İngiltere’nin Somerset kentinde bulunan bir çene kemiği, yaklaşık 200 milyon yıl önce yaşamış, şimdiye kadar bilinen en büyük deniz sürüngeni olan devasa bir iktinozor’a ait olabilir. Yeni türün adı belli oldu İhtiyotitan severnensis ve ekibin tahminlerine göre uzunluğu 25 metreden fazla olabilir. Bu bulgu, iktiyozorların, uzun süredir bilimde tartışmasız en büyük hayvanlar olarak hüküm süren mavi balinalar kadar büyümüş olabileceği anlamına geliyor.

Ekip anlatıldı I. severnensis bir çalışmada yayınlanan bugün PLoS One’da. Hayvanın uzunluğu, çene kemiğinin boyutuna dayalı olarak bilinçli bir tahmin olsa da, eğer tahminler doğruysa, yeni tanımlanan tür, diğer türlerden yaklaşık 3 metre daha uzun büyüyebilir. S. sikanniensisbir sonraki en büyük iktinozor.

Ichthyosaurlar, yaklaşık 90 milyon yıl önce ortadan kaybolan, denizde yaşayan eski sürüngenlerdi. Gezegeni dinozorlarla paylaşmalarına rağmen…son 30 milyon küsur yıl bar ikincisinin görev süresi – iktinozorlar hayat ağacının farklı bir dalına aittir. En büyük iktinozorlar, boyutları yaklaşık 20 fit (6 metre) ila 60 fit (20 m) uzunluğa kadar değişen bir grup olan shastasauridlerdi.I. severnensis en son, en üstün örnek.

İhtiyozorların kalıntıları tüm Avrupa’da bulunmaktadır. 2022’de farklı bir paleontolog ekibi, İsviçre Alpleri’nde üç iktinozor fosilideniz seviyesinden yaklaşık 9000 feet yüksekte ve son araştırmalar şunu ortaya çıkardı: İçinde fosilleşmiş bir embriyo bulunan ichthyosaur fosili ve hatta son öğünü hâlâ boğazının yarısına gelmiş olan iktinozor. Ancak yalnızca shastasauridler devasa bir boyuta ulaştı; şimdiye kadar bilinen en büyük hayvanlar olan mavi balinalar kadar büyük değil, sperm ve kambur balinalardan daha büyük.

Zürih Üniversitesi’nden paleontolog ve Alplerdeki iktiyozor bulguları hakkındaki makalenin ortak yazarı Heinz Furrer, “Triyas’ın sonunda, 201 milyon yıl önceki kitlesel yok oluştan hemen önce, çok büyük iktiyozorların ilginç bir çeşitliliği vardı” dedi. , 2022’de Gizmodo’ya şunları söyledi: “Britanya Kolumbiyası’nda neredeyse zamana eşdeğer bir bulguyla birlikte, bunlar Dünya’da şimdiye kadar yaşamış en büyük deniz sürüngenleriydi.”

Geçen hafta Bonn Üniversitesi’nden paleontologlar yayınlanan PeerJ’de son 150 yılda Avrupa’da bulunan birkaç büyük kemik parçasının dinozorlardan ziyade dev iktinozorlara ait olduğunu doğrulayan bir çalışma. Gerçekten de, Shastasauridlerin kanıtları çoğunlukla fosilleşmiş dişlerinde ve omurlarında ortaya çıkıyor.

2022 iktinozor makalesinin baş yazarı ve geçen haftaki çalışmanın ortak yazarı Martin Sander, Gizmodo’ya gönderdiği bir e-postada, “Fosiller o kadar heyecan vericiydi ve hala da öyle, onları hayaletlere benzetmeyi seviyorum” dedi. “Triyas’ın sonundan önce 25 milyon yıl boyunca dünya okyanuslarına hakim olmak (202 [million years ago]) ama neye benzediklerini pek bilmiyoruz!”

2018 yılında bir takım 205 milyon yıllık çene kemiğini anlattı İngiltere’deki Somerset’in aynı bölgesinden. Çene kemiğini aynı kemikle karşılaştırdılar Shonisaurus sikanniensisYaklaşık 70 feet uzunluğa ulaşan, bilinen en büyük iktinozor. 2018 çene kemiği biraz daha büyüktü, bu da ait olduğu hayvanın diğerlerinden daha dev olduğunu gösteriyordu. S. sikanniensis.

Yüzen iki I. severnensis'in paleo sanatı.

“Bir gün başka bir gün olmasını umuyorduk [jawbone] Manchester Üniversitesi’nden paleontolog ve makalenin başyazarı Dean Lomax, PLOS açıklamasında şunları söyledi: “Bu yeni örnek daha eksiksiz, daha iyi korunmuş ve artık benzersiz bir şekil ve yapıya sahip bu dev kemiklerden (surangular olarak adlandırılan) iki tanesine sahip olduğumuzu gösteriyor.”

Eğlenceli bir bonus olarak, çene kemiği (daha spesifik olmak gerekirse, bir eşkenar dörtgen) aynı zamanda diğer antik canlılar tarafından olası bir süpürücülüğün kanıtı olan birkaç çift kabuklu fosil ve iz fosili de içeriyordu.

Var olduğu bilinen en büyük hayvan, yaklaşık 30,5 metre uzunluğa ve yaklaşık 200 ton ağırlığa kadar büyüyebilen mavi balinadır. Mavi balina, nesli tehlike altında olmasına rağmen bugün hâlâ Dünya okyanuslarında yüzüyor. Elbette balina da bir memelidir. Gerçi I. severnensis boyut tahmini mavi balinanın boyundan küçüktür, aradaki farkı kapatır. Aynı zamanda, mevcut en büyük deniz sürüngeni olan tuzlu su timsahından çok daha büyüktür. yaklaşık 17 feet uzunluğunda— hala en küçük shastasauridlerden daha küçüktür.

“Lomax ve arkadaşları hayalete bir isim vermeye karar verdiler. İhtiyotitan“dedi Sander. “Bence bu iyi bir fikir, her ne kadar hala bir hayalet olarak kalsa da, ama ismi olan bir hayaletten bahsetmek, isimsiz bir hayaletten bahsetmekten daha kolaydır.”

Daha fazla: İsviçre Alpleri’nde Bulunan Yunus Benzeri Dev Deniz Sürüngen Fosillerigenel-7