BAFTA, gelecek yılın 16 Şubat 2025 Pazar günü gerçekleştirilecek film ödül töreninin tarihini doğruladı.

Bu tarih, BAFTA’ların 2 Mart’ta yapılması planlanan 2025 Oscar’larından tam iki hafta önce geleceği anlamına geliyor.

İngiliz ödülleri bir kez daha 13-23 Şubat tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek olan Berlin Film Festivali’nin tam ortasında verilecek, bu da pek çok İngiliz yöneticinin festivalin ilk hafta sonu için Almanya’nın başkentinden dönüş bileti rezervasyonu yapacağı anlamına geliyor.

BAFTA, 2025 ödüllerinin nerede verileceğini doğrulamadı. Bu yılki etkinlik, Oscar ödüllerinden üç hafta önce Londra’daki Royal Festival Hall’da düzenlendi.

BAFTA’lar, Oscar öncesi konumlarını koruyarak, ödül sezonunda en önemli uluslararası tören ve Akademi Ödülü’nün başlıca tahmincisi olma konumlarını korumayı umuyor. 77. BAFTA Ödülleri haklı olarak bunun habercisiydi. Oppenheimer Oscar taraması ve Martin Scorsese’ye yönelik küçümsemeler Çiçek Ayı’nın Katilleri ve Greta Gerwig’in Barbie. Killers hem BAFTA’da hem de Oscar’da kazananların dışında tutuldu. Barbie “Ne İçin Yapıldım?” adlı şarkısıyla en iyi orijinal şarkı ödülü olan yalnızca bir Oscar kazandı. Billie Eilish ve Finneas O’Connell tarafından.

Britanya Film ve Televizyon Birliği’nin yaklaşık 7.800 profesyonel üyesi, BAFTA’lar için üç turda oy kullanıyor; önce filmleri uzun listeye, ardından adaylara ve son olarak da kazananlara aday gösteriyor. BAFTA, önümüzdeki haftalarda 78. BAFTA Ödülleri’nin tam zaman çizelgesini ve uygunluk ayrıntılarını açıklayacak.sinema-2