Sony’nin oyun geliştiricilerinden, daha yüksek grafik doğruluğu için Sony’nin iddia edilen PlayStation 5 Pro’sundan yararlanmalarını istediği bildiriliyor.

Buna göre SınırSony’nin, oyun geliştiricilerinden üst düzey PlayStation 5 modeli için oyunlarında özel bir grafik modu oluşturmalarını istediği bildiriliyor. Sony’nin yeni PlayStation Spektral Süper Çözünürlüğü (PSSR) 4K çözünürlüğe yükseltme özelliğini 60 fps ve ışın izlemeyle birleştirdiği bildiriliyor.

Bu modu sunan oyunlar görünüşe göre PS5 Pro “Geliştirilmiş” etiketine sahip. Ancak etiket 30 fps’ye sahip bazı oyunlar için hala mevcut olacaktır. Bildirildiğine göre, PS5’te sabit çözünürlüğe sahip oyunlar, geliştiriciler PS5 Pro’da hedef çözünürlüğü artırdığı sürece etikete sahip olabilir ve değişken çözünürlüğe sahip oyunlar, hedef maksimum çözünürlüğünü artırabilir.

Bunun anlamı, PS5 Pro’da daha yüksek maksimum çözünürlüğe ve temel PS5’te daha düşük maksimum çözünürlüğe sahip bir oyunun “Gelişmiş” etiketine hak kazanabileceği anlamına gelebilir. Bildirildiğine göre, yalnızca ışın izlemeyi etkinleştirmek ve çözünürlüğü veya kare hızını iyileştirmemeyi tercih etmek, etiketi kazanmak için yeterli.

Ancak etiketin, PS5 Pro’da yalnızca daha istikrarlı bir kare hızında çalışan oyunlara ve maksimum çözünürlüğü iyileştirmeyen değişken çözünürlüklere sahip oyunlara eklenmeyeceği bildiriliyor. Örneğin, bir oyunun PS5 tabanında 1080p ila 1440p arasında değişken bir çözünürlüğü ve ardından 1280p ila 1440p arasında bir çözünürlüğü varsa bu durumda etiket alamaz. Bunun nedeni, alt uçtaki değişken çözünürlüğün artmasına rağmen maksimumun aynı kalmasıdır.

Bu modu kullanmak isteyen geliştiricilerin oyunlarını Sony’nin SDK’sına güncellemesi gerekiyor ancak bunu yapmayan bazı oyunlar PS5 Pro’da yine de daha iyi performansa sahip olacak. Kare hızları ve çözünürlüklere yardımcı olan bir “ultra güçlendirme” modunun olduğu bildiriliyor. Ancak pek çok yamalı oyun, özellikle sabit çözünürlük ve grafik ayarlarına sahip olanlar olmak üzere, bu modda iyileştirme görmeyecek gibi görünüyor.

Sony bu raporlara yanıt vermedi veya PS5 Pro’yu açıklamadı ancak söylentiler konsolun bu yıl içinde piyasaya sürülebileceğini söylüyor.



oyun-1