanarak toplulukları hedef aldığınız yeni bir trend ortaya çıktı” dedi.

Ülkenin dil ve kültür alanındaki geniş çeşitliliği, teyitçilerin yanıltıcı içerikleri incelemesini ve filtrelemesini de özellikle zorlaştırıyor.

Uluslararası Gerçek Kontrol Ağı direktörü Angie Drobnic Holan, TechCrunch’a verdiği bir röportajda “Hindistan, büyüklüğü ve demokrasi tarihi açısından sıra dışı bir ülke” dedi. “Çok fazla yanlış bilgiye sahip olduğunuzda, doğrulamaya da çok ihtiyaç duyarsınız ve Hindistan ortamını daha karmaşık hale getiren şey aynı zamanda Hindistan’ın çok sayıda dili olmasıdır.”

Hükümet soruna karşı adımlar attı ancak bazı eleştirmenler uygulamanın zayıf olduğunu ve Büyük Teknoloji platformlarının yeterince yardımcı olmadığını öne sürüyor.

2022’de Hindistan hükümeti, sosyal medya şirketlerinin yanıltıcı içeriği bildirildikten sonraki 72 saat içinde platformlarından kaldırmasını zorunlu kılacak şekilde BT aracılık kurallarını güncelledi. Ancak sonuçlar belirsiz ve İnternet Özgürlüğü Vakfı da dahil olmak üzere bazı dijital savunuculuk grupları, seçici yaptırımların farkına vardı.

İnternet Özgürlüğü Vakfı’nın genel müdürü Prateek Waghre, “Bu kadar belirsiz, yorumlanabilecek kadar geniş yasa veya kurallara sahip olmak istemezsiniz” dedi.

Google Ve Meta Hindistan seçimleri sırasında platformlarındaki yanıltıcı içeriğin sınırlandırılmasına ilişkin duyurular yaptılar ve AI botlarının seçim sorgularını yanıtlamasını kısıtladılar, ancak ürünle ilgili önemli bir değişiklik veya sahte haberlere karşı katı eylemler açıklamadılar. Dahası, Hindistan seçimlerinden hemen önce Meta’nın Gerçekleri kontrol etmek için haber kuruluşlarına sağlanan finansmanı kesin Whatsapp üzerinde.

Artık sosyal medyada sahte haberler hızla yayılıyor. Ünlülerin üzerinde oynanmış videoları vatandaşlardan belirli bir siyasi partiye oy vermelerini istemek Ve Model Davranış Kuralları hakkında sahte haberler Kamu programlarına uygulanan ve özel sohbetler, seçim başlamadan önce internette oldukça yaygındı.

Birleşik Krallık merkezli veri doğrulama girişimi Logically’de konu uzmanı olan Hamsini Hariharan, TechCrunch’a sosyal medya platformlarında yaygın olarak paylaşılan, görüntüleri, videoları ve sesi değiştirmeye yönelik daha az karmaşık önlemlerle oluşturulan içerik olan “ucuz sahte” trendinden bahsetti. Hindistan’da.

Geçtiğimiz hafta, kar amacı gütmeyen dijital haklar grupları İnternet Özgürlüğü Vakfı ve Yazılım Özgürlüğü Hukuk Merkezi (SFLC.in) dahil olmak üzere Hindistan’daki 11 sivil toplum kuruluşu, ısrarla Hindistan seçim komisyonu, siyasi adayları ve sosyal medya platformlarını herhangi bir suiistimalden sorumlu tutacak.

Hariharan, Hindistan’ın 2019’daki son genel seçimlerinden bu yana son beş yılda yanlış bilgi ve dezenformasyonun ölçeğinin ve karmaşıklığının büyük ölçüde arttığının altını çizdi. Hariharan, bunun temel nedenlerinin internet penetrasyonundaki artış olduğuna inanıyor; bu oran 2014’te %14’ten yaklaşık 2014’e yükseldi. Şu anda yüzde 50 Dünya Bankası verileri – ve görsel-işitsel mesajları manipüle edecek teknolojilerin mevcudiyeti, düşük medya okuryazarlığı ve ana akım medyanın güvenilirliğinin bir kısmını kaybetmesi.

Mantıksal olarak elektronik oylama makineleri hakkında şüphe uyandırma girişimlerinde belirli bir artış olduğunu fark ettim. Doğrulayıcıları, eski iddiaların, özellikle de oylama makineleriyle ilgili Yüksek Mahkeme duruşmalarındaki video ve metinlerin yeterli bağlam olmadan dolaştığını gördü. Hatta binlerce takipçisi olan Facebook grupları arasında #BanEVM gibi hashtagler dolaşırken, bu makinelerin yasaklandığı, hatalı olduğu veya üzerinde değişiklik yapıldığına dair paylaşımlar bile vardı.

Alt News’den Sinha, yanıltıcı çevrimiçi içeriğin ülkede hızla arttığını kabul etti. Sosyal medya şirketlerinin platformlarında bu tür içeriklerin sınırlandırılmasına yardımcı olmadığını belirtti.

“Doğruluk doğrulama kuruluşlarının ne durumda olduğuna dair dört yıl içinde yayınlanmış tek bir rapor var mı? Hayır, hiçbir şey çünkü işe yaramadığını biliyorlar. Çalışıyor olsaydı onunla şehre giderlerdi ama işe yaramadığını biliyorlar” dedi TechCrunch’a.

Holan, doğruluk ve güvenilirliği vurgulayan ürün değişiklikleri için daha fazla alan olduğuna inanıyor.

“Platformlar, COVID sırasında güven ve güvenlik programlarına büyük yatırım yaptı. Ve o zamandan bu yana açıkça bir geri çekilme oldu” dedi.

Meta ve X, yanıltıcı içeriği ve Hindistan’da doğruluk kontrolü için yapılan yatırım miktarını kısıtlayacak ürünle ilgili önemli güncellemelerin neden yapılmadığına yanıt vermedi. Ancak bir Meta sözcüsü, Mart ayının sonlarında başlatılan bir WhatsApp ihbar hattının ve platformun yerleşik özelliklerini kullanarak yanlış bilgileri tespit edip durdurmaya yönelik Instagram’da bir farkındalık kampanyasının varlığına dikkat çekti.

Meta sözcüsü, e-postayla gönderdiği bir açıklamada, “Yanlış bilgiyle mücadele konusunda, ülkede sektör lideri bir teyitçiler ağı kurmayı ve onları yapay zeka tarafından üretilen yanlış bilgilerle mücadele konusunda eğitmeyi de içeren çok yönlü bir yaklaşımımız var” dedi.

X, genel basın e-posta kimliğine gönderilen ayrıntılı anketi yanıtlamadı ancak “Şu anda meşgul, lütfen daha sonra tekrar kontrol edin” dedi.

genel-24