Meta’nın yeni yapay zeka modelleri teknoloji çevrelerinde ses getiriyor. Facebook ana şirketinin Llama yapay zeka araçları serisinin bir parçası olan iki yeni modelin her ikisi de açık kaynak olup, OpenAI ve diğer tanınmış isimlerin rakip tekliflerinden ayrılmalarına yardımcı oluyor.

Meta’nın yeni Llama modelleri, sekiz milyar parametre içeren Llama 3 8B modeli ve yaklaşık yetmiş milyar parametre içeren Llama 3 70B modeli ile farklı boyutlarda temel veri kümelerine sahiptir. Ne kadar çok parametre olursa model o kadar güçlü olur ancak her yapay zeka görevinin mümkün olan en büyük veri kümesine ihtiyacı yoktur.

Şirketin 24.000 GPU kümesi üzerinde eğitilen yeni modelleri, Meta’nın kendilerini karşılaştırdığı kriterlerde iyi performans göstererek, halihazırda piyasada bulunan bazı rakiplerin modellerini geride bırakıyor. En yetenekli veya en büyük yapay zeka modellerini oluşturmak ve piyasaya sürmek için rekabet etmeyenlerimiz için önemli olan şey, bunların zamanla daha da iyi hale gelmesidir. Ve iş. Ve bir pay hesaplama.

Meta, yapay zeka çalışmalarına açık kaynaklı bir yaklaşım getirirken rakipleri genellikle daha kapalı kaynaklı çalışmaları tercih ediyor. OpenAI, ismine ve geçmişine rağmen modellerine erişim sunuyor ancak kaynak kodlarına erişim sunmuyor. Yapay zeka dünyasında, hem geliştirme hızı hem de güvenlik açısından hangi yaklaşımın daha iyi olduğu konusunda sağlıklı bir tartışma var. Sonuçta, bazı teknoloji uzmanları ve açık olmak gerekirse bazı bilgisayar felaketleri, yapay zeka teknolojisinin çok hızlı geliştiğinden ve demokrasiler ve daha fazlası için tehlikeli olabileceğinden endişe ediyor.

Şimdilik Meta, yapay zeka ateşini canlı tutuyor ve meslektaşlarına ve rakiplerine, en iyisini yapmaları için yeni bir meydan okuma sunuyor. Oynat tuşuna basın ve bunun hakkında konuşalım!genel-24