Apple, önümüzdeki on yılda gelecekteki işlemcilerinin özelliklerini de etkileyecek olan en büyük yazılım değişikliklerinden birine hazırlanıyor.

Rakipler tarafından telefonlarda yapay zekanın (AI) her şeyin ani patlaması, onu yetişmeye ve Apple A18 yonga setinde daha güçlü makine öğrenimi yardımcı işlemcisini kullanmaya zorluyor.

Öte yandan, eğer Apple, kullanıcı gizliliği ve güvenliğine olan meşhur odağını korumak istiyorsa, temel yapay zeka görevlerinin çoğunu iPhone’da yapmak zorunda kalacak, dolayısıyla A18 çipinin bunu yeni özelliklerine alması gerekecek. denklem de.
Peki iPhone 16 serisindeki Apple A18 işlemci A17’ye nasıl yansıyacak?

Beklenen Apple A18 özellikleri

  • 2 x 3890 MHz performans + 4 verimlilik çekirdeği
  • 6 çekirdekli GPU
  • TSMC 3nm N3P üretim süreci

Apple A18 ve A17 hızı ve karşılaştırma performansı

  • %5 daha hızlı CPU
  • %30 daha hızlı grafikler
  • Güç tüketiminde %10 azalma
  • 8571 ve 7288 Geekbench puanı

Yeni A18 işlemcilerin, TSMC dökümhanesinde deneme üretimi ve test aşamasında olduğu bildiriliyor ve yalnızca %5 daha yüksek hızlar sunan ancak daha az güç tüketen gelişmiş 3nm N3P işlem düğümünü kullanacak.

Bu, büyük bir performans artışı yerine genellikle istikrar ve güç çekişinde iyileştirmeler sağlayan ikinci nesil bir üretim düğümü için oldukça tipik bir durumdur. Apple her zamanki gibi güç tüketimi ve performans arasındaki dengeyi bulacaktır ancak A18’in A17’den çok daha hızlı olmasını beklemeyin. Bunun yerine Apple, zaten oldukça yüksek olan saat hızları yerine özellikler eklemek için A18’i kullanacak.

A18 serisi yonga setlerinin sızdırıldığı iddia edilen Geekbench performans puanı da bu geleneği doğruluyor. A18, en popüler işlemci kıyaslama paketini çalıştırırken, diğer işlemcilerle karşılaştırıldığında büyük bir performans artışı göstermiyor. Elma A17 toplayabilmektedir.

Görüntülenen sızıntıdaki ilk kıyaslama geçişi, A18 işlemcinin mevcut A17 ürününden çok daha hızlı olabileceğini gösterdi ancak bunun bir referans kartıyla mı yoksa bir prototiple mi yapıldığı ve saat hızlarında bir fark olup olmadığı belli değil. .

Öyle olabilir, çünkü yayınlanan ikinci A18 kıyaslama grubu, A17 Pro’nun 2958 puanına kabaca paralel olan 2822 performans puanı gösterdi. Her zaman olduğu gibi, yeni bir üretim düğümündeki işlemcide, A18’in çoklu çekirdek puanı, tüm kalıp küçültme optimizasyonlarıyla birlikte A17’yi geride bırakıyor.

Ancak Apple A18’in 6 çekirdekli GPU’su, iPhone 15 Pro’daki A17 çipine göre çok daha önemli kazanımlar sergiledi. Bu, iPhone 16 Pro serisinin güçlü bir grafik alt sistemine ihtiyaç duyan oyun, bilgisayarlı fotoğrafçılık ve yapay zeka departmanlarında parlayacağı anlamına geliyor. Şu ankiyle karşılaştırıldığında iPhone 15 Pro GPU, Apple A18 Pro grafik testleri %30’dan daha hızlı olabileceğini gösteriyor.

Elbette bu, tüm oyun tutkunları için iyiye işarettir. iPhone 16 Pro ve iPhone 16 Pro Max. Ancak hepsinden önemlisi, son zamanlarda GPU bölümünde Apple’ı yakalayan Qualcomm’un amiral gemisi Snapdragon işlemci serisinin bir kez daha kesin olarak önüne geçmesini sağlayabilir.

Beklenecek yeni Apple A18 özellikleri

  • Daha hızlı grafikler
  • Cihazda yapay zeka işleme

Daha hızlı grafiklerin yanı sıra Apple, iPhone 16 Cihaz içi AI hesaplamalarında ve makine öğreniminde önemli bir artışa olanak sağlayacağı bildirilen yeni A18 yonga setlerine sahip seri.

iPhone 15’in eski bir işlemciye sahip olduğu geçen yılın aksine, Apple’ın yapay zekası devreye giriyor iOS 18 onu dört telefonu da donatmaya zorlayacak iPhone 16 İlgili AI işleme güçlerine sahip seriler.

A18 Bionic’in uzaya inmesi bekleniyor iPhone 16 Ve iPhone 16 Ayrıca en üst seviye A18 Pro eninde sonunda amiral gemisine güç verecek iPhone 16 Pro Ve iPhone 16 Pro Max Ahizeler.

Apple’ın, iOS 18 için Ajax adı verilen ve cihaz içi yapay zeka işlemede kullanılacak olan makine öğreniminin Büyük Dil Modeli üzerinde çalıştığı bildiriliyor. Bu homebrew çözümü, Apple A18 serisi AI işleme pirzolası için iyiye işaret ediyor; bu, A18’in Eylül ayında piyasaya sürülmesinin büyük yeni özelliği olması gerekiyor.

Kısacası A18, A17’den daha hızlı olmayabilir ancak günümüzde önemli olan yapay zeka işleme görevlerinde çok daha yetenekli olacaktır.telefon-1