Bu bir yatırım tavsiyesi değildir. Yazarın bahsi geçen hisse senetlerinin hiçbirinde pozisyonu bulunmamaktadır. Wccftech.com’un bir bilgilendirme ve etik politikası vardır.

NASA Yöneticisi Bill Nelson, NASA’nın 2025’te sona eren mali yıl bütçesinin bir parçası olarak bugün erken saatlerde Temsilciler Meclisi Tahsisat Komitesi’nin duruşmasında çok çeşitli sorular yanıtladı. Yönetici Nelson’ın duruşması, NASA’nın bu yılın başındaki bütçe talebinin ardından geldi; bu, önemli bir belgedir. bilim görevlerinde kesintiler yapıldı ancak uzay ajansının Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketi için ayırdığı finansmana sadık kaldığı görüldü.

NASA ayrıca bütçe açıklamasında SpaceX’in İnsanlı İniş Sistemi (HLS) sözleşmesinin önemli bölümlerini milyarlarca dolarlık Artemis programında daha sonraki görevlerden ayırdı ve Nelson, bugünkü duruşmasında Starship’in olaylar ‘zinciri’nin ayrılmaz bir parçası olduğunu vurguladı. bu, ABD’nin Apollo programından sonra Ay’a dönmesini sağlayacak.

NASA Yöneticisi Evde İşitme İçin Alan Harcamanın Maddi Olmayan Faydalarını Vurguluyor

Nisan ayı, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) Boeing mürettebatlı önemli bir test uçuşuna hazırlanan ve aynı zamanda Artemis Anlaşmaları kapsamında ay keşif ortaklığını genişleten uzay ajansı için yoğun bir ay oldu. NASA’nın uluslararası girişiminin en son üyeleri İsviçre ve İsveç’tir ve duruşmada Nelson ve komite yetkilileri, Amerika’nın uzayda liderliğini güvence altına alma ihtiyacı konusunda anlaştılar.

2024’te ayrıca NASA’nın, ticari uçakların kalabalık bölgelerdeki gürültü gereksinimlerini karşılamasına ve aynı zamanda süpersonik uçmasına potansiyel olarak olanak sağlayacak şekilde tasarlanmış sessiz süpersonik test yatağı uçağını test ettiği görülüyor. Kongre üyeleri, Yönetici Nelson’a bu test uçuşunun yararlarının yanı sıra T-38 süpersonik eğitim uçağı gibi diğer havacılık platformları hakkında sorular sordu.

Özellikle SLS roketinin yüksek geliştirme maliyetleri nedeniyle, duruşmada maliyetler ön planda ve merkezde kaldı. Özellikle SLS ölçeğinde bir roket geliştirmek, milyarlarca dolar yatırım gerektiriyor ve yüksek SLS harcamalarına ilişkin endişelere yanıt olarak Nelson, roketin birden fazla başarılı uçuşu tamamlamasıyla maliyetlerin düşeceğini paylaştı.

NASA’nın ay uzay istasyonu Gateway’in yerleşim modülünün bir kısmı, ekiplerin bu ayın başlarında kaynak görevlerini tamamlamasının ardından görülebiliyor. Resim: NASA

Duruşmanın büyük bir kısmı, NASA’nın Ay keşif çabalarında Çin’in önünde kalmak için attığı adımları tartışan Kongre üyelerine ayrıldı. Ajansın avantajlı olduğunu düşündüğü alanlardan biri de astronotlar için iniş yerinin seçimi. Kongre üyeleri tarafından NASA’nın neden Çin gibi Uzak Taraf yerine Ay’ın Güney Kutbu’na gitmeyi seçtiği sorulduğunda Nelson, uzay ajansının bunu yapmasının daha karlı olduğunu ve Çin’in bu yöndeki motivasyonlarının farkında olmadığını söyledi. planlar.

NASA’nın Artemis programını sürdürme konusunda operasyonlarını uyarlama esnekliğine sahip olup olmadığı sorulduğunda Nelson, ilk mürettebatlı fırlatmanın Eylül 2025’te gerçekleşeceğini vurguladı. İlk inişin SpaceX’in Yıldız Gemisi İnsan İniş Sistemi aracılığıyla Eylül 2026’da yapılması planlanıyor. Ay keşif zaman çizelgelerine karar vermede güvenlik her şeyden önemlidir ve SpaceX’in ardından NASA’nın ikinci yüklenicisi (Blue Origin), 2029’da Ay’a iniş yapmayı planlıyor.

SpaceX’in ilk inişinden iki yıl sonra NASA, Gateway ay uzay istasyonunu da Ay’a gönderecek. Nelson, “bununla bir ilgisi olsaydı” ABD ile Çin’in uzay araştırmaları arasında bir boşluk olmayacağını ve planlarının bir kısmının, diğer Amerikan alternatifleri ortaya çıkmadan önce ISS’yi mümkün olduğu kadar uzun süre uzayda tutmayı da içerdiğini ekledi. mevcut.

Ona göre NASA, Ay’a sadece üç veya dört uçuşla gitmeyi planlamıyor. “Mars’a gidebileceğini düşündüğümüz yeterli teknoloji ve sistemleri elde edene kadar bunu geleceğe taşımayı planlıyoruz.“Nelson’a göre Japon araştırmacılar tarafından şu anda yürütülen araştırmalar astronotlara yüzeyde otuz güne kadar kalma yeteneği sağlayabilir.

Bu hikayeyi paylaş

Facebook

heyecangenel-17